Odebrali Rosji, dali nam. Mecze mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn odbędą się w Katowicach i Gliwicach

Mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn 2022 miały się odbyć w Rosji. Jednak agresor musiał się obejść smakiem. Turniej będzie miał miejsce w Polsce i Słowenii. W naszym kraju mecze odbędą się na Górnym Śląsku - w Katowicach i w Gliwicach. No i wisienka (albo truskawka - jak kto woli) na torcie - finał MŚ będzie w katowickim Spodku!

Siatkówka Katowice

Gospodarzami Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn 2022 będą Polska i Słowenia - to już wiadomo od pewnego czasu. Decyzją Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) prawo do organizacji turnieju odebrano Rosji już w marcu, po jej agresji na Ukrainę.

Mistrzostwa świata w siatkówce w Katowicach i Gliwicach

3 czerwca 2022 r. na konferencji w katowickim LO im. Maczka ogłoszono, że mecze w ramach polskiej części turnieju odbędą się w Katowicach oraz Gliwicach, i - to dopiero news! - Spodek (gdzie biało-czerwoni triumfowali w MŚ w 2014 r.) będzie areną półfinałów i finału MŚ.

Tę informację przekazali podczas briefingu prasowego w Katowicach:

 • premier Mateusz Morawiecki,
 • minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk,
 • prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski.
– Bardzo dobrze się stało, że Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej odebrała Rosji organizację tych mistrzostw i przekazała ją Polsce i Słowenii. Nie może być nagrody dla państwa, które wszczyna wojnę. Polacy udowodnili, że potrafią organizować wielkie imprezy sportowe. Mamy znakomite umiejętności operacyjne i to zostało docenione – powiedział Mateusz Morawiecki.

Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn odbędą się w dniach 26 sierpnia-11 września 2022 r. Będzie to 20. edycja siatkarskich MŚ mężczyzn. Pierwsze odbyły się w 1949 r. w Pradze, ostatnie - w 2018 r. we Włoszech i Bułgarii.

Dla reprezentacji Polski będzie to 18. start na siatkarskich MŚ. Do tej pory największe sukcesy biało-czerwonych to złote medale z lat 1974, 2014 i 2018. W tym roku nasi siatkarze będą walczyć o trzeci kolejny tytuł mistrzów świata! W 2014 - gdy MŚ odbywały się w naszym kraju - biało-czerwoni świętowali sukces w katowickim Spodku. Cztery lata później - gdy turniej odbywał się w Bułgarii i Włoszech - mecz o złoto odbył się w Turynie.

W mistrzostwach świata 2022 Polscy siatkarze wystartują pod wodzą nowego szkoleniowca – Nikoli Grbicia (Serb, mistrz olimpijski Sydney 2000), który w poprzednim sezonie wraz z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzynem-Koźle sięgnął po historyczne złoto Ligi Mistrzów – pierwsze od 1978 roku.

Harmonogram meczów MŚ mężczyzn na Śląsku:

Katowice:

 • 26-31 sierpnia:
 • Grupa A (Ukraina, Serbia, Tunezja, Portoryko)
 • Grupa C (Polska, USA, Meksyk, Bułgaria)
 • 10 i 11 września: 2 półfinały i 2 mecze o medale

Gliwice:

 • 4 i 6 września: 4 mecze 1/8 finału
 • 8 września: 2 ćwierćfinały

Wielki finał mistrzostw w katowickim Spodku

– Cieszę się, że w oczach międzynarodowej federacji piłki siatkowej Polska okazała się być najlepszym kandydatem, który wspólnie ze Słowenią, w tak krótkim czasie przeprowadzi zawody w randze mistrzostw świata - mówi Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki. - To pokazuje, że jesteśmy sprawnym i liczącym się na świecie partnerem, posiadającym odpowiednie zaplecze infrastrukturalne a także ludzi z pasją, gotowych do podjęcia się największych sportowych i organizacyjnych wyzwań. Wierzę, że miasta gospodarz – Katowice i Gliwice - staną się arenami zmagań na najwyższym poziomie, dostarczając najlepszym kibicom na świecie wielu niezapomnianych emocji – dodaje Bortniczuk.

– Jestem przekonany, że katowicki Spodek i Arena Gliwice są dla kibiców wymarzonymi miejscami na to wielkie siatkarskie święto – dorzucił Sebastian Świderski, prezes PZPS.

  Anita Włodarczyk

  Może Cię zainteresować:

  68. Memoriał Janusza Kusocińskiego. Plejada gwiazd na Stadionie Śląskim

  Autor: Maciej Poloczek

  03/06/2022

  Stadion Śląski Widera Małachowski

  Może Cię zainteresować:

  Pierwsze w historii zawody lekkoatletycznej Diamond League w Polsce, na Stadionie Śląskim 6 sierpnia. Wstęp wolny dla kibiców

  Autor: Katarzyna Pachelska

  07/05/2022

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon

  czytaj więcej:

  Gomola jan gornik zabrze

  Odwieczny konkurent Kostki. W bramce Górnika wyczyniał cuda

  Tarnowskie Góry 2022 07 15 T163347 624

  Tarnogórzanie pobiegną dla Bartka Rachwała

  Klub sportowy andaluzja

  Obchody 100-lecia Klubu Sportowego Andaluzja

  Nightskating

  VI Tyski Nightskating. Rolkarze przejadą ulicami Tychów

  DSC 1225

  Niedźwiadki nie takie łagodne. Polonia nieznacznie lepsza

  Ukraińcy top team wodzisław

  W Wodzisławiu odwołano treningi, by ulokować uchodźców

  Sklep społeczny Tychy

  W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny