Koniec stanu epidemii. Co to oznacza w praktyce? Niewiele. Piecha: "Musimy rozliczyć się z pandemią"

W mojej ocenie o śmiercionośnej pandemii możemy już zapomnieć, ale to nie oznacza, że ona nie wróci. Stan zagrożenia epidemicznego ma służyć temu, aby odpowiednie służby były w gotowości - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister zdrowia, Bolesław Piecha w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Pixabay
Koniec stanu epidemii w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, ze w połowie maja w Polsce przestanie obowiązywać stan epidemii, a zastąpi go stan zagrożenia epidemicznego. Tego typu deklaracje słyszeliśmy jeszcze w kwietniu

- Pandemia odpuściła, ale zagrożenie pozostało. Spójrzmy na Chiny czy Izrael, gdzie co jakiś czas wybuchają niekontrolowane ogniska COVID-19. W mojej ocenie o śmiercionośnej pandemii możemy już zapomnieć, ale to nie oznacza, że ona nie wróci. Stan zagrożenia epidemicznego ma służyć temu, aby odpowiednie służby były w gotowości - powiedział w środę, 4 maja, Bolesław Piecha na antenie Radia Piekary.

W praktycy zmiana statusu niewiele, a w zasadzie nic nie zmienia, ponieważ rząd PiS nadal będzie mógł korzystać z najbardziej uciążliwych dla obywateli przepisów, np. wprowadzać ograniczenia w poruszaniu się, zakazywać organizacji imprez, nakazywać noszenia maseczek etc., a także robić zakupy bez przetargów. Wciąż obowiązuje i będzie obowiązywać bowiem tzw. ustawa covidowa, w znaczącej części również w "stanie zagrożenia epidemicznego".

- Od stanu zagrożenia epidemicznego też pewnie z czasem odejdziemy - zapowiedział Bolesław Piecha.

Zdaniem byłego ministra zdrowia konieczne jest przygotowanie nowej ustawy o zdrowiu publicznym, ponieważ obecna jest jedynie „połatana” przepisami covidowymi. - Najpierw musimy jednak rozliczyć się z pandemią. Policzyć straty, zobaczyć, gdzie są nasze słabe strony, a gdzie stanęliśmy na wysokości zadania - dodał w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Przypomnijmy, że jeszcze przed majówką minister Niedzielski zapowiedział bezterminowe przedłużenie unijnych certyfikatów covidowych. Piecha przyznał, że w Polsce nie wiązał się on jednak absolutnie z żadnymi przywilejami dla jego posiadaczy.

- Byłem zwolennikiem takich przywilejów, choć trzeba pamiętać, że zagranicę bez paszportu covidowego nie dało się jechać - mówił poseł z Rybnika. - Bezterminowy certyfikat? Nie jestem w stanie wytłumaczyć słów ministra, bo te certyfikaty mają swój kres. Mój upływa we wrześniu, choć mam trzy szczepionki.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mateusz Morawiecki

"Nie mamy szans na dalsze rządzenie. Zmęczenie materiału"

Kaczynski jedynki pis wojewodztwo slaskie

PiS ujawnia jedynki do Sejmu. Niespodzianka w Gliwicach

Andrzej Sośnierz

Skoro nie ma testów, to nie ma epidemii. Ironia Sośnierza

Rynek w Raciborzu

Racibórz powinien zostać przyłączony do woj. opolskiego?

Grzegorz Franki

Franki: "Wróżyłem Michałowi Pierończykowi 2 miejsce"

Głosowanieurna

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Ruda

Wybory

3 rzeczy, które historia mówi o wyborach w Rudzie Śląskiej