Oferta kolei na wakacje 2024: więcej pociągów w Beskidy, Tatry i nad Bałtyk. Codzienne pociągi z Gliwic do Rybnika. Są jednak też utrudnienia

Dwa bezpośrednie pociągi z Katowic do Zakopanego, więcej połączeń w Beskidy, wydłużone relacje i dodatkowe kursy nad Bałtyk, codzienne pociągi z Gliwic do Rybnika, ale też wolniejsze tempo jazdy do Warszawy i komunikacja zastępcza na trasie do Zwardonia. Jakie jeszcze zmiany czekają w czerwcu na kolei podróżnych z województwa śląskiego? Wyjaśniamy.

M. Wroński
Katowice stacja PKP

W najbliższą niedzielę (9 czerwca 2024 r.) wchodzi w życie wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei. Zmiany do swej oferty wprowadzają zarówno obsługujące dalekobieżne relacje PKP Intercity, jak też Koleje Śląskie oraz pozostali przewoźnicy regionalni. Niektóre nowości zaczną obowiązywać od najbliższego weekendu, inne dopiero od początku szkolnych wakacji. Co to w praktyce oznacza dla pasażerów w województwie śląskim?

  • Już od przyszłego tygodnia w ofercie Kolei Śląskich pojawi się codzienne (obecnie uruchamiane jest tylko w weekendy) połączenie z Gliwic do Rybnika. Na razie będą to cztery pary (osiem pociągów) na dobę, ale od września liczba kursów na tej linii zwiększy się do 18 pociągów dziennie. Składy obsłużą także stacje i przystanki pośrednie tj. : Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów i Przyszowice.
  • Od 9 czerwca, na okres letnich wakacji KŚ reaktywują przystanek Dąbrowa Górnicza – Pogoria, położony w bliskiej odległości od kompleksu wodnego Pogoria. Zatrzymywać będą się tam wybrane pociągi relacji Gliwice-Częstochowa.
  • Od najbliższego weekendu Koleje Śląskie uruchomią też dodatkowe połączenia do beskidzkich kurortów turystycznych. Sprinter Równica (Katowice – Wisła Głębce – Katowice) i Sprinter Stożek (Wisła Głębce – Rybnik – Wisła Głębce) będą kursować w dni wolne oraz 16 sierpnia.
  • W czasie letnich wakacji z Katowic będą kursować dwa bezpośrednie pociągi do Zakopanego. Jeden uruchomi PKP Intercity, drugi Koleje Śląskie. Ten pierwszy (IC Podhalanin) ruszać ma z Katowic o godz. 1.10, by pod Tatry dotrzeć o godz. 6.52 (po drodze jadący ze Szczecina skład ma zatrzymać się w naszym regionie jeszcze w Gliwicach, Zabrzu, Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej). Pociąg KŚ Sprinter Ornak ma kursować w weekendy (od 22 czerwca do 1 września) startując o godz. 5.17 w Częstochowie, skąd przez m.in. Myszków, Zawiercie, Łazy, Dąbrowę Górniczą, Będzin Miasto oraz Sosnowiec Główny dotrzeć ma o godz. 6.44 do Katowic, a dalej przez Tychy, Pszczynę, Bielsko-Białą, Żywiec, Suchą Beskidzką, Maków Podhalański, Nowy Targ i Poronin do Zakopanego. Planowany czas przejazdu Sprintera z Katowic pod Tatry ma wynieść 4 godz. 21 min.
  • Dodatkowe (poza dwójką powyższych) połączenie do Zakopanego będą mieli do dyspozycji mieszkańcy Bielska-Białej. Wszystko za sprawą wydłużenia przez PKP Intercity relacji pociągu IC Halny, który obecnie kończy bieg w Bielsku-Białej, a od 22 czerwca kontynuować będzie jazdę (odjazd o godz. 12.01) przez Żywiec, Suchą Beskidzką, Maków Podhalański, Nowy Targ i Poronin do Zakopanego. Z tego samego połączenia będą mogli skorzystać także mieszkańcy Rybnika, Żor oraz Czechowic-Dziedzic.
  • Od 22 czerwca będzie można dojechać bezpośrednio z Katowic pociągiem PKP Intercity (TLK Karkonosze) do Szklarskiej Poręby. Odjazd o godz. 2.05, przyjazd do celu o godz. 8.25 (po drodze w naszym regionie pociąg zatrzyma się też w Zawierciu, Sosnowcu Południowym, Chorzowie Batorym, Zabrzu i Gliwicach).
  • Latem nad Bałtyk będzie można pojechać m.in. z Katowic do Kołobrzegu pociągiem IC Krakowianka (godz. 23.09, w naszym regionie postoje także w Mysłowicach, Zabrzu i Gliwicach), EIC Fregata (z Bielska-Białej, postoje również w Czechowicach-Dziedzicach, Pszczynie, Tychach, Sosnowcu Głównym, Dąbrowie Górniczej i Zawierciu), czy IC Grottger. Wydłużona zostanie relacja pociągu IC Gwarek - zamiast na trasie Katowice – Słupsk pojedzie on aż do Ustki. Wydłużona będzie także relacji pociągów IC Artus oraz TLK Rozewie - zamiast kończyć swój bieg w Gdyni pojadą one na Hel. PKP Intercity uruchomi ponadto specjalne wakacyjne połączenia: TLK Wolin z Krakowa / Bielska-Białej do Świnoujścia, TLK Wydmy z Bohumina do Łeby i na Hel oraz TLK Pirat z Bohumina /Bielska-Białej do Kołobrzegu.

Dłużej do Warszawy, autobusem zastępczym z Milówki do Zwardonia

Na to jak wygląda letni rozkład jazdy wpływ mają nie tylko przewoźnicy, ale też zarządzająca infrastrukturą PKP Polskie Linie Kolejowe. Ze względu na prowadzone przez tę spółkę prace na Centralnej Magistrali Kolejowej, skutkujące ograniczeniem prędkości z 200 km/h do 160 km/h, w okresie od czerwca do sierpnia pociągi jadące na trasie Warszawa – Kraków – Warszawa oraz Warszawa – Katowice – Warszawa mogą mieć wydłużony czas przejazdu od 11 do 23 min.

PLK poinformowała też, że ze względu na prowadzone roboty do końca wakacji na odcinku Milówka – Zwardoń będzie obowiązywać zastępcza komunikacja autobusowa.

Stacja Rybnik

Może Cię zainteresować:

Velo Cug też w dni robocze. Rezerwacja miejsc dla rowerów w Kolejach Śląskich od 22 czerwca

Autor: Michał Wroński

04/06/2024

Katowice stacja PKP

Może Cię zainteresować:

Po wakacjach ruszy przebudowa węzła kolejowego w Katowicach. PKP PLK podpisało największą umowę w historii

Autor: Michał Wroński

08/04/2024

Pendolino

Może Cię zainteresować:

Prezes PKP PLK o inwestycjach na Śląsku. Będą zmiany w budowie kolei do Jastrzębia-Zdroju

Autor: Michał Wroński

21/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon