Najlepsze atrakcje Parku Śląskiego. Przewodnik po najciekawszych miejscach parku w Chorzowie

Gdzie spędzić czas, gdy na zewnątrz doskwiera fala upałów? W Parku Śląskim! Zielony teren obrośnięty drzewami, krzewami i kwiatami z długą listą atrakcji idealnie nadaje się by odwiedzić go w wolne popołudnie. U nas znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje o parkowych atrakcjach, godziny otwarcia oraz cenniki.

T. Legendia - slaskie.travel
Śląski Ogród Zoologczny

Ogród Japoński nadal popularny

Już ponad rok Ogród Japoński cieszy się popularnością wśród odwiedzających. Obiekt położony jest pomiędzy Halą Wystaw „Kapelusz” a Rosarium. Głównym elementem kompozycji jest rozbudowany układ wodny, składający się z dwupoziomowego zbiornika wodnego, strumienia oraz wodospadu. Całość systemu zaprojektowano z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania terenu. Przy użyciu granitowych bloków wodę skierowano w dół, tworząc urokliwy wodospad.

Ogród Japoński
MU

Ogród zaprojektowano w stylu Tsukiyama, który łączy przyrodę i działania człowieka w asymetryczny, przepiękny i kontemplacyjny obraz. Roślinność jest zróżnicowana, tematyczna. Pod drzewami nasadzone zostały rododendrony, azalie, paprocie oraz trawy. Dzięki modernizacji ogrodu można zobaczyć tam również różaneczniki, hortensje, kalie, magnolie soulangeana, jodły koreańskie, krzewy pierisa, jałowców oraz irgi błyszczące.

Obiekt jest czynny codziennie od godziny 8 do 23. Wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny.

Przejażdżka elką nad Parkiem Śląskim

Następną na liście atrakcji jest Kolejka Linowa "Elka", która ruszyła 8 września 2013 roku w nowoczesnej odsłonie po 7-letniej przerwie w funkcjonowaniu i dokładnie po 46 latach od pierwszego przejazdu. Trasa kolejki wiedzie od Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka.

Odwiedzający mają możliwość skorzystania z dwóch wariantów: 4-osobowych kanap lub 8-osobowych gondol. Prędkość "Elki" waha się od 0,5 m/s do 5 m/s. Jednak standardowa tempo podczas przejażdżki to 2 m/s, wobec czego niespełna 5 km trasa (tam i z powrotem) zajmuje ok. 40 min.

"Elka" w tygodniu jest czynna od 10 do 19, natomiast w weekendy od 10 do 20. Przejazd w jedną stronę dla dzieci, młodzieży (od 3 do 15 lat) oraz osób niepełnosprawnych kosztuje 15 zł, a dla dorosłych 20 zł. Natomiast w dwie strony dla dzieci bilet wynosi 20 zł, a dla dorosłych 25 zł.

Kolejka linowa Elka
MU

Planetarium Śląskie po kilkuletniej modernizacji w końcu otwarte

Dokładnie w samo południe w sobotę, 11 czerwca 2022 r. rozpoczął się pierwszy seans w przebudowanym Planetarium Śląskim w Chorzowie. Przebudowane kosztem prawie 160,5 mln zł planetarium to praktycznie zupełnie nowy obiekt. Jest dwa razy większe od dotychczasowego i pozostaje największą tego typu placówką w tej części Europy. Starą aparaturę firmy Zeiss zastąpił wyprodukowany przez japońską firmę Goto projektor Starball. Jest on w stanie wyświetlić w rozdzielczości 8K nawet sto milionów gwiazd. Do głównej sali powróciła zrekonstruowana na podstawie oryginału panorama miast otaczających planetarium.

Planetarium po modernizacji

Do zabytkowej części obiektu dobudowano pod ziemią nowe pomieszczenia o powierzchni ponad 2,5 tys. m. kw. Znajdują się tam pracownie i sale wykładowe. W przebudowanym obiekcie goście mogą skorzystać nie tylko z atrakcji dotyczących kosmosu, ale też naszej planety (m.in. kolumny pogodowej i pokoi klimatycznych, w których mogą doświadczyć klimatu z różnych części świata: od lasu tropikalnego po Antarktydę). Jakie jeszcze nowe atrakcje przyciągną tłumy odwiedzających (bo w to nie wątpimy) do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki? Są wśród nich:

  • wieża widokowa, z której ogarniecie wzrokiem nie tylko Park Śląski, ale i teren okolicznych miast.
  • symulatory lotów kosmicznych
  • kabina wstrząsów sejsmicznych, stylizowana na pokój z lat 50. XX wieku.

Obiekt otwarty jest codziennie w godzinach 9:30 - 20. Ceny biletów uzależnione są od wybranego wariantu - wystawy stałej, seansów popularnonaukowych lub innych. Kwoty oscylują w granicy 8-20 zł za jedną wybraną atrakcję.

Ogród zoologiczny zaprasza do świata zwierząt

W 1951 r. za sprawą wojewody Katowickiego, gen. Jerzego Ziętka na obszarze nieużytków pokopalnianych leżących między Chorzowem, Katowicami i Siemianowicami rozpoczęto budowę Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie Park Śląski). Na jego terenie zaplanowano budowę wielu obiektów rekreacyjnych, w tym także ogrodu zoologicznego. Decyzję o budowie nowoczesnego zoo ogłoszono w 1953 r. Wówczas rozpoczęła się budowa blisko 50 ha obiektu, na który sprowadzono egzotyczne gatunki zwierząt z całego świata. Ogród dla zwiedzających otwarto w 1958 r.

Obecnie zoo w Chorzowie składa się z kilku części, zwiedzający mogą podziwiać: akwarium, egzotarium, kotlinę dinozaurów, małpiarnię, minizoo, słoniarnię, wolierę ptaków, wybieg gęsi, zwierząt udomowionych oraz żółwi, dodatkowo świat papug i budynek antylop.

Śląski Ogród Zoologiczny w okresie letnim (od maja do września) otwarty jest od godziny 9 do 19, natomiast same kasy czynne są do godziny 18 - obejście ogrodu zoologicznego zajmuje co najmniej godzinę.

Śląski Ogród Zoologiczny
MU

Odrobina szaleństwa w Legendii

W Śląskim Wesołym Miasteczku na blisko 26 ha, zlokalizowanych jest ponad 40 atrakcji, w tym dziecięcych, familijnych oraz ekstremalnych. Obiekt został podzielony na 5 stref tematycznych. Oprócz atrakcji do dyspozycji gości jest także 11 punktów gastronomicznych.

Odwiedzający obiekt w pięknym otoczeniu zieleni i w sąsiedztwie klimatycznego jeziora mogą skorzystać z m.in.: diabelskiego młyna (Legendia Flower), dużych samolotów (Dream Flight Airlines) oraz filiżanek (Tea Cups), jak również nowości, m.in. Diamond River – ześlizg do wody z wysokości 8 i 12 m, czy zapierający dech w piersiach Lech Coaster. Oprócz tego w ostatnich latach otwarte zostały: Bazyliszek oraz Dolina Jagi.

Legendia w sezonie letnim (od lipca do sierpnia) czynna jest codziennie w godzinach 10-20. Ceny biletu jednodniowego dla dziecka (od 3 do 12 r.ż.) zakupionego online kosztuje 109 zł, natomiast w kasach Legendii 119 zł. Dla dzieci powyżej 12 r.ż. oraz dorosłych bilet zakupiony przez internet kosztuje 129 zł, a w kasach 139 zł. Oprócz tego stali goście obiektu mają możliwość zakupienia biletu sezonowego, który oprócz dostępu do wszystkich atrakcji upoważnia także do wzięcia udziału w wydarzeniach i eventach otwartych, takich jak Legendia at Night, jego cena to 159 zł.

atrakcje Legendii
MU

Rosarium i Galeria Rzeźby Śląskiej

Będąc w Parku Śląskim koniecznie trzeba odwiedzić także Rosarium, powszechnie znane również jako parkowy ogród różan. Obiekt obecnie jest największym w Polsce. Pomysł utworzenia go na terenie Parku zgłosiło w 1964 roku Polskie Towarzystwo Miłośników Róż, a projekt powstał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego, głównego projektanta Parku Śląskiego. Rosarium otwarto uroczyście 24 czerwca 1968 roku, odwiedzający aktualnie mogą podziwiać kolekcję ok. 30 tys. krzewów róż. Rosarium obecnie jest otwarte codziennie od 7 do 21, godziny są ruchome i zależą od pory zapadania zmierzchu. Wstęp na jego teren jest bezpłatny.

Galeria Rzeźby Śląskiej zlokalizowana jest w pobliżu restauracji Łania, gdzie zlokalizowane są elementy będące pozostałością plenerów organizowanych w latach 60’ XX w. przez wybitnych rzeźbiarzy z regionu. Zamysłem artystów było zapoznanie gości parku ze sztuką regionalną oraz jej prezentacja w taki sposób, by współgrała z naturalną parkową przestrzenią. Obecnie goście Parku Śląskiego mogą podziwiać ponad trzydzieści rzeźb, którym udało się przetrwać do czasów teraźniejszych. Wstęp na teren galerii jest bezpłatny.

Kręgi Taneczne Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Kręgi Taneczne w Parku Śląskim po renowacji wypiękniały. Zobaczcie, jak to miejsce teraz wygląda

Autor: Katarzyna Pachelska

16/07/2022

Planetarium Śląskie otwarcie 22

Może Cię zainteresować:

Tłumy widzów, koncerty, pokazy dronów. Tak wyglądało otwarcie Planetarium – Śląskiego Parku Nauki

Autor: Michał Wroński

12/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon