Pierwsze lokale gastronomiczne w WPKiW. Tak powstawały Łania czy Kamienny Kasztel. Zdjęcia z budowy i pierwszych lat

Lokale w Parku Śląskim. Większość z nich ma długą historię, sięgającą lat 50. XX wieku, gdy Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku dopiero się rodził.

Pierwsza była Gospoda Parkowa. Czyli restauracja nad Dużym Stawem, zbudowana tam jeszcze za czasów Doliny Szwajcarskiej - popularnego miejsca wypoczynku i rekreacji mieszkańców Chorzowa w latach międzywojennych. Z Gospody chętnie skorzystano, tworząc na początku lat 50. tereny festynowe - pierwszy zagospodarowany rejon WPKiW, nazywany wtedy czasami "parkiem w miniaturze". Gospoda Parkowa zapewniła mu podstawę zaplecza gastronomicznego. Ale na krótko. Lokal mimo swych tradycji, a może w związku z nimi, nie pasował do ówczesnej wizji Parku, co gorsza nie przepadał chyba za nim wojewoda Jerzy Ziętek, demiurg WPKiW. Toteż już po paru latach uległ likwidacji. Ostatecznie również fizycznej.

Gospoda Parkowa w WPKiW

Może Cię zainteresować:

Zaginiona Gospoda Parkowa. To był pierwszy lokal w WPKiW. Dziś w Parku Śląskim nie ma po nim śladu. Mamy unikatowe fotografie

Autor: Tomasz Borówka

02/06/2022

Przystań nad Dużym Stawem

Kiedy z hukiem kończyły się dzieje Gospody Parkowej, wysadzonej w powietrze przez saperów w roku 1956, w Parku funkcjonowały już nowe lokale.

Bezpośrednią następczynią funkcji Gospody Parkowej została Przystań. Podobnie jak ta pierwsza, zbudowana nad Dużym Stawem, co prawdopodobnie przyspieszyło smutny koniec starego lokalu. Nowoczesna restauracja i kawiarnia, ulokowana w ciekawym budynku stanowiącym jednocześnie przystań ośrodka sportów wodnych, z miejsca zdobyła sobie ogromną popularność, która miała cieszyć się przez długie lata.

Restauracja Przystań w latach 50.

Może Cię zainteresować:

Ulubiona miejscówka Jerzego Ziętka w WPKiW. Tak wyglądała restauracja Przystań za dawnych lat

Autor: Tomasz Borówka

13/07/2022

Łania, czyli pawilon myśliwski

Również w latach 50. stanęła w WPKiW restauracja Łania, nazywana początkowo pawilonem myśliwskim. Bo też nim była. Oryginalnie zafundował go sobie w 1900 roku hrabia Ludwik Karol Ballestrem w Pawełkach nad jeziorem Brzoza (dziś powiat lubliniecki) jako leśną rezydencję. Po II wojnie światowej grafa wywłaszczono, a na jego Jagdhaus (już w latach międzywojennych nazywany Łanią) padło oko twórców WPKiW. Jakoż i niewiele czasu upłynęło, jak Łania została rozebrana, przewieziona do Chorzowa i tam zrekonstruowana. Jednak nowego miejsca nie zagrzała długo. Krótko jak najbardziej, gdyż wkrótce po przenosinach strawił ją pożar. Lokal został jednak odbudowany i to w stylu naśladującym pierwotną formę drewnianego, o tradycyjnej zrębowej konstrukcji i pokrytym gontami dachu. Od pierwowzoru różnił się jednak wnętrzem, rozplanowanym ku wygodzie tego, czym miał być - czyli restauracji. Początkowo służącej głównie komunistycznym dygnitarzom i ich gościom, także zagranicznym.

Parkowa i Kamienny Kasztel

Do powszechniej dostępnych lokali należała restauracja Parkowa, zlokalizowana nieopodal Małego Stawu oraz powstałego w latach 1964-1966 kąpieliska Fala. Parkowa, ze swoim charakterystycznym wielkim tarasem i "parasolami" z żelbetu, została do użytku właśnie w 1964 roku. Obecnie restauracja jest zamknięta, a sądząc po stanie zewnętrznym, jej dalsze losy budzą poważną troskę.

Starsza od Parkowej jest restauracja Kamienny Kasztel, powstała jeszcze w latach 50. jako Pawilon Propagandy, a zbudowana w formie stylizowanej na średniowieczną warownię. W swej gastronomicznej karierze kilkakrotnie zmieniała nazwy - ze Stylowej na Pod Złotym Kogutem i wreszcie na Kamienny Kasztel właśnie.

Kąpielisko Fala w WPKiW za lat swojej świetności

Może Cię zainteresować:

Kąpielisko Fala za dawnych lat. Jak wyglądało w czasach świetności? Dziś na Fali się nie ochłodzimy, ale choć zdjęcia przypomną nam, jak to było

Autor: Tomasz Borówka

23/07/2022

Kawiarnia w samolocie pasażerskim i pływająca "Arizona"

Oryginalnym punktem gastronomicznym WPKiW była kawiarnia w samolocie pasażerskim. Wycofaną z użytku maszynę typu Li-2 sprezentowały WPKiW Aeroklub Śląski, Polskie Linie Lotnicze "Lot" oraz Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach (co znaczy, że akcja odbyła się z błogosławieństwem Jerzego Ziętka). Innym, zdecydowanie nieszablonowym, bo nawiązującym do stylu Space Age obiektem, była pływająca kawiarnia Arizona w kształcie Spodka. Przez lata mogli ją odwiedzać goście Wesołego Miasteczka. Tamże w 1961 roku powstał bardziej tradycyjny w formie, choć również nowoczesny Sam-bar, czyli bar samoobsługowy typu szwedzkiego, przed którym działała też kawiarnia na wolnym powietrzu.

Wesołe Miasteczko na przełomie lat 50. i 60. (zdjecie koloryzowane)

Może Cię zainteresować:

Tak się rodziło Śląskie Wesołe Miasteczko. Archiwalne zdjęcia z przełomu lat 50. i 60.

Autor: Tomasz Borówka

12/06/2022

Śląski Ogród Zoologczny

Może Cię zainteresować:

Najlepsze atrakcje Parku Śląskiego. Przewodnik po najciekawszych miejscach parku w Chorzowie

Autor: Martyna Urban

20/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Plansza Michejda

Katowice Tadeusza Michejdy. Wille, domy, lotnisko, ratusz...

Katowice, plac Wolności (Wilhelmsplatz) - pomnik dwóch cesarzy, Wilhelma I i Fryderyka II, zniszczony w 1919 r.I

Pomniki, których nie ma. Burzyli je Polacy i Niemcy

Heinz Lowenstam pochodził z Laurahütte

Przecież nie jestem z Polski... Historia Żyda z Laurahütte

Klasztor w Panewnikach

Kwatera nazistowskiego kacyka u zakonnic w Katowicach

Śląskie miasto w XVII wieku. Autor: Frierdich Werner

Najstarsze zachowane szkice topograficzne śląskich miast

Pałac Rheinbabenów

Zameczek w Michałkowicach z bajeczną oranżerią

Obraz Karla Friedricha Lessinga, "Powrót z krucjaty"

Kto sprowadził Krzyżaków? Śląski trop