Filmy animowane od kuchni. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej już otwarte

Od kilku tygodni w Bielsku-Białej, przy ul. Cieszyńskiej 24 działa Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO. To miejsce, które z jednej strony wszystkim wychowanym na produkcjach Studia Filmów Rysunkowych z całą pewnością zagwarantuje niezwykłą, pełną sentymentów podróż. A z drugiej – kompleksowo zatroszczy się o potrzeby dzieci. Zarówno tych młodszych, jak i nieco starszych…

Wszystko zaczęło się w 2016, kiedy to katowicki SARP, dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ogłosił konkurs na projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Po wyłonieniu zwycięzcy, już rok później powstał projekt tego miejsca. Najpierw, w latach 2018-2022, wyremontowano Willę Rotha. W kolejnym etapie, po wyłonieniu generalnego wykonawcy, już w lutym 2022 – rozpoczęły się pierwsze prace budowlane przy Cieszyńskiej 24. Nowy budynek powstał w zaskakującym tempie. Inwestycja była gotowa już w marcu 2024. Niespełna 2 miesiące później odbyło się uroczyste otwarcie.

Jak powstają animacje?

W uzyskaniu takiej odpowiedzi ma pomóc główna atrakcja Centrum Bajki i Animacji. Chodzi o multimedialną wystawę. Taką z prawdziwego zdarzenia, zlokalizowaną na dwóch kondygnacjach nowopowstałego miejsca. W przestrzeni OKA wszyscy zainteresowani, będą mieli okazję do stworzenia klasycznej animacji rysunkowej. Co ważne, taka zabawa wcale nie wymaga zaawansowanych umiejętności artystycznych. Interaktywna ekspozycja daje możliwość wyboru postaci z bazy bohaterów. Dalej – pozostaje tylko jej ożywienie.

To jednak nie wszystko, bo całość to aż 7 przestrzeni tematycznych i kilkanaście różnorodnych stanowisk, na których można np. dokładnie poznać historię Studia Filmów Rysunkowych czy dowiedzieć się, jak wygląda proces tworzenia scenariuszy i samych postaci, które – gdy już potrafią się ruszać – do bycia kompletnymi potrzebują chociażby udźwiękowienia czy dodania tła. Takich ciekawostek jest oczywiście więcej. Zgodnie z założeniem, interaktywne zwiedzanie trwa około 90 minut. Przed planowaną wycieczką warto sprawdzić dostępność biletów (ograniczona pula na konkretne godziny). Ich ceny to 36 zł za wejściówkę normalną oraz 32 zł za wstęp ulgowy. Sporym udogodnieniem jest oczywiście możliwość natychmiastowego zakupu online.

- Zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak również gości indywidualnych. Wystawa, co ważne, nie wymaga przewodnika. My tutaj będziemy mieć takich opiekunów, którzy chętnie zawsze udzielą odpowiedzi i podpowiedzą jak skorzystać z każdego stanowiska... - zachęca Karolina Lorenc, zastępca dyrektora do spraw organizacyjnych Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Na początku… była kreska

Po zdobyciu przydatnej wiedzy z zakresu tworzenia animacji, można – już z zupełnie nową perspektywą – udać się do Kreski. To kino, w którym wyświetlane są kultowe filmy i seriale animowane Studia Filmów Rysunkowych. Oprócz tego, w repertuarze mają się znaleźć pokazy filmów artystycznych i hitów kinowych. A wszystko to bez reklam. W planach są także spotkania z twórcami i artystami. Obecnie, w czerwcu, w repertuarze dostępna jest chociażby Lekcja Tolerancji. Bilet normalny na seans kosztuje 22 zł, ulgowy 18 zł.

Warto przypomnieć, że oprócz znanych i lubianych postaci takich jak Reksio czy kapitan Kliper, Studio Filmów Rysunkowych, w dalszym ciągu poszerza swoją ofertę produkcyjną. Wśród nowości jest m.in. Bańka-Fruwańka czy Potwór z Hollywood, ale to oczywiście nie wszystko...

- Naprawdę nie chciałem, żebyśmy się zamknęli na pozycję muzealników i wyłącznie pielęgnowali swoje piękne dziedzictwo, w związku z czym, kapitalną nowiną jest to, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przydzieliło nam kolejną dotację, tym razem na zrobienie 12 odcinków serialu Bystre Oczka... - zdradził Maciej Chmiel, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Warto mieć OKO na Bielsko...

Trzeba przyznać, że podobnej kolekcji kultowych postaci, które wychowały już kilka pokoleń, próżno szukać w innych częściach Polski. To właśnie w Bielsku-Białej od lat powstają najpopularniejsze polskie filmy animowane, znane już na całym świecie. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji, które kosztowało ponad 41 mln zł dopełnia bielski świat animacji. Inwestycja, dofinansowana z mechanizmu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, została zrealizowana dzięki wspólnym staraniom lokalnego samorządu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A dla wszystkich, którzy zdążyli już zapomnieć o bajkach swojego dzieciństwa, albo nie zdążyli jeszcze zapoznać z nimi swoich pociech - wszystko możliwe jest od wtorku do piątku w godz. 9:00-16:00 i w weekendy, od 10:00 do 18:00. Przy Centrum znajduje się sporych rozmiarów parking.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Bielsko biala z tytulem cud polski 2024

Może Cię zainteresować:

Tytuł „Cud Polski” 2024 dla Bielska-Białej. Stolica Podbeskidzia reprezentuje całe województwo śląskie

Autor: Szymon Karpe

09/06/2024

Dolina Wapienicy w Bielsku-Białej

Może Cię zainteresować:

Szczera prawda: Beskid Śląski zachwyca latem. Na przykład Kolej Linowa na Szyndzielnię i Dolina Wapienicy

Autor: Redakcja

09/06/2024

Park malownik wantuly katowice 28

Może Cię zainteresować:

Nowy park Malownik w Katowicach powstał na bagnach. Park przy Wantuły ma kilka ciekawych rozwiązań. Zobaczcie foto i wideo

Autor: Katarzyna Pachelska

28/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon