Pierwsza Polka wybrana na biskupkę. To pochodząca ze Śląska Cieszyńskiego Paulina Hławiczka-Trotman

Paulina Hławiczka-Trotman została pierwszą Polką wybraną na biskupkę Kościoła luterańskiego. Pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego. Prowadzi parafię w Nottingham, Cork i Londynie, a także jest aktywną śpiewaczką.

ekumenizm.pl
Paulina Hławiczka-Trotman

Synod Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii wybrał Paulinę Hławiczkę-Trotman na biskupkę. To pierwsza Polka, która została wyświęcona na ten urząd.

Pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego - Ustronia i Skoczowa. Studia ukończyła na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Duchowną została ordynowana w 2014 roku w Anglii. Wówczas Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie wyświęcał jeszcze kobiet. Zmieniło się to dopiero w ubiegłym (2022) roku.

- Będąc w Polsce Paulina Hławiczka pracowała w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym. Jest nie tylko członkinią konsystorza Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii, lecz także proboszczką parafii w Nottingham. Cork i Londynie (…) Posiada licencję kapłańską w Diecezji Southwell i Nottingham Kościoła Anglii - podaje portal Ewangelicy.pl.

Prywatnie jest żoną pastora Arlingtona Trotmana, duchownego Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii, a także aktywną śpiewaczką.

Kolonia Amerykańska Katowice Giszowiec

Może Cię zainteresować:

Magiczna amerykańska osada ukryta w lesie na Górnym Śląsku. Najpiękniejsza w jesiennej scenerii

Autor: Marcin Nowak

23/09/2023

Dworzec pkp bedzin 02

Może Cię zainteresować:

Będzin to nie tylko zamek! Modernistyczny dworzec kolejowy Będzin Miasto robi wrażenie wieżą zegarową i spiętrzeniem brył

Autor: Katarzyna Pachelska

24/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon