PESEL dla Ukraińców nie oznacza obywatelstwa! I nie, nie będą mogli głosować w wyborach - wyjaśnia prawniczka

Uchodźcy z Ukrainy, obywatele ukraińscy, mogą otrzymać polski numer PESEL. Ułatwia on życie w Polsce, m.in. korzystanie z opieki zdrowotnej. Pojawiły się głosy, że dzięki temu Ukraińcy będą mogli głosować w naszych wyborach. Wątpliwości rozwiewa prawniczka, Marta Wadas.

UM Bytom
Punkt przyjmowania wniosków o PESEL w Bytomiu

Zgodnie ze specustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z 12 marca 2022 r., urzędy gmin lub miast na prawie powiatu mogą od 16 marca przyjmować od uchodźców z Ukrainy wnioski o nadanie polskiego numeru PESEL. Już wcześniej jednak miasta przyjmowały takie wnioski - ponad 1000 PESEL-i do 14 marca wydały np. Tychy.

Więcej o nadawaniu nr PESEL uchodźcom: Numery PESEL dla uchodźców z Ukrainy od dzisiaj. Konieczne zdjęcie i odciski palców

W internecie, w rozmaitych komentarzach, pojawiły się głosy, że dzięki posiadaniu PESEL-u Ukraińcy będą mogli głosować w polskich wyborach. To niedorzeczność! Wyjaśnia Marta Wadas, aplikantka radcowska z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej:

Zgodnie ze specustawą, obywatelom Ukrainy, którzy legalnie przybyli na terytorium Polski bezpośrednio z Ukrainy od dnia 24.02.2022 r. i deklarują zamiar pozostania w Polsce, nadaje się numer PESEL. Trzeba jednak podkreślić, że nadanie następuje na wniosek, a jego złożenie nie jest obowiązkowe.

Jakie są konsekwencje nadania numeru PESEL?

Otrzymanie numeru PESEL umożliwi skorzystanie z szeregu usług publicznych i ułatwi funkcjonowanie w Polsce. Dzięki niemu łatwiejsze będzie np. skorzystanie z opieki zdrowotnej, uzyskanie świadczenia na dziecko, zapisanie dziecka do przedszkola/szkoły czy chociażby założenie konta w banku. Posiadanie numeru PESEL jest niezbędne, aby obywatele Ukrainy mogli wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele Polski.

Nadanie numeru PESEL w żadnym wypadku nie oznacza otrzymania obywatelstwa polskiego! Wystąpienie z wnioskiem o nadanie numeru PESEL nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o udzielenie pomocy międzynarodowej i nie spowoduje również braku możliwości powrotu do Ukrainy, czego obawia się wiele osób. Nie uprawnia również do głosowania w wyborach prezydenckich, czy parlamentarnych, które przysługuje tylko obywatelom Polski.

Prawniczka dodaje: - Chociaż złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL nie jest obowiązkowe, warto go uzyskać ze względów praktycznych. Warto podkreślić, że procedura jego otrzymania została uproszczona i odformalizowana. Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy
300 zł dla uchodźców z Ukrainy

Może Cię zainteresować:

300 zł dla każdego uchodźcy. Niektóre MOPS-y już zaczęły przyjmować wnioski od Ukraińców. Ale na wypłatę pieniędzy trzeba będzie poczekać

Autor: Katarzyna Pachelska

16/03/2022

Dworzec PKP, Katowice

Może Cię zainteresować:

6 bzdur o Ukraińcach w Polsce. Zabiorą nam pracę, lekarza, 500+ i... mężczyzn

Autor: Katarzyna Pachelska

14/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon