PiS uchwaliło złą ustawę, ale winna jest PO – tak twierdzi posłanka Barbara Dziuk

W Tarnowskich Górach trzeba było stworzyć eksklawę jednej dzielnicy w innej, by ominąć absurd w ustawie o sieci szpitali. Ustawie uchwalonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Jednak za całe zamieszanie winna jest... Platforma Obywatelska – tak twierdzi Barbara Dziuk, posłanka PiS z Tarnowskich Gór.

fot. FB/Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A.
Tarnowskie Góry szpital

W 2017 r. uchwalono ustawę o sieci szpitali. Premierem rządu była wtedy Beata Szydło, a nowe prawo przyjęto głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości. W ustawie znalazł się m.in. zapis stanowiący, że szpitalne przychodnie specjalistyczne powinny się znajdować w tej samej dzielnicy miasta, co sam szpital.

W Tarnowskich Górach szpital znajduje się w dzielnicy Stare Tarnowice, a przychodnia specjalistyczna od lat jest w dzielnicy Śródmieście-Centrum. Zgodnie z prawem powinna więc zostać przeniesiona. By ominąć ten przepis radni miasta zdecydowali o utworzeniu eksklawy Starych Tarnowic w dzielnicy Śródmieście-Centrum.

Barbara Dziuk wskazuje winnych

Wcześniej przeciwko przeniesieniu przychodni protestowała m.in. Barbara Dziuk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości z Tarnowskich Gór. Posłanka, która pięć lat temu głosowała z przyjęciem ustawy, która wprowadziła takie przepisy. W Rozmowie Dnia Radia Piekary podkreślała, że w tej sprawie zwracali się do niej pacjenci oraz lekarze i... wskazała winnych tego zamieszania.

- Wszystko dobrze funkcjonowało do momentu, w którym prezes szpitala nie zwrócił się do NFZ, bo chciał mieć tożsame przychodnie w dwóch miejscach. W tym roku lepiej wycenione są przychodnie specjalistyczne i ktoś chciał tam prywatną przychodnię otworzyć. W 2017 roku nikt nie wpadł na genialny pomysł, żeby te przychodnie przenieść. Wtedy nie można było na nich dobrze zarobić – mówiła posłanka.

Barbara Dziuk stwierdziła, że we wspomnianej ustawie pojęcie dzielnicy jest niedoprecyzowane i można to wykorzystać. Dodała, ze dzielnica Warszawy, Poznania czy Wrocławia nie jest tożsama z dzielnicą Tarnowskich Gór.

- Prawo powinno obowiązywać wszystkich. Natomiast jeżeli dotyczy to dobra pacjenta, to trzeba znaleźć tzw. interpretacje. Można mieć dobrą albo złą wolę przy interpretacji – mówiła.

Za problemy wprowdzone przez PiS odpowiada... PO

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości stwierdziła, że za problem z przychodniami, który wprowadziła ustawa uchwalona przez Prawo i Sprawiedliwość odpowiada… Platforma Obywatelska. To Platforma Obywatelska – jak podkreśliła Barbara Dziuk – rządzi w powiecie tarnogórskim i od 2017 r. się to sprawą nie zajęła. Dodała, że wszyscy poza radnymi PO głosowali za utworzeniem eksklawy dzielnicy, by ominąć przepisy wprowadzone przez PiS, więc „nie są skłonni do tego, by zadbać o dobro pacjenta”.

Barbara Dziuk przyznała jednak, że przy tworzeniu tak „gigantycznej ustawy” popełniono błąd i potrzebna jest redefinicja pojęcia dzielnicy. Szybko jednak dodała, że Platforma Obywatelska popełniała więcej błędów przy stanowieniu prawa, a Donald Tusk stworzył dziurę budżetową i „zabrał pieniądze z OFE”. Dziś zaś – według posłanki PiS – nawet paliwo jest tańsze w stosunku do zarobków niż za Tuska. Zaznaczyła też, że dla Śląska z kolei jest teraz „gigantyczne finansowanie”, a za PO na szpitale czy inwestycje drogowe szło „mniej niż zero”.

WSP Tarnowskie Góry

Może Cię zainteresować:

Radni zdecydowali o utworzeniu eksklawy. Tarnogórskie przychodnie mają zostać na swoim miejscu

Autor: Patryk Osadnik

21/12/2022

Tg poradnie

Może Cię zainteresować:

Co dalej z tarnogórskimi poradniami? Barbara Dziuk z kolejną konferencją, prezes szpitala z kontrą

Autor: Redakcja TG

18/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon