Odcinkowy pomiar prędkości obejmie DTŚ-kę i DK88. Wykonawca dostał 70 tygodni

Najdalej w przyszłoroczne wakacje na katowickim odcinku „średnicówki”, a także na drodze krajowej 88 w Zabrzu i Gliwicach zacznie działać odcinkowy pomiar prędkości. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym podało, że wybrało wykonawcę kilkudziesięciu nowych urządzeń mających kontrolować prędkość na różnych kategoriach dróg.

GITD
Odcinkowy pomiar predkosci

Nadzorem odcinkowego pomiaru prędkości ma zostać objętych ok. 200 km nowych odcinków dróg w Polsce. W sumie montaż urządzeń planowany jest w 39 punktach – 6 na autostradach, 3 na drogach ekspresowych, 12 na krajowych, 14 na wojewódzkich, 3 na powiatowych i 1 na drodze gminnej. Cztery z tych urządzeń pojawią się w woj. śląskim – dwa na DK 88 (w Zabrzu między zjazdem na ulicę Chorzowską/Wolności a zjazdem na ulicę Ziemską i w Gliwicach na odcinku od wiaduktu z ul. Szymanowskiego do zjazdu na ul. Pionierów), jedno na DTŚ-ce w Katowicach (na wysokości osiedla Tysiąclecia) i jedno na DW929 w Jankowicach/ Świerklanach. Jak tłumaczy CANARD lokalizacje te zostały wybrane na podstawie analizy poziomu bezpieczeństwa wszystkich dróg publicznych w Polsce.

Montowane urządzenia mają rejestrować naruszenia ograniczeń prędkości na kilku pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się pojazd. Umożliwić mają jego identyfikację, zarejestrować wizerunek sprawcy oraz szereg innych parametrów. Mają być dostosowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych.

O wyborze wykonawcy (została nim firma Sprint), który będzie odpowiedzialny za dostawę i montaż urządzeń CANARD poinformował 31 marca zapowiadając, że umowę z nim podpisze w „najbliższych dniach”. Jak wskazano firma na wykonanie zadania będzie miała 70 tygodni, co oznacza, że ma czas mniej więcej do połowy przyszłorocznych wakacji.

- Wykonawca będzie musiał przeprowadzić oględziny lokalizacji pod kątem możliwości technicznych zainstalowania urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości. Jeśli montaż urządzeń w którejś lokalizacji z listy podstawowej nie będzie możliwy, wykorzystana zostanie lokalizacja z listy rezerwowej – informuje CANARD tłumacząc, że wykonawca dopiero po uzyskaniu wszystkich zezwoleń i ustaleniach z zarządcami dróg, będzie mógł rozpocząć prace, obejmujące doprowadzenie przyłącza energetycznego, posadowienie bramownicy i montaż kamery. Odcinki przejdą następnie wzorcowanie i legalizację.

Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu, CANARD będzie dysponował 73 urządzeniami do odcinkowego pomiaru prędkości, z pomocą których kontrolować będzie ok. 400 km dróg.

Odcinkowy pomiar prędkości na DK88

Może Cię zainteresować:

Na DK88 w Zabrzu i Gliwicach będzie odcinkowy pomiar prędkości

Autor: Arkadiusz Nauka

03/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Odcinkowy pomiar prędkości na DK88

Nowy odcinkowy pomiar prędkości. Tym razem na DK88

Gliwice

Oszczędności w Gliwicach. Co druga latarnia będzie zgaszona

Siatkarki polska ms

Dziś w Gliwicach siatkarki mogą napisać historię na nowo

Katowice Stacja PKP

Kolej Plus czy może minus? Całe ryzyko mają wziąć samorządy

Dagadana

Kulturalny ŚLĄZAG na pierwszy weekend lipca 2022

Konkurs Zielona Pracownia

Blisko 3 mln zł na zielone pracownie. Kto dostał dotację?

Dary dla Ukrainy

Na co nasze miasta wydadzą 10 milionów zł od Metropolii?