Papież przyjął rezygnację Wiktora Skworca. Wkrótce ingres nowego arcybiskupa w Katowicach

Papież Franciszek przyjął rezygnację Wiktora Skworca z funkcji metropolity katowickiego. Wkrótce w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się ingres nowego arcybiskupa - Adriana Galbasa. Ten został koadiutorem po zakończeniu śledztwa "w sprawach wykorzystywania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów", które dotyczyło czasów, kiedy Wiktor Skworc sprawował pieczę nad diecezją tarnowską

ARC
Wiktor Skworc

Arcybiskup Wiktor Skworc niedawno skończył 75. rok życia. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Kościele rzymskokatolickim, tego samego dnia wysłał do Stolicy Apostolskiej rezygnację z funkcji metropolity katowickiego - osiągnął wiek emerytalny. 31 maja 2023 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła: "Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca".

Nowym metropolitą katowickim został dotychczasowy arcybiskup koadiutor - Adrian Galbas.

- Zapraszam Was - duchownych i świeckich - do wspólnej wędrówki. Chodźcie ze mną! Pozwólcie mi iść z Wami! Idźmy razem! Świat potrzebuje dziś słyszeć, a jeszcze bardziej widzieć, wielkie dzieła, których dokonuje w nas Bóg. Oczywiście bardzo boję się tej drogi. Niby mogłem się do niej jakoś przygotować, a jednak się jej boję. Często w ostatnich tygodniach modliłem się słowami Psalmu: "Wprowadź mnie na górę zbyt dla mnie wysoką" (...) Módlcie się za mnie, a ja obiecuję modlitwę za Was i w Waszych intencjach. Wspierajmy się w drodze, która jest przed nami - napisał arcybiskup Adrian Galbas do wiernych.

Ingres, czyli uroczyste przejęcie władzy w Archidiecezji Katowickiej, odbędzie się w sobotę, 17 czerwca, o godz. 11.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Arcybiskup Wiktor Skworc

Może Cię zainteresować:

Wiktor Skworc w liście przeprasza i prosi o wybaczenie. Na pielgrzymce w Piekarach Śląskich... Panteon Górnośląski

Autor: Patryk Osadnik

28/05/2023

Arcybiskup przeprasza i prosi o wybaczenie

Przypomnijmy, że Stolica Apostolska przeprowadziła śledztwo "w sprawach wykorzystywania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów", które dotyczyło czasów, kiedy Wiktor Skworc sprawował pieczę nad diecezją tarnowską. Po tym kapłan złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, ale z funkcji metropolity katowickiego nie ustąpił. Poprosił jedynie o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, którym został Adrian Galbas.

Za Wiktorem Skworcem ciągnie się także wątek współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Jak twierdzi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny z pełną świadomością donosił na księży oraz działaczy opozycyjnych.

W ostatnich latach najczęściej powtarzano o zblatowaniu metropolity katowickiego z politykami Zjednoczonej Prawicy. Podczas pielgrzymki w Piekarach Śląskich dziękował PKN Orlen za to, że państwowa spółka przejęła "Dziennik Zachodni", który pisał o nim krytycznie. W podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla stworzył za publiczne pieniądze Panteon Górnośląski, który wybiórczo przedstawia historię regionu.

W ostatnim liście pasterskim do wiernych Wiktor Skworc napisał: - Bóg zapłać i dziękuję. Wszystkim, bez wymieniania po imieniu, bo ta litania wdzięczności trwałaby bez końca. I jeszcze dopowiadam słowo przepraszam, złączone z prośbą o wybaczenie. Poczucie sprawiedliwości mówi, że dług zaciągnięty w winnicy Pańskiej można odpracować. Starałem się o to najlepiej jak mogłem w tarnowskiej i katowickiej winnicy - dodał.

Abp skworc wawa

Może Cię zainteresować:

Dlaczego abp Skworc powinien ustąpić ze stanowiska metropolity katowickiego?

Autor: Teresa Semik

10/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon