Piotr Kuczera kandydatem na prezydenta Rybnika. Popiera go KO i własny komitet. Z jakimi rywalami się zmierzy?

Piotr Kuczera już po raz trzeci będzie ubiegał się o urząd prezydenta Rybnika. Z jakimi rywalami się zmierzy? Na pewno z kandydatem PiS, ale podobno szykują się też inni.

Piotr Kuczera: FB
Piotr kuczera

Piotr Kuczera kandydatem na prezydenta Rybnika. Ma wsparcie KO i komitetu ze swoim nazwiskiem

W środę 7 lutego 2024 r. Piotr Kuczera ogłosił start na trzecią kadencję w wyborach na prezydenta Rybnika. Jak na razie urzędujący włodarz miasta jest jedynym kandydatem.

- Będę kandydatem na prezydenta naszego miasta z Koalicji Obywatelskiej. Dziękuję Wam za dotychczasowe zaufanie. Za dwa miesiące spotkamy się przy urnach wyborczych. Wybierzmy Wspólny Rybnik! - czytamy na jego stronie.

Kuczera kandyduje w ciekawej konfiguracji. Chociaż sam podkreśla, że - jako członek Platformy Obywatelskiej - jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej, obok KO kolejny raz powstał komitet wyborczy wyborców z jego nazwiskiem w nazwie: ,,Wspólnie dla Rybnika z Piotrem Kuczerą". Obecnie kluby radnych obu ugrupowań współrządzą w rybnickiej Radzie Miasta. To ,,zabieg" znany w polityce samorządowej nie od dziś, gdy oprócz komitetu partyjnego powołuje się drugi, dla kandydatów spoza danej partii, ale popierających konkretnego kandydata na urząd włodarza miasta czy gminy.

- Zostały już zarejestrowane komitety wyborcze, z którymi współpracuję: KWW Wspólnie dla Rybnika z Piotrem Kuczerą i KKW Koalicja Obywatelska. Już niedługo zostaną przedstawieni kandydaci na radnych. To ludzie z Waszego otoczenia, którzy Rybnik mają w swoich sercach i od wielu lat pracują na rzecz tego miasta.

Z jakimi rywalami zmierzy się Piotr Kuczera?

W 2014 r. Kuczera pokonał, w drugiej turze wyborów, rządzącego miastem od 1998 r. Adama Fudalego, zdobywając 54% głosów. W 2018 r. wygrał już w pierwszej turze, uzyskując ponad 61%. Drugie miejsce zajął wówczas kandydat PiS Łukasz Dwornik (23,5%). Pozostali czterej kandydaci zostali daleko w tyle, nie zdobywając więcej niż kilka procent.

Podobnie jak cztery lata temu, wygląda na to, że najpoważniejszym rywalem Kuczery będzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Na razie nie wiadomo jeszcze kto z ramienia PiS zmierzy się z Kuczerą. Czy ponownie będzie nim Łukasz Dwornik, czy jednak ktoś inny? Przekonamy się niebawem. Nieoficjalnie wiadomo, że własnego kandydata zamierzają również wystawić KWW Lepszy Rybnik oraz środowisko Konfederacji - chociaż pod inną nazwą, w ramach szerszego porozumienia w formule komitetu wyborczego wyborców. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i trzymaj rękę na pulsie - https://www.slazag.pl/newsletter).

Szafnymy to zaś Czy śląscy regionaliści wrócą do sejmiku

Może Cię zainteresować:

Czy śląscy regionaliści wrócą do sejmiku? Raczej będzie powtórka scenariusza: "Ślonzoki razem, ale osobno"

Autor: Maciej Poloczek

09/02/2024

arkadiusz-checinski

Może Cię zainteresować:

Osobno w kraju, w Sosnowcu razem. Powstała ,,Koalicja Platformy i Lewicy dla Sosnowca". Litewka nie wystartuje przeciw Chęcińskiemu

Autor: Szymon Karpe

09/02/2024

Premier mateusz morawiecki katowice

Może Cię zainteresować:

Kto kandydatem PiS na prezydenta Katowic? Morawiecki, Wójcik, Pietrasz? Skiba: "Decyzja w Warszawie"

Autor: Szymon Karpe

08/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon