Przetasowania wyborcze. Z Sejmiku do Sejmu, a może i do europarlamentu? Stachowicz, Poloczek, Koszutska, Nowak-Trojnar, Bochenek, Kopel zaliczą awans?

Za nami pierwsze sesja sejmiku województwa śląskiego kadencji 2024-2029. Zgodnie z przewidywaniami, nowym marszałkiem został Wojciech Saługa. Powrót przez niego na utraconą w 2018 r. funkcję, a także czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego, wiążą się ze zmianami w składzie sejmiku. Niektórzy nie będą radnymi zbyt długo, mają duże szanse na awans do Parlamentu.

Fb Śląskie Pozytywna Energia
Jarco stachowicz

Będą zmiany w składzie Sejmiku śląskiego

W związku z wyborem na marszałka województwa śląskiego (więcej: Wojciech Saługa ponownie marszałkiem województwa śląskiego. Wicemarszałkami Bartłomiej Sabat, Grzegorz Boski, Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk) Wojciech Saługa przestanie pełnić mandat poselski. Pierwszą osobą uprawnioną do objęcia mandatu po nim jest radna sejmiku Katarzyna Stachowicz, która w wyborach samorządowych osiągnęła najlepszy indywidualny wynik spośród wszystkich kandydatów do sejmiku, zdobywając ponad 52 tys. głosów. W wyborach parlamentarnych zanotowała dużo gorszy wynik niż ten do sejmiku, zdobywając nieco ponad 10 tys. głosów.

Zwolnione przez nią miejsce w sejmiku województwa objąłby z kolei Adam Lubas, który, jako ostatni na liście KO w okręgu nr 7 (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, powiaty będziński i zawierciański), zdobył 3 436 głosów (1,41%).

W wyborach do Parlamentu Europejskiego śląską listę Koalicji Obywatelskiej otwiera Borys Budka. Zdobywając mandat eurodeputowanego zwolni miejsce Sejmie na rzecz Urszuli Koszutskiej, aktualnie radnej sejmiku. Zakładając, że przyjmie ona mandat poselski, nowym radnym sejmiku zostanie Marek Kopel, były prezydent Chorzowa, który na trzeciej pozycji listy KO w okręgu nr 5 (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze) uzyskał 8 948 głosów (4,78%).

Kto za Gramatykę i Koniecznego?

Liderem listy Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim jest Michał Gramatyka. W razie pomyślnego dla niego wyniku wyborów, miejsce w Sejmie zwolniłoby się na rzecz radnej sejmiku Aleksandry Poloczek. Gdyby przyjęła mandat, miejsce w sejmiku przypadłoby Dariuszowi Bochenkowi, który jako dwójka na liście Trzeciej Drogi w okręgu nr 5 zdobył 3 410 głosów (1,92%). W razie nieprzyjęcia przez Poloczek mandatu poselskiego i tu kolejnym uprawnionym do zasiadania w Sejmie w miejsce Gramatyki jest Dariusz Bochenek. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Jakiejkolwiek decyzji nie podejmie zatem Aleksandra Poloczek, Dariusz Bochenek może już się szykować do objęcia funkcji: radnego sejmiku lub posła. Biorąc pod uwagę wyniki głosowania podczas pierwszej sesji sejmiku, raczej należy spodziewać się, że Poloczek przyjmie mandat poselski. Wcześniej spekulowano, że to właśnie ona z ramienia Trzeciej Drogi mogłaby zostać wicemarszałkiem województwa.

Jeśli Lewica przekroczy próg wyborczy, najprawdopodobniej jeden z mandatów zdobędzie właśnie w województwie śląskim. Zakładając, że miejsce w Parlamencie Europejskim wywalczyłby lider listy Maciej Konieczny, nowym posłem zostałaby najpewniej Natalia Nowak-Trojnar, która jako trójka na liście Nowej Lewicy w październiku 2023 r. uzyskała 7956 głosów, wyprzedzając drugiego na liście wiceprezydenta Katowic Jerzego Woźniaka. Wynik ten znalazł się w pierwszej dziesiątce w okręgu 31 i był trzecim, po Monice Rosie i Aleksandrze Poloczek, wynikiem wśród wszystkich kandydatek w wyborach w woj. śląskim.

Saluga marszalek

Może Cię zainteresować:

Wojciech Saługa ponownie marszałkiem województwa śląskiego. Wicemarszałkami Bartłomiej Sabat, Grzegorz Boski, Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk

Autor: Michał Wroński

06/05/2024

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Chełstowski odchodzi, wraca Saługa. Największe wyzwanie dla nowego marszałka województwa śląskiego? Transformacja energetyczna

Autor: Szymon Karpe

06/05/2024

Michal gramatyka jedynka trzeciej drogi do PE

Może Cię zainteresować:

Exodus ministrów i wiceministrów do Brukseli. Po kilku miesiącach kończą „robotę”? Gramatyka: „Nie zamierzam składać dymisji”

Autor: Szymon Karpe

06/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon