O czym należy pamiętać, wybierając pompę ciepła?

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie i bardzo dobrze. Wielu z nich decyduje się na wymianę tradycyjnego źródła ogrzewania na bardziej ekonomiczne, a także ekologiczne rozwiązanie. Dobrym przykładem jest pompa ciepła, która ma naprawdę wiele do zaoferowania. Naturalnie nasuwa się pytanie, o czym należy pamiętać, przed jej zakupem? Szczegóły poniżej.

Zdjęcie główne Portale

Pompa ciepła – co to właściwie jest?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które pozyskuje energię z naturalnych źródeł, a potem ją przetwarza, aby ogrzać dom, wodę. To nie koniec! Pompa ciepła może również działać w drugą stronę, czyli pełnić funkcję klimatyzacji bądź systemu wentylacyjnego. Pompa ciepła jest nie tylko ekologiczna, ale również energooszczędna. Aby wykorzystać jej pełny potencjał, warto połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie w swoich domach, mogą zatroszczyć się o naturalne środowisko i co ważniejsze, podreperować domowy budżet. Zatem jakie rozwiązanie wybrać?

- Wybór pompy ciepła to wcale nie takie proste zadanie, jakby się mogło wydawać. Współczesny rynek odnawialnych źródeł energii oferuje różne warianty pomp ciepła (tzn. pompy gruntowe, wodne, powietrzne). Jak można się słusznie domyślać, czerpią one energię z różnych źródeł. Co oczywiście, przekłada się na ich niezbędne warunki instalacji. Dobrym przykładem jest chociażby wodna pompy ciepła, której nie można zainstalować na terenach pozbawionych dostępu do podziemnych czy powierzchniowych zbiorników wodnych. - podkreśla Wioleta Białoszewska, OPAL Power

Co trzeba wiedzieć, przed zakupem pompy ciepła?

Zakup pompy ciepła musi być dobrze przemyślany, to fakt. Oczywiście oprócz dostosowania możliwości urządzenia do warunków instalacyjnych w danym domu, warto również zwrócić uwagę na budowę pompy ciepła, czyli czy jest to monoblok czy split. Dlaczego to takie ważne? Cóż, ma to ogromne znaczenie podczas montażu oraz serwisowania pompy ciepła. Urządzenie monoblok posiada tylko jedną jednostkę, a zatem jego układ chłodniczy jest hermetyczny. Zwykle monter nie ma z nim problemu, ponieważ nie musi ingerować w układ, a skupia się jedynie na stronie wodnej. Z kolei model split jest podzielony na dwa urządzenia, które łączą przewody z czynnikiem chłodniczym, a zatem jego układ nie jest hermetyczny. Podczas ich montażu, monter tworzy część instalacji chłodniczej, do której potrzebne są uprawnienia F-gazowe (tzw. upoważnienia do pracy z syntetycznymi czynnikami chłodniczymi).

- Nie da się ukryć, że czynnik chłodniczy oraz jego współczynnik globalnego ocieplenia, to kolejny aspekt, który należy rozważyć przed zakupem pompy ciepła. Na pomocy ustawy o f-gazach, przeglądy w modelach split są niezbędne w sytuacji, gdy ilość czynnika w układzie przekracza równowartość ekwiwalentu CO2 powyżej 5 ton. Jeżeli chodzi o modele monoblok to równowartość wynosi 10 ton. W tym miejscu, warto podkreślić, że obowiązkowe, coroczne kontrole szczelności oraz serwis obiegu chłodniczego, wykorzystującego F-gazy mogą przeprowadzać wyłącznie osoby, posiadające niezbędne uprawnienia F-gazowe. - dodaje Marek Kasprzyński, OPAL Power

Czy rozmiar ma znaczenie?

Wydawać by się mogło, że im większa pompa ciepła zostanie zamontowana w domu, tym lepiej. Cóż, nie można być w większym błędzie. Aby pompa była efektywna, należy dostosować jej rozmiar do zapotrzebowania na moc grzewczą danego domu. Oczywiście, w tym wypadku warto zwrócić uwagę między innymi na: powierzchnię nieruchomości, która musi być ogrzana, roczny poziom zużycia wody przez lokatorów czy rodzaj odbiorników ciepła zamontowanych w nieruchomości. Termomodernizacja budynku (tj. zewnętrzne ocieplenie ścian, stolarka drzwi i okien, właściwa izolacja dachu i stropu) również ma znaczenie. Z dobrze zabezpieczonego domu, ucieka zdecydowanie mniej ciepła.

Jaki poziom głośności emitują pompy?

Jak można się słusznie domyślać, praca pompy ciepła nie jest bezgłośna. Za hałas odpowiada sprężarka i wentylator. Producenci pomp doskonale zdają sobie sprawę z tego problemu. Właśnie dlatego, w swoich modelach stawiają na rozwiązania, które mogą redukować hałas (np. akustyczne izolowanie sprężarki, wygłuszanie obudowy, modulacja pracy wentylatora). Oczywiście, osoby zainteresowane zakupem pompy ciepła, powinny sprawdzić poziom hałasu jaki emitują. Co oczywiście może wpłynąć na ich ostateczna decyzję.

Wybór tacki ociekowej ma znacznie

Tak, to prawda. Tacka ociekowa służy pompie ciepła przez okrągły rok. To właśnie na niej zbiera się woda, która jest wytwarzana w trakcie pracy urządzenia. Naturalnie nasuwa się pytanie, czym kierować się przy jej wyborze? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jej jakość wykonania. Co dalej? Dobrze by było, aby tacka była podgrzewana. Przecież w czasie zimniejszych miesięcy skraplana woda może zamarznąć. W efekcie nie da się jej właściwie odprowadzić. Nie da się ukryć, że zakup pompy ciepła powinien być dobrze przemyślany. Osoby, które rozważają ich montaż, lecz nie posiadają wystarczających środków, powinny skorzystać z dotacji finansowych w ramach rządowych Programów „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”.

Firma OPAL POWER zaprojektuje wydajną, bezpieczną i nowoczesną instalację fotowoltaiczną, wykorzystując najlepszej jakości, zaawansowane technologicznie komponenty.
OPAL POWER
Kontakt:
https://opalpower.pl/
kontakt@opalpower.pl
tel. +48 603 630 063
tel. +48 605 335 500
ul. Henryka Dulęby 5, 40-833 Katowice

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon