Owce kameruńskie znów pojawiły się na jednym z osiedli w Gliwicach. Działają jak ekologiczne kosiarki

Do Gliwic powróciły właśnie owce kameruńskie, które pojawiły się na zrekultywowanych tereny składowiska odpadów przy ul. Rybnickiej, a także na osiedlu Sikornik. Zwierzęta z powodzeniem zastępują kosiarki spalinowe, w sposób ekologiczny „kosząc” rosnącą tam trawę i przyczyniając się do intensywniejszego zazieleniania terenu

D. Nita-Garbiec/ UM w Gliwicach
Owce kameruńskie w Gliwicach

Kto ma owce, ten ma co chce. To popularne w Beskidach powiedzenie wzięli sobie do serca pracownicy z gliwickiego Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów, którzy „zatrudnili" ponownie owce kameruńskie.

Te zwierzęta pochodzące z Afryki zachodniej chwilowo zamieszkały na zrekultywowanych terenach składowiska odpadów przy ul. Rybnickiej i z powodzeniem zastępują tradycyjne kosiarki. Ich praca jest rzecz jasna bardziej ekologiczna.

- Owce nie tylko przygryzają trawę, ale także – za pomocą swoich racic – utwardzają i spulchniają podłoże, jednocześnie go nie zadeptując. Zapewniają również organiczny nawóz, który zwiększa bioróżnorodność. Dzięki ich pracy gatunki wysianych uprzednio traw rosną szybciej i są wyraźnie gęstsze - informuje gliwicki magistrat.

Owce kameruńskie w roli „ekologicznych kosiarek” po raz pierwszy pojawiły się na terenach PZO w Gliwicach w ubiegłym roku. Już wtedy wywołały prawdziwą furorę. O tym, że zainteresowanie „usługami” zwierząt stale rośnie, świadczyć może kolejne stadko owiec, które od niedawna pasie się także na murawie jednego z boisk na Sikorniku.

Miyszani owiec w Koniakowie

Może Cię zainteresować:

Żywe tradycje pasterskie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Owce, bacówki, redyk. To trzeba zobaczyć

Autor: Patryk Osadnik

20/08/2022

Owce w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Gliwice zamiast kosiarek postawiły na… stado owiec. Same zwierzęta nie wymagają strzyżenia

Autor: Tomasz Stankiewicz

01/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon