Piotr Koj: To nie jest skok ani na władzę, ani na kasę. Skupiamy się na poprawie działania Metropolii

Zakres działań Metropolii jest obecnie bardzo wąski. Popatrzmy na to z perspektywy pięciu lat doświadczeń, kiedy gminy nie porozumiały się, aby dobrowolnie zrzec się choć części swoich kompetencji, np. w kwestii odpadów. Należy wprowadzić zmiany, aby uniknąć tego typu problemów - powiedział Piotr Koj na antenie Radia Piekary.

Radio Piekary
Piotr Koj (Radio Piekary)

Minister bez teki Włodzimierz Tomaszewski, który w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zajmuje się samorządami, powołał zespół, który analizuje sytuację Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Patrzymy szerzej, pod kątem krajowej polityki metropolitalnej w ogóle - zapewnił były prezydent Bytomia Piotr Koj we wtorek, 4 października, jako Gość Dnia Radia Piekary.

Jak to się w ogóle stało, że trafił do zespołu Włodzimierza Tomaszewskiego? Warto przypomnieć, że to polityk Republikanów Adama Bielana, podobnie jak dwóch innych członków zespołu: Petros Tovmasyan i Tomasz Olszewski.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Może Cię zainteresować:

Dwa rządowe zespoły kontrolują Metropolię. W jednym minister bez teki i były prezydent Bytomia

Autor: Patryk Osadnik

29/09/2022

- Nie zaprzyjaźniłem się (z Republikanami - przyp. red.). Przyczyna jest prosta. Znam Petrosa Tovmasyana od wielu, wielu lat. Przede wszystkim z działań w sektorze organizacji pozarządowych. Kiedy pojawiła się propozycja, żaby podzielić się swoimi doświadczeniami pro publico bono, oczywiście się zgodziłem - wyjaśnił Piotr Koj. - To nie jest skok ani na władzę, ani na kasę. Skupiamy się na poprawie działania Metropolii.

Drugi zespół, który wziął pod lupę GZM, pracuje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Były samorządowiec zapewnił jednak, że kompetencyjnie nie wchodzą sobie w drogę.

- To dwa zupełnie inne zespoły. My zajmujemy się tym tematem od strony koncepcyjnej, legislacyjnej. Oni opracowują rozwiązania, które pozwolą m.in. na lepsze wykorzystanie środków zewnętrznych - wyjaśnił.

Efekty pracy zespołu Włodzimierza Tomaszewskiego mamy poznać jeszcze w tym roku. Celem, jaki przedstawił Piotr Koj, są konkretne rozwiązania legislacyjne, które powinny być skierowane do rozstrzygnięcia jeszcze w tej kadencji parlamentu.

- Zakres działań Metropolii jest obecnie bardzo wąski. Popatrzmy na to z perspektywy pięciu lat doświadczeń, kiedy gminy nie porozumiały się, aby dobrowolnie zrzec się choć części swoich kompetencji, np. w kwestii odpadów (Jedna z inicjatyw została zablokowana przez wojewodę Jarosława Wieczorka z Prawa i Sprawiedliwości - przyp. red.). Należy wprowadzić zmiany, aby uniknąć tego typu problemów - powiedział Piotr Koj na antenie Radia Piekary.
Tramwaj Katowice

Może Cię zainteresować:

Nowe ceny biletów w komunikacji miejskiej w Metropolii wejdą w życie 17 października

Autor: Michał Wroński

27/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Muzeum Śląskie

Pracownicy Muzeum Śląskiego chcą podwyżek. Będzie strajk?

Zbigniew Przedpelski

Po przewrocie w sejmiku. Radny PiS: "Nie jestem zaskoczony"

Jakub Chełstowski

Przewrót w woj. śląskim. Opozycja zabiera władzę PiS

Marta Golbik

"Jarosław Kaczyński przyjechał nieprzygotowany"

Dąbrowa Górnicza

Wielkie Katowice? Prezydent Dąbrowy Górniczej jest na tak

Michał Pirończyk

"Kandydat musi być stąd. Ja znam miasto od podszewki"

Ulotka informacyjna w sprawie segregacji odpadów

Rząd radzi Ukraińcom, jak segregować. "My już to zrobiliśmy"