Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w woj. śląskim. Wirus wykryto u dzika

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gliwicach poinformował o pierwszym wykrytym przypadku choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus zdiagnozowano u dzika z wypadku komunikacyjnego. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane miejscowości Warężyn, w gminie Siewierz - powiecie będzińskim.

Projekt bez tytułu 22

W piątek, 30 grudnia 2022 roku wojewoda śląski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Próbki do badań laboratoryjnych pobrano w gminie Siewierz. Natomiast rozporządzenie objęło również miasta ościenne i inne poszczególne miejscowości w powiecie będzińskim.

- Za obszar objęty ograniczeniami – strefę objętą zakażeniem afrykańskim pomorem świń, zwany
dalej „strefą objętą zakażeniem” uznaje się obszar obejmujący: miasta: Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza; w powiecie będzińskim gminy: Bobrowniki, Siewierz, Mierzęcice, Psary, Wojkowice; w powiecie zawierciańskim gmina Łazy
- czytamy w komunikacie wojewody śląskiego.

W wymienionych miejscowościach włodarze są zobowiązani do oznakowania stref objętych zakażeniem afrykańskim pomorem świń poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych z widocznym napisem „Uwaga. Afrykański pomór świń. Strefa objęta zakażeniem.”

Czym jest afrykański pomór świń?

ASF to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia tego wirusa w stadzie dochodzi do dużych strat. Zakażenie przebiega powoli (okres inkubacji wynosi około 15 dni) i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie. Śmiertelność może sięgać nawet stu procent.

Wirus jest odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet do 3-6 miesięcy.

ASF nie zagraża ludziom, ani innym gatunków zwierząt. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem. Mimo to zaleca się, by mięso wieprzowe przed podaniem poddać odpowiedniej obróbce termicznej.

Pomoc dla piekarzanina

Może Cię zainteresować:

Trwa zbiórka dla 22-letniego mieszkańca Piekar. Zapalenie wirusowe doprowadziło do paraliżu

Autor: Martyna Urban

14/11/2022

Bolesław Piecha

Może Cię zainteresować:

Bolesław Piecha: Nadal musimy propagować szczepienia, teraz już drugą dawką przypominającą

Autor: Patryk Osadnik

03/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon