Wojciech Saługa ponownie marszałkiem województwa śląskiego. Wicemarszałkami Bartłomiej Sabat, Grzegorz Boski, Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk

Wojciech Saługa został nowym marszałkiem województwa śląskiego. Dla posła PO oznacza to powrót na najważniejsze stanowisko w samorządzie wojewódzkim po przeszło pięciu latach przerwy. Na jego miejsce w Sejmie wchodzi Katarzyna Stachowicz. Nowym przewodniczym Sejmiku został Jacek Jarco.

- Od dzisiaj koalicja 15 października bierze odpowiedzialność za samorząd - mówił krótko po wyborze na marszałka województwa śląskiego Wojciech Saługa. Jak dodał przejęcie władzy następuje w momencie, kiedy czasy są trudne, a region stoi przed dużymi wyzwaniami: transformacją energetyczną, kwestiami środowiskowymi, czy depopulacją.

Wojciech Saługa nowym-starym marszałkiem województwa śląskiego

- Musimy zrobić wszystko, aby ludzie ze Śląska nie wyjeżdżali. W rankingach nie jest już tak jak 10 lat temu, kiedy byliśmy zaraz za Mazowszem – dodał Saługa. Podkreślił ponadto, że należy wyrównywać różnice rozwojowe między subregionami, tak aby województwo przestało być województwem „trzech prędkości”.

Za kandydaturą Saługi zagłosowało 29 głosów, co oznacza, że poparła go nie tylko koalicja PO – Trzecia Droga – PSL, ale też dwójka radnych PiS (PiS zgłosił na marszałka Jana Kawuloka).

Dla Saługi objęcie stanowiska marszałka oznacza powrót na stanowisko, które pełnił w latach 2014-2018. Oznacza też rozstanie się z Sejmem, w którym znalazł się za sprawą październikowych wyborów. Jego miejsce może zająć radna Katarzyna Stachowicz, która w kwietniu w wyborach do sejmiku wojewódzkiego zdobyła ponad 52 tysiące głosów w Zagłębiu. Ona sama na razie nie przesądza jaką podejmie decyzję.

- Będę kierować się przede wszystkim własnym sumieniem – mówi radna (póki co) Stachowicz.

Wicemarszałkami zostało dwóch polityków związanych z Częstochową - Bartłomiej Sabat, zastępca prezydenta Częstochowy i Grzegorz Boski oraz Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk.

Bartłomiej Sabat to radny dwóch kadencji Rady Miasta Częstochowa. Pełnił w tym czasie m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta. W latach 2019-2024 był zastępcą prezydenta Częstochowy. Ma także duże doświadczenie w zarządzaniu jednostkami budżetowymi. Przez 7 lat był zastępcą dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przez 5 lat – pracował na stanowisku wiceprezesa Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej oraz menedżerskich studiów podyplomowych MBA.

Grzegorz Boski w minionej kadencji był zzłonkiem zarządu województwa. Od 2013 roku pełnił funkcję Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Jest także członkiem Rady Naczelnej oraz Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2007-2012 był wiceprezesem Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej. Był członkiem Zarządu Krajowego Polskiej Rady Młodzieży, w tym przewodniczącym Komisji Rewizyjnej tej organizacji. W latach 2007 - 2013 był prezesem Częstochowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Małej Przedsiębiorczości.

Joanna Bojczuk to absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również studia podyplomowe Master Business of Administration w Wyższej Szkole Biznesu. W samorządzie pracuje od ponad 10 lat. Od 9 lat związana z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej, gdzie pełni funkcję m.in. naczelnika Wydziału Gospodarki Odpadami. Angażuje się nie tylko w działania ekologiczne, ale i społeczne. Wspiera projekty lokalnych organizacji pozarządowych.

Rafał Adamczyk to polityk, samorządowiec i urzędnik. Były wiceprezydent Będzina. Poseł na Sejm IX kadencji. Od 2024 roku wicewojewoda śląski. Absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Kształcił się podyplomowo w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego. Pracował w Urzędzie Miejskim w Będzinie, m.in. jako naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, a do 2015 jako pełnomocnik i rzecznik prasowy prezydenta W styczniu 2024 powołany na stanowisko pierwszego wicewojewody śląskiego.

Nowym przewodniczącym sejmiku województwa śląskiego został Jacek Jarco z Trzeciej Drogi. Jego kandydaturę poparło 27 radnych. Jego jedynym rywalem, zgłoszonym przez klub PiS był Jan Kawulok (poparło go 16 radnych, a dwóch wstrzymało się od głosu, co oznacza, że i w tym głosowaniu PiS nie był monolitem).

W prezydium sejmiku znaleźli się ponadto:

  • Alina Bednarz,
  • Mirosław Mazur,
  • Stanisław Gmitruk
Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Chełstowski odchodzi, wraca Saługa. Największe wyzwanie dla nowego marszałka województwa śląskiego? Transformacja energetyczna

Autor: Szymon Karpe

06/05/2024

Wojciech Saługa

Może Cię zainteresować:

Wojciech Saługa: Musimy zrobić wszystko, żeby upadające branże zastąpić nowymi

Autor: Patryk Osadnik

20/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon