"Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych". Muzeum Górnictwa Węglowego organizuje kolejny konkurs

Kobiety z rodzin górniczych zostały wymazane z pamięci kulturowej. Przywraca je tam Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które realizuje projekt „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych województwa śląskiego”. Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni, w ramach której głosy kobiet staną się słyszalne: wybrzmią i zostaną wysłuchane – podkreślają w muzeum i czekają na wspomnienia. Portal ŚLĄZAG objął ten projekt patronatem medialnym.

fot. MGW
Pamietniki kobiet

Projekt „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” ma swój początek w 2022 roku. Wtedy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, wraz ze Stowarzyszenie Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny – inicjatorem i ówczesnym organizatorem projektu, po raz pierwszy zaapelowali do kobiet o napisanie własnych pamiętników.

- Argumentowaliśmy, że niewiele postaci kobiecych pochodzących z rodzin górniczych województwa śląskiego znajdziemy w literaturze współczesnej, zarówno tej polsko-, jak i śląskojęzycznej. Że brakuje ich opowieści w izbach tradycji, zbiorach lokalnych muzeów, archiwach – mówi Ewa Wojtoń, z Muzeum Górnictwa Węglowego.

Zebrano już ponad 50 opowieści kobiet z rodzin górniczych

W efekcie zebrano ponad 50 opowieści. Nagrano historie mówione zarówno jako materiały dźwiękowe, jak i filmowe. Wydano też książkę „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”, gdzie znalazły się 22 bohaterki i 24 opowieści. Kobiety z rodzin górniczych i górniczki zaczęły się znów pojawiać na afiszach, w filmach, mediach, zbiorach, na wystawach. Uczestniczki projektu gościły także w programach telewizyjnych.

W zabrzańskim muzeum są przekonani, że to jeszcze nie koniec i ogłaszają kolejny konkurs na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych województwa śląskiego. Poszukują matek, córek, babć i sióstr, kobiet, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, i tych, które również pracowały zawodowo. Tych związanych z górnictwem postacią tam pracującego męża, ale i tych, które swoją pracę zawodową wykonują czy wykonywały właśnie w górnictwie i branżach okołogórniczych.

Opowiedzcie o swojej codzienności. O radościach i troskach, dumie i strachu, o najważniejszych wydarzeniach w życiu, o pracy domowej i pracy zawodowej. O strajkach, barbórkach, świętach, dniach trudnych. O tym, co dla was w życiu jest ważne, ale i o tym, czego wam brakuje mówi Ewa Wojtoń.

Wspomnienia można przesyłać do 31 października 2025 r.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich mieszkanek województwa śląskiego z rodzin górniczych i/lub zawodowo związanych z branżą górniczą. Prace mogą mieć formę opowieści zapisanych w postaci wydruku, odręcznego pisma lub pliku dźwiękowego.

Projekt „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” ma na celu stworzenie przestrzeni, w ramach której głosy kobiet staną się słyszalne: wybrzmią i zostaną wysłuchane. Stawia przed sobą zadanie krytycznego namysłu nad (nie)obecnością kobiet w (po)przemysłowej pamięci kulturowej regionu – dodają w muzeum.

Swoje wspomnienia można wysyłać na adres mailowy: archiwumwegla@gmail.com (w temacie wiadomości należy wpisać „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”) lub ewojton@muzemgornictwa.pl, z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Można je także wysłać pocztą tradycyjną na adres: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, ul. G. Agricoli 2, 41-800 Zabrze, z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Nabór trwa do 31 października 2025 roku. Regulamin dostępny jest na stronie www.muzeumgornictwa.pl.

Perła w koronie kadr

Może Cię zainteresować:

Ukazały się „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Projekt wywołał wielkie emocje. Monika Glosowitz: Poczułam potrzebę opowiedzenia sobie tej historii

Autor: Michał Wroński

25/12/2023

Ewa Weber: Zabrze to centrum turystyki postindustrialnej

Może Cię zainteresować:

Ewa Weber: Zabrze to centrum turystyki postindustrialnej. W perspektywie jest wpis na listę UNESCO

Autor: Maciej Poloczek

02/07/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama