Onkologii dziecięcej w Chorzowie grozi zawieszenie. Na oddziale brakuje lekarzy

Oddziałowi Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Chorzowie grozi zawieszenie. Pilnie poszukiwani są lekarze, którzy dołączą do zespołu i zapełnią wakaty. Nawiązano już kontakt z innymi placówkami, aby zapewnić opiekę młodym pacjentom. Oddział już raz przestał działać, kiedy ostatnie specjalistki przeszły na emeryturę.

Fundacja Iskierka
Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Chorzowie

Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie dysponuje 24 łóżkami dla młodych pacjentów, którzy zmagają się z chorobami nowotworowymi. Trafiają tam dzieci z białaczką, chłoniakami, mięsakami czy guzami. Obecnie przebywa tam czworo dzieci.

We wtorek, 23 maja 2023 roku, napisała do nas osoba osoba, która obawia się o przyszłość tego oddziału. Jak poinformowała, grozi mu zawieszenie: "Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Chorzowie jest w dramatycznym położeniu - brakuje lekarzy i ma zostać zawieszony (...) Dzieci będą przenoszone w inne miejsca, które już są przepełnione".

Skontaktowaliśmy się z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie, który potwierdził, że lekarze są pilnie poszukiwani. Jeśli wakaty szybo nie zostaną zapełnione, rozważone zostanie tymczasowe zawieszenie oddziału.

- Dobro dzieci jest dla nas najważniejsze. Dlatego, aby zabezpieczyć należytą opiekę, już nawiązaliśmy kontakt z Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, a także z Kliniką Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. To zagwarantuje ciągłość leczenia małych pacjentów - przekonuje Katarzyna Hohuł, rzeczniczka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. - Chcemy uspokoić rodziców: wszystkie dzieci mają i będą miały zapewnione leczenie, tak długo jak będzie to konieczne - dodaje.

Jak zapewnia, pozostałe oddziały i poradnie - w tym hematologiczna - działają bez zakłóceń.

Gliwice Rynek

Może Cię zainteresować:

Gliwice i Dąbrowa Górnicza inwestycyjnymi liderami. Niestety w Metropolii więcej outsiderów

Autor: Michał Wroński

23/05/2023

Oddział już raz został zawieszony

Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie już raz został zawieszony. Było to 1 sierpnia 2019 roku, kiedy dwie ostatnie specjalistki przeszły na emeryturę. Wówczas przerwa trwała cztery miesiące.

Niedawno dzięki Fundacji Iskierka pomieszczenia, w których przebywają młodzi pacjenci, zostały wyremontowane. Na ścianach pojawiły się dzikie zwierzęta, doposażono świetlicę etc. Kosztowało to 100 tys. złotych.

- Ten remont potrzebny był zarówno dzieciom, jak i personelowi. Bardzo fajnie jest pacjentom przebywać w otoczeniu zwierząt, leżeć pod lemurem czy żyrafą, patrzeć w sali zabiegowej na sufity, na których znajdują się kotki czy pieski. Dzieci same wybierały miejsca, gdzie znajdują się te wzory. To osładza im przykre momenty związane z koniecznością opuszczenia domu i pobytu na oddziale. Remont sprawił, że także nam milej jest pracować - tłumaczyła Katarzyna Machnik, koordynatorka oddziału hematologii i onkologii dziecięcej.
Pociąg Leo Express

Może Cię zainteresować:

Koleje Śląskie odliczają przed odjazdem do Bohumina. Więcej połączeń uruchomi Leo Express

Autor: Michał Wroński

22/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon