Patriotyczna ławka zniknęła sprzed Planetarium Śląskiego. Koszt demontażu zwala z nóg

Patriotyczna ławka, z której można było skorzystać dopiero po przeczytaniu i zastosowaniu się do liczącego piętnaście punktów regulaminu, pojawiła się przed Planetarium Śląskim w sierpniu i po trzech miesiącach została rozebrana. Kosztowała 100 tys. złotych, a jej usunięcie też nie było tanie.

Katarzyna Pachelska
Patriotyczna ławka przed Planetarium Śląskim

Prawo i Sprawiedliwość uwielbia ławki. Swego czasu w miastach pojawiły się konstrukcje, które miały upamiętnić stulecie niepodległości Polski. Sęk w tym, że mimo sporych rozmiarów, miały siedzisko tylko dla jednej osoby i to niezbyt wygodne. Poza tym, szybko rdzewiały. Legenda głosi, że kiedyś ktoś w biało-czerwonym uniesieniu usłyszał coś, co miało wybrzmiewać z zainstalowanych w nich głośników. Nie możemy potwierdzić, bo zanim sami to sprawdziliśmy, wszystkie były już zepsute.

Patriotyczne ławki zniknęły. Koszt demontażu zwala z nóg

W sierpniu 2022 roku w całej Polsce zaczęły pojawiać się kolejne patriotyczne ławki, a w zasadzie całe instalacje w kształcie konturów III Rzeczpospolitej. Schody, podest, skromna ławeczka, łańcuch (sic!) i regulamin liczący... piętnaście punktów!

Miejsce po ławce z polską flagą

Może Cię zainteresować:

Z Parku Śląskiego na śmietnik wyrzucono 100 tys. zł. Właśnie pożegnaliśmy ławkę z polską flagą

Autor: Redakcja

28/11/2022

W województwie śląskim patriotyczna ławka stanęła przed Planetarium Śląskim, które użytkownicy - w zamyśle autorów - mieli z niej podziwiać. Pojawił się jednak problem, ponieważ została ustawiona tyłem do obiektu. To jednak nieważne, ponieważ już w listopadzie ławki, z których każda kosztowała około 100 tys. złotych, zaczęły znikać. Dlaczego? Ponieważ, jak to się u nas gŏdo, były ajnfachowe, czyli tandetne - sklejka rozklejała się od deszczu.

Tak więc ławki zostały rozebrane i już najprawdopodobniej nie wrócą. Ale ich rozebranie nie było darmowe. Poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza zapytał Bank Gospodarstwa Krajowego, ile kosztował ich demontaż.

- Aktualny koszt demontażu to 176 tys. złotych netto - odpowiedział BGK. - Pracujemy nad ponownym wykorzystaniem poszczególnych elementów instalacji - chcemy, by zostały one ponownie zagospodarowane. Ustalenia trwają, dlatego nie możemy jeszcze przekazać informacji odnoście szczegółów.
Miś Bareja

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Sklejka kontra deszcz, czyli ławka-mem ma zniknąć sprzed Planetarium za 2 miesiące

Autor: Marcin Zasada

19/09/2022

Na ławce zabrania się...

Hitem internetu błyskawicznie stał się regulamin patriotycznych ławek PiS. Przypomnijmy:

 1. "Ławka" to instalacja przeznaczona do rekreacji i wypoczynku, składająca się z siedziska, stelażu w kształcie konturów Polski wraz z podestem zabezpieczonym łańcuchem.
 2. Osoby, które chcą skorzystać z "ławki" zobowiązane są do zapoznania się z niniejszym regulaminem i jego przestrzegania.
 3. "Ławka" jest przeznaczona do użytku dorosłych oraz dzieci, przy czym korzystanie z "ławki" przez dzieci do lat 12 powinno odbywać się wyłącznie w obecności i pod opieką dorosłych.
 4. Na "ławce" mogą przebywać maksymalnie trzy osoby, przy czym łączne obciążenie nie może przekroczyć 225 kg.
 5. Wejście i zejście na "ławkę" dozwolone jest i powinno odbywać się tylko za pomocą schodów trzymając się poręczy. Schody umieszczone są z tyłu instalacji.
 6. Z "ławki" należy korzystać tylko w pozycji siedzącej, trzymając się poręczy stanowiących umocowanie ławki i opierając się o oparcie.
 7. Zabrania się:
  - stawania na ławce,
  - siadania na oparciu ławki,
  - skakania na ławce,
  - zeskakiwania z ławki,
  - siadania i przebywania na uszkodzonej ławce,
  - używania urządzeń nagłaśniających i innych wywołujących hałas,
  - korzystania z otwartego ognia.
 8. Z instalacji należy korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem.
 9. Na "ławce" i w jej bezpośredniej przestrzeni obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych, środków psychotropowych i odurzających, palenia tytoniu, papierosów elektronicznych oraz używania otwartego ognia.
 10. Osoby oczekujące na skorzystanie z "ławki" powinny znajdować się poza obrębem całej instalacji w odległości półtora metra.
 11. Nie dozwolone jest wchodzenie i korzystanie z "ławki" z przedmiotami niebezpiecznymi mogącymi stanowić zagrożenie dla siebie i innych osób, a także z urządzeniami i środkami transportu (tj. rowery, hulajnogi, rolki, wózki itd.).
 12. Zabronione jest korzystanie i przebywanie na "ławce" ze zwierzętami.
 13. W przypadku nieprzestrzegania regulaminu i instrukcji użytkowania osoby korzystające z "ławki", mogą zostać poproszone o bezwzględne zejście z "ławki" i opuszczenie instalacji.
 14. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku nieprawidłowe korzystanie z "ławki" przez użytkowników.
 15. Wobec osób, które nie będą przestrzegały powyższych zasad albo które spowodowały szkody w instalacji mogą zostać wyciągnięte konsekwencje na gruncie obowiązujących przepisów prawa.
Checinski

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: 15 powodów, dla których warto doceniać, że jest Sosnowiec. Mają tam swoją ławkę, po co drążyć

Autor: Marcin Zasada

08/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon