Po blisko dwóch latach Opera Śląska wróciła do domu. W sobotę na scenie w Bytomiu absolutna gwiazda

Opera Śląska „wróciła do gry”. Po blisko dwuletnim remoncie najpiękniejsze arie z oper wielkich kompozytorów znów można było usłyszeć w Bytomiu. Podczas premierowego koncertu na zmodernizowanej scenie, w sobotę 11 listopada 2023 r., wystąpiła sopranistka Aleksandra Kurzak z orkiestrą Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Bilety na „Galę z Gwiazdą” wyprzedały się w niecałe dwie godziny.

Miasto Bytom
Aleksandra kurzak opera slaska

Szczęśliwcy, którym udało się kupić bilet na sobotnią „Galę z Gwiazdą”, usłyszeli m.in. arie z „Cyrulika Sewilskiego” G. Rosinniego, „Madama Butterfly” G. Pucinniego czy „Nieszporów sycylijskich” G. Verdiego i to w mistrzowskim wykonaniu. W Operze Ślaskiej wystąpiła Aleksandra Kurzak, której głos określany jest jako jeden z najwspanialszych współczesnych sopranów. Występuje na najważniejszych scenach operowych świata, m.in.: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mediolańskiej La Scali, Operze Wiedeńskiej, Operze Paryskiej i londyńskiej Covent Garden. W sobotę zaśpiewała dla bytomskiej publiczności.

W niedzielę „Gala Otwarcia Sceny” w Operze Śląskiej

W niedzielę, 12 listopada 2023 r., zaplanowano uroczystą „Galę Otwarcia Sceny” i zarazem inaugurację 79. sezonu artystycznego Opery Śląskiej. W programie znalazły się arie i duety z premier nadchodzącego sezonu oraz utwory zarejestrowane na płycie „Opera Blisko Ciebie / Hity operowe vol. 2”, której premiera odbędzie się 12 listopada.

Wystąpią soliści Opery Śląskiej: Anna Borucka, Ruslana Koval, Gabriela Legun, Anna Wiśniewska-Schoppa, Stanislav Kuflyuk, Andrzej Lampert, Łukasz Załęski oraz Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka. Reżyserem gali jest Marcin Łakomicki, natomiast za reżyserię świateł odpowiada Irene Selka. Koncert poprowadzi Katarzyna Sanocka.

– Będziemy mieli okazję spotkać się z naszą publicznością po półtorarocznej tułaczce, bo przecież na czas remontu opera nie zamknęła swojej działalności. Pracowaliśmy i to dość prężnie, na scenach różnych teatrów w naszym regionie. Pojawiła się nowa publiczność, bo dotarliśmy do nowych zakątków, nowych miejsc i teraz liczymy na to, że ta nowa publiczność przyjeżdżać będzie do Bytomia – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.

Modernizacja Opery Śląskiej. Największą metamorfozę przeszła scena

Modernizacja Opery Śląskiej rozpoczęła się w styczniu 2022 r. i trwała blisko dwa lata. Największą metamorfozę przeszła scena, która ma teraz zapadnię i podnoszony orkiestron. Jest także część obrotowa, a wszystko działa automatycznie dzięki sterowaniu za pomocą specjalnego pulpitu.

Podczas remontu przebudowano powierzchnię ponad 6 tys. metrów kwadratowych. Wykorzystano ok. 680 metrów sześciennych betonu m.in. do wzmocnienia komina scenicznego i istniejących fundamentów oraz blisko 5 tys. litrów farby do malowania wszystkich powierzchni. Wybudowano nową salę chórową i całkowicie zmodernizowano garderoby solistów, orkiestry i chóru. W miejsce starego, stalowego łącznika między budynkami opery ifFilharmonii powstał nowy – w konstrukcji żelbetowo-murowej.

Inwestycja kosztowała 63 mln złotych. Jedna trzecia tej kwoty to dofinansowanie z Unii Europejskiej. 700 tys. złotych dołożono z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Resztę pokrył samorząd województwa śląskiego, którego jednostką kultury jest Opera Śląska.

Opera Śląska w Bytomiu po remoncie

Może Cię zainteresować:

Oto Opera Śląska w Bytomiu po wielkim remoncie. Zabytkowy gmach znów wygląda spektakularnie

Autor: Patryk Osadnik

11/11/2023

Lukasz goik opera slaska

Może Cię zainteresować:

Co wyszło z 63 mln złotych wydanych na kulturę wysoką w Bytomiu? Łukasz Goik o wielkim powrocie Opery Śląskiej

Autor: Marcin Zasada

10/11/2023

Adam Didur

Może Cię zainteresować:

„Śpiewajcie dalej, nie przerywajcie...” Opera Śląska działa od 1945 roku. A jak trafiła do Bytomia?

Autor: Redakcja

10/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon