Pierwsze elektryczne autobusy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Trafiają już do zajezdni PKM w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach i Świerklańcu

Do końca czerwca w Przedsiębiorstwach Komunikacji Miejskiej pojawić mają się wszystkie 32 zamówione przez Metropolię autobusy elektryczne. Pierwsze z tych pojazdów już są w regionie. Przy okazji pojawiła się zapowiedź małej wizerunkowej rewolucji.

fot. GZM
Autobus elektryczny

Zamówione w zakładach Solaris Bus & Coach 32 autobusy elektryczne trafią do czterech Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej: w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach i Świerklańcu. Pierwsze cztery pojazdy zostały już dostarczone w czwartek (1 czerwca), kolejne cztery mają dotrzeć w piątek i tyle samo w sobotę.

Wśród 32 zamówionych pojazdów będzie pięć „przegubowców” i 27 krótszych modeli, o długości 12 metrów. Wszystkie są klimatyzowane, wyposażone w Wi-Fi, ładowarki USB i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie także opatrzone będą sygnaturą „Transport GZM”. Jak podaje Metropolia sygnatura ta sukcesywnie będzie pojawiać się na wszystkich elementach infrastruktury transportu publicznego organizowanego przez GZM, a docelowo „połączy i ujednolici wizerunek wielu podmiotów budujących system komunikacji w regionie”.

W ramach projektu uruchomionych ma zostać ponadto 16 mobilnych ładowarek, z których będą mogły korzystać jednocześnie po dwa autobusy, a także 11 szybkich stacjonarnych ładowarek pantografowych, które pojawiają się w Będzinie, Gliwicach, Katowicach, Mikołowie, Sosnowcu i Tarnowskich Górach.

Całkowity koszt przedsięwzięcia przekracza 107 mln zł, z czego prawie 75 mln zł pochodzi z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W połowie przyszłego roku na drogach Metropolii powinny pojawić się natomiast pierwsze z zamówionych 30 autobusów wodorowych (20 w ramach zamówienia podstawowego oraz kolejnych maksymalnie 10 w ramach prawa opcji). Trafią one do PKM-ów w Tychach, Katowicach i Świerklańcu. Aktualnie trwa badanie ofert złożonych w przetargu.

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Autobus wodorowy

Może Cię zainteresować:

GZM chce kupić autobusy wodorowe. Obsługiwać będą trzy linie w regionie

Autor: Michał Wroński

27/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon