Pierwsze w historii zawody lekkoatletycznej Diamond League w Polsce, na Stadionie Śląskim 6 sierpnia. Wstęp wolny dla kibiców

Sensacyjna wręcz informacja, że Silesia Memoriał im. Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie został zakwalifikowany jako zawody najwyższej światowej ligi lekkoatletycznej Diamond League pojawiła się 6 maja. Dziś wiadomo nieco więcej o tym wydarzeniu. Najważniejszym newsem jest to, że wstęp - tak jak na Memoriał - będzie wolny dla kibiców. Impreza odbędzie się 6 sierpnia, w sobotę.

Stadion Śląski w Chorzowie będzie gospodarzem pierwszych w historii Polski światowych zawodów lekkoatletycznych Diamond League.

Zamiast Chin będzie Polska

To jedna z najważniejszych cyklicznych imprez lekkoatletycznych na świecie, najbardziej prestiżowy cykl World Athletics. Dla gwiazd światowego sportu - obowiązkowa. Federacja World Athletics postanowiła, że Silesia Memoriał im. Kamili Skolimowskiej, jaki odbywa się od kilku lat na Stadionie Śląskim, zostanie włączony do Diamond League, w miejsce dwóch zawodów, które miały odbyć się w Chinach, ale ze względów pandemicznych zostały odwołane.

Pisaliśmy o tym w dniu ogłoszenia tej informacji: Diamentowa Liga na Stadionie Śląskim. "Najlepsze zawody od epoki Wunderteamu"

Dziś poznaliśmy nieco więcej szczegółów. Impreza odbędzie się 6 sierpnia 2022 r. Początek o godz. 14.00. Wstęp, tak jak zawsze było na Silesia Memoriale im. Kamili Skolimowskiej, będzie wolny dla kibiców.

Gwiazdy lekkoatletyki przyjadą do Chorzowa po punkty

- Spodziewam się, że na Stadion Śląski przyjadą nie tylko kibice ze Śląska i Zagłębia, czyli z najbliższej okolicy, ale także z całej Polski, a nawet z zagranicy - mówi Piotr Małachowski, mistrz w rzucie dyskiem, od niedawna dyrektor sportowy Silesia Memoriału im. Kamili Skolimowskiej. - Będzie warto, bo nasze zawody będą przedostatnie w całym cyklu i zawodnicy przyjadą do nas po punkty. Można się spodziewać zaciętej walki - zachęca Małachowski, który jako jedyny polski sportowiec triumfował w Diamentowej Lidze aż cztery razy.

Organizacja tak prestiżowych zawodów na Stadionie Śląskim wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Termin imprezy - pierwotnie miała się odbyć 4 września - musiał zostać przyspieszony o miesiąc. Nie jest też tajemnicą, że budżet Silesia Memoriału im. Kamili Skolimowskiej urośnie, bo względem Continental Touru rosną nagrody finansowe dla najlepszych zawodników w poszczególnych konkurencjach. Jeśli chodzi o konkurencje - to jeszcze nie wiadomo, jakie konkretnie odbędą się 6 sierpnia na Stadionie Śląskim.

- Marzy mi się, by był tu rozegrany rzut młotem, bo Kamila była młociarką, i oczywiście rzut dyskiem - mówi Piotr Małachowski. - Na razie jednak musimy poczekać na oficjalne ogłoszenie dyscyplin, w których zawody będą u nas rozgrywane - dodaje.

Czy będzie rekord frekwencji?

W 2018 roku Memoriał Kamili Skolimowskiej przyciągnął na trybuny Kotła Czarownic rekordowe ok. 40 tysięcy kibiców. Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski apeluje o więcej. – Rekordy w końcu są przecież po to, żeby je bić. Zapraszamy całą Polskę. Bo chociaż gospodarzem jest Śląsk, to dumny może być cały kraj - uważa marszałek.

CZYTAJ TEŻ:

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon