Para buch! II Święto Pary w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Zaczęło się w Tarnowskich Górach. W tym mieście ponad dwa wieki temu ruszyła pierwsza w tej części kontynentu maszyna parowa. I o historii tam się nie zapomina. W najbliższą sobotę, 24 września 2022 r., odbędzie się II Święto Pary w Zabytkowej Kopalni Srebra.

Święto Pary to największy w tej części Europy festiwal dziedzictwa przemysłowego poświęcony technice parowej. Można śmiało powiedzieć, że Tarnowskie Góry, przynajmniej w tej jeden dzień, to europejska stolica pary.

- Nie ma drugiego takiego święta w Polsce, ale też nie ma drugiego miejsca, w którym para i maszyny parowe decydowały o cywilizacyjnym rozwoju całego regionu. Tarnowskie Góry były kiedyś poligonem maszyn parowych - tu działały one pierwsze na całym kontynencie i budowały przemysłową potęgę Górnego Śląska - mówi Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, organizatorów święta.

Pokaz kilkudziesięciu maszyn parowych

Druga edycja Święta Pary w Zabytkowej Kopalni Srebra odbędzie się w sobotę, 24 września, w godzinach 11.00 – 20.00. Największą atrakcją tego industrialnego festiwalu będzie oczywiście pokaz maszyn parowych.

Wśród kilkudziesięciu eksponatów znajdą się m.in. potężne walce, blisko stuletnia ciężarówka, lokomobile zasilające tartak, piła, młyn. mini walec i kursująca po torach mała lokomotywa parowa. Większość z nich przyjedzie do Tarnowskich Gór z Muzeum starých strojů a technologii (Muzeum starych maszyn i technologii) w Žamberku na północy Republiki Czeskiej.

W programie znalazły się także warsztaty kreatywne z wykorzystaniem pary, koncerty, strefa chillout oraz food trucki z dobrym jedzeniem. Uruchomimy również model 32-calowej maszyny parowej typu Newcomena. Dodatkowo pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami będzie kursować pociąg Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, ciągnięty oczywiście przez lokomotywę parową.

Święto Pary nawiązuje do pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej uruchomionej w tarnogórskiej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w 1788 r. W pierwszej edycji festiwalu, która odbyła się 26 września 2019 r., wzięło udział aż 5 tys. osób.

II Święto Pary w Tarnowskich Górach. Program:

  • 9.00 – 17.00 - zwiedzanie podziemi z przewodnikiem
  • 11.00 – 20.00 - pokazy kilkudziesięciu maszyn parowych, strefa chillout, gastronomia
  • 12.00 - oficjalnie rozpoczęcie imprezy

KONCERTY:

  • 14.00 – 15.00 – Gentlemen’s Harmonica Trio - Grzegorz Matuszek (harmonijki melodyjne, chromatyczne) Piotr Nowatkowski (harmonijka akordowa), Włodzimierz Hajduga (harmonijka basowa). W programie: największe przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz ludowej (śląskie).
  • 15.30 – 16.30 – Wirtuozowski duet – akordeon i skrzypce. Gabriela Kubarska (skrzypce) i Michał Kubarski (akordeon). W programie: podróż dookoła świata przy dźwiękach skrzypiec i akordeonu. Muzyka z różnych stron świata, przez argentyńskie tango, muzykę francuską aż po Bałkany.
  • 17.00 – 18.00 – Todo Art Trio – flet, klarnet, fagot. W programie: polska muzyka filmowa z okresu międzywojennego, przeboje musicalowe, wiązanka melodii z polskich seriali, polki Straussa
  • 18.30 – 20.00 – Tarnogórski Big Band. W premierowym programie największe przeboje muzyki rozrywkowej
Gwarki w Tarnowskich Górach na archiwalnych fotografiach

Może Cię zainteresować:

Pochód historyczny, koncerty i zabawa. Tak kiedyś wyglądały Gwarki [GALERIA]

Autor: Urszula Gołkowska

24/08/2022

Gwarki - pochód 2022

Może Cię zainteresować:

Gwarki 2022. Pochód historyczny w Tarnowskich Górach uwieczniony [GALERIA]

Autor: Urszula Gołkowska

11/09/2022

5 lat od wpisu na listę UNESCO

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry świętują 5 lat w UNESCO. "To nie tylko prestiż, ale także zobowiązanie"

Autor: Martyna Urban

08/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon