Opera Śląska „wraca do gry” po remoncie, który kosztował 63 miliony złotych. W Bytomiu odbędzie się wielka gala

„Wracamy do gry” – tak Opera Śląska w Bytomiu zapowiada wydarzenia zaplanowane na najbliższy weekend. Po trwającym półtora roku wielkim remoncie, opera znów gościć będzie wspaniałych artystów – w sobotę wystąpi światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak. Na galę z jej udziałem bilety wyprzedały się w dwie godziny.

Opera slaska bytom

Wielki remont gmachu Opery Śląskiej przy ul. Moniuszki 21 w Bytomiu rozpoczął się w styczniu 2022 roku. Modernizacja objęła w sumie 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Przebudowane zostały scena oraz zascenie. Scena otrzymała zapadnię i podnoszony orkiestron. Jest mechanizm obrotowy oraz system zmiany dekoracji. Odrestaurowane zostały elementy poprzedniej, zastosowano ponadto tzw. wirtualną akustykę z 64 głośnikami. Zbudowano nowe fragmenty budynku, powiększając w ten sposób powierzchnię użytkową, powstał też czterokondygnacyjny żelbetowy szyb windowy.

Modernizacja za prawie 63 miliony złotych

Fragmenty gmachu, które znajdowały się w złym stanie technicznym zostały wyburzone, a następnie odbudowane. W miejscu stalowego łącznika między budynkami opery i filharmonii pojawił się nowy, w konstrukcji żelbetowo-murowej. Fundamenty zostały wzmocnione przy pomocy mikropali betonowych. W kominie scenicznym wykonano nowe stropy żelbetowe, jest nowy strop magazynu. Podłoga pomieszczeń znajdujących się pod magazynek scenicznym została pogłębiona tak, aby dostosować wysokość pomieszczeń do obowiązujących przepisów.

Wybudowana została nowa sala chórowa, zmodernizowano garderoby solistów, chóru i orkiestry. W całym budynku zainstalowano niemal 400 czujek przeciwpożarowych. Drewniane stropy wymieniono na stropy gęstożebrowe. Powstał ponadto nowy dach nad magazynem scenicznym. Dodajmy, że podczas prac wykorzystano między innymi około 680 metrów sześciennych betonu i niemal 5 tysięcy litrów farby. Na widowni położono ponad 580 metrów kwadratowych wykładziny – w rubinowym kolorze.

Na inwestycję pod nazwą „Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych w celu zwiększenia atrakcyjności Opery Śląskiej i ochrony jej dziedzictwa kulturowego” wydano niemal 63 mln złotych, zaś środki na jej realizację pochodziły z budżetu województwa oraz Unii Europejskiej, a konkretnie – ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Unijne dofinansowanie wyniosło ok. 21 mln zł, z kolei 700 tys. zł pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

„Wracamy do gry”, czyli weekend w Operze Śląskiej

W najbliższy weekend Opera Śląska „wraca do gry”. Festiwal Otwarcia Sceny potrwa nie tylko dwa weekendowe dni, ale – jak zapowiadają w operze – aż do lutego 2024 roku! Tymczasem w sobotę, 11 listopada, na scenie wystąpi światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak. Bilety na jej występ wyprzedane zostały w dwie godziny.

– Aleksandra Kurzak, która święci triumfy na wszystkich scenach operowych świata, już dzień później wylatuje do Londynu, gdzie w Royal Opera House będzie przygotowywała kolejną premierę. Później występować będzie w nowojorskiej Metropolitan Opera, a kiedy wróci do kraju pierwszy koncert da w Bytomiu, 20 kwietnia – zapowiada Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

Z kolei w niedzielę odbędzie się uroczysta Gala Otwarcia Sceny, która zainauguruje 79. sezon artystyczny Opery Śląskiej. Podczas koncertu usłyszeć będzie można arie i duety z premier nadchodzącego sezonu, a także utwory, które zostały zarejestrowane na płycie „Opera blisko ciebie. Hity operowe vol. 2”.

– To będzie wielka gala z udziałem naszych wspaniałych solistów, chóru, baletu, orkiestry pod batutą maestro Tomasza Tokarczyka, naszego szefa muzycznego – zapowiada dyrektor Goik. – Będziemy mieli okazję spotkać się z naszą publicznością po półtorarocznej tułaczce, bo przecież na czas remontu opera nie zamknęła swojej działalności. Pracowaliśmy i to dość prężnie, na scenach różnych teatrów w naszym regionie. Pojawiła się nowa publiczność, bo dotarliśmy do nowych zakątków, nowych miejsc i teraz liczymy na to, że ta nowa publiczność przyjeżdżać będzie do Bytomia – dodaje.

Więcej o powrocie Opery Śląskiej do Bytomia – już w najbliższy piątek.

Opera Śląska Sekret Requiem 6

Może Cię zainteresować:

Opera Śląska w Bytomiu ma nowe kierownictwo muzyczne

Autor: Patryk Osadnik

04/09/2022

Sulamita Ślubowska

Może Cię zainteresować:

Dźwięk 300-letnich skrzypiec genialnego Stradivariusa zabrzmi w czasie koncertu w Operze Śląskiej w Bytomiu

Autor: Katarzyna Pachelska

24/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Opera Śląska w Bytomiu po remoncie

Wstrzymajcie oddech. Spektakularne widoki z Bytomia

Aleksandra kurzak opera slaska

Po blisko dwóch latach Opera Śląska wróciła do domu

Teatr mały tychy fasada kwiecień 2023

Remont Teatru Małego. Wkrótce zamknie się na półtora roku

MDK Witosa wizualizacja

Nowy dom kultury w Katowicach. Ogłoszono przetarg na budowę

Królewna Śnieżka

Grudzień 2022 w Operze Śląskiej zapowiada się atrakcyjnie

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji

Studio Filmów Rysunkowych+? Zamiast platformy będzie centrum

Ostatni etap

Postępy pracy przy przebudowie cechowni