Obniżka cen po podwyżce w Kolejach Śląskich. Spółka: Zakończyliśmy optymalizację

Regionalny śląski przewoźnik kolejowy najpierw ogłosił od 16 maja "uproszczenie cennika", czyli w praktyce wzrost cen biletów, a teraz Koleje Śląskie obniżają wcześniej podniesione ceny. Ale tylko na niektórych trasach.

Katarzyna Pachelska
Koleje Śląskie Ligota Katowice

Koleje Śląskie na początku maja 2022 r. ogłosiły: "Od 16 maja 2022 r. zaczną obowiązywać zmiany w ofercie biletowej Kolei Śląskich (KŚ). Skorygowany zostanie cennik biletów jednorazowych, miesięcznych i kwartalnych, a system ulg stanie się bardziej przejrzysty z racji jego ujednolicenia.".

Obniżka cen biletów Kolei Śląskich po podwyżce

W praktyce oznaczało to podwyżkę cen biletów na prawie wszystkich trasach i likwidację niektórych rodzajów biletów. Po fali krytyki, dzisiaj, w środę 1 czerwca, Koleje Śląskie wydały komunikat, w którym piszą: "zgodnie z Państwa głosami, po zakończonej optymalizacji w Kolejach Śląskich, informujemy o obniżkach biletów na następujących trasach".

Wyliczono pięć tras, na których ceny biletów zostaną obniżone.

  1. Mysłowice – Oświęcim, cena biletu jednorazowego to 7 zł, biletu miesięcznego to 180 zł
  2. Katowice – Lubliniec, cena biletu jednorazowego to 15 zł, biletu miesięcznego to 310 zł.
  3. Katowice – Tychy Lodowisko, cena biletu jednorazowego to 5,50 zł, biletu miesięcznego to 142 zł.
  4. Rybnik – Racibórz, cena biletu jednorazowego to 10 zł, biletu miesięcznego to 210 zł.
  5. Racibórz – Chałupki, cena biletu jednorazowego to 7 zł, biletu miesięcznego to 165 zł.

Przewoźnik jednak nie wrócił do cen sprzed podwyżki na tych trasach. Bilety są droższe, ale znacznie mniej niż wg cennika od 16 maja. Np. bilet Tychy-Katowice zamiast 7 zł będzie kosztował 5,5 zł, czyli o złotówkę więcej niż przed podwyżką.

Koleje Śląskie podały, że obniżki cen biletów są wprowadzane w dniach 1-12 czerwca 2022 r.

Przypomnijmy, że pod koniec maja doszło do dymisji dwojga wiceprezesów spółki: Alicji Omięckiej i Aleksandra Drzewieckiego. Niedługo potem KŚ zaangażowały do współpracy Wojciecha Balczuna, byłego prezesa PKP Cargo, a potem Kolei Ukraińskich. Balczun, jak zapowiadał w rozmowie z portalem ŚLĄZAG, "będzie doradzać zarządowi Kolei Śląskich na komercyjnych zasadach"

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon