PO domaga się finansowania in vitro. Ale nie w mieście, w którym rządzi. Poseł Koperski z lewicy pisze do Tuska

Nie będzie dofinansowania zabiegów in vitro w Bielsku-Białej, choć popierali to mieszkańcy w referendum. Choć to ostatnie było nieważne, prezydent Jarosław Klimaszewski zapowiedział, że uzna jego wyniki. Niestety jego radni byli w tej sprawie innego zdania. Bielski poseł Nowej Lewicy domaga się... interwencji Donalda Tuska.

Poseł Przemysław Koperski

Bielsko-Biała nie dofinansuje zabiegów in vitro – zdecydowali miejscy radni 18 maja 2023 r. Kwestii dofinansowania in vitro dotyczyło jedno z pytań referendum, jakie zostało przeprowadzone wśród mieszkańców miasta 1 kwietnia tego roku. W referendum wzięło udział mniej niż 30% uprawnionych do głosowania, okazało się więc formalnie nieważne. Jednak prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski stwierdził, że uszanuje głos mieszkańców miasta i wyniki referendum uzna za zobowiązujące. 62,5% głosujących opowiedziało się za dofinansowaniem in vitro.

Projekt odpowiedniej uchwały zgłosił komitet inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców miasta. Komisja Zdrowia, Polityki Społecznej i Sportu, a także Komisja Budżetu Strategii i Rozwoju Gospodarczego Rady Miejskiej zaopiniowały go negatywnie. Ostatecznie poddano go jednak głosowaniu radnych. Głosowanie nad uchwałą w czwartek 18 kwietnia zakończyło sie wynikiem: 14 przeciw, 8 za (2 radnych wstrzymało się od głosu). Uchwała w sprawie dofinansowania in vitro została więc odrzucona (wspomnijmy, ze radni przyjęli uchwałę w sprawie spalarni odpadów, której również dotyczyło pierwsze z pytań referendum i która w efekcie w Bielsku-Białej nie powstanie).

Wyniki głosowania w sprawie dofinansowania in vitro w Bielsku-Białej krytykuje poseł Nowej Lewicy z Bielska-Białej, Przemysław Koperski:

Czarny czwartek bielskiego samorządu. Radni oszukali i zagłosowali wbrew wyrażonej w referendum woli mieszkańców (62,85% głosów na TAK) - nie będzie miejskiego programu in vitro.

Poseł Koperski, były zastępca prezydenta Częstochowy (gdzie - przypomnijmy - od 2012 r. realizowany jest program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy", czyli właśnie program in vitro) dodał, iż w związku z tym, że w Bielsku "rządzi PO", wystosował list w sprawie głosowania do Donalda Tuska.

- Szef PO przywiązuje dużą wagę do praw kobiet. Uważam, że radni, którzy decydują wbrew woli mieszkańców, nie powinny znaleźć się na listach wyborczych PO czy KO w przyszłych wyborach. Nie można tak oszukiwać mieszkańców - komentuje Koperski.
- W Bielsku-Białej rządzi PO i nikt inny. Prezydentem jest lokalny lider PO i w sprawach kluczowych to środowisko powinno mówić jednym głosem - mówi ŚLĄZAGOWI poseł Koperski. - Jeśli prezydent proponuje referendum w sprawie in vitro, a potem nie jest w stanie dotrzymać jego realizacji, istnieje jakiś problem w zarządzaniu. Po co robić referendum, jeśli nie można go zrealizować? To jakiś absurd.

- Gdy byłem wiceprezydentem w Częstochowie, też się udało, zrobiliśmy program i przekonaliśmy większość. A tu jest większość gotowa, tymczasem tylko 7 radnych zagłosowało za, z 14-osobowego klubu prezydenckiego. W województwie nie było problemu z in vitro, w Sosnowcu nie było problemu. W Bielsku mieszkańcy chcą, a radni nie.

W Bielsku przeciwko uchwale głosował zgodnie klub radnych PiS (Barbara Waluś, Konrad Łoś, Edward Kołek, Marcin Litwin, Janusz Buzek, Andrzej Gacek i Piotr Ryszka) - oraz siedmiu radnych z klubu Jarosława Klimaszewskiego: Katarzyna Balicka, Maksymilian Pryga, Karol Markowski, Roman Matyja, Bronisław Szafarczyk, Piotr Kochowski oraz Szczepan Wojtasik. Za dofinansowaniem in vitro było 7 osób z prezydenckiego klubu: Dorota Piegzik-Izydorczyk, Renata Gruszka, Urszula Szabla, Krzysztof Jazowy, Rafał Ryplewicz, Dariusz Michasiów i Adam Wykręt, a także Tomasz Wawak z Niezależnych.BB. Z kolei Jerzy Bauer i Janusz Okrzesik z Niezależnych wstrzymali się od głosu.

Politycy PO próbują tłumaczyć kuriozalną sytuację w bielskim samorządzie.

- Radni PO głosowali za in vitro. Reszta klubu prezydenta Klimaszewskiego była przeciw, z tego, co wiem – z powodów ideowych - mówi posłanka PO Mirosława Nykiel.
- To niepokojąca sytuacja, tym bardziej, że finansowanie in vitro to jedna z kluczowych pozycji w naszym programie. Nie można odbierać ludziom prawa do posiadania dzieci - ocenia postawę radnych Platformy Marta Golbik, śląska posłanka PO.
Choć w klubie rządzącym miastem nie wszyscy radni należą do PO, prezydent Klimaszewski jest szefem partyjnym struktur w Bielsku-Białej. Posłanka Nykiel przyznaje, że przez to spada za niego odpowiedzialność za to niepowodzenie.

- Prezydent Klimaszewski jest szefem PO w Bielsku-Białej, więc mamy niespójność w przekazie i uzasadnione pretensje do niego, że nieskutecznie przekonywał radnych. Klimaszewski ma dużą rolę do odegrania i pracę u podstaw z całym klubem do wykonania - mówi posłanka Nykiel.

Pracy może być dużo. Podczas sesji jeden z mieszkańców apelował o głosowanie przeciwko finansowaniu in vitro, gdyż to metoda obarczona śmiercią wielu istnień ludzkich. "Pewien mężczyzna, którego znam, nie może spać, bo ma zamrożonych 23 dzieci w ciekłym azocie - mówił bielszczanin. - Nie bierzcie na własne sumienie tworzenia takich procedur - apelował do radnych. I radni posłuchali.
Rozaniec przed ratuszem bielsko biala

Może Cię zainteresować:

Mieszkańcy Bielska-Białej będą odmawiać różaniec przed ratuszem. Pomodlą się o „nawrócenie" prezydenta

Autor: Arkadiusz Nauka

19/04/2023

Rozpoczął się kolejny nabór wniosków na dofinansowanie do in vitro

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec. Można już składać wnioski o dofinansowanie in vitro. W tym roku programem zostało objętych 40 par

Autor: Redakcja

27/03/2023

Sejmik Województwa Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Pięć milionów na in vitro w budżecie województwa śląskiego. Poseł PiS: „A co z inwestycjami drogowymi?"

Autor: Patryk Osadnik

30/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sejmik Województwa Śląskiego

Pięć milionów na in vitro w budżecie województwa śląskiego

WSP Tarnowskie Góry

Radni zdecydowali o utworzeniu eksklawy w Tarnowskich Górach

Sejmik Województwa Śląskiego

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę ws. in vitro

In vitro śląsk

Lepsza zmiana: refundacja in vitro do budżetu województwa

Tak dla in vitro

TAK dla in vitro! Zbiórka podpisów pod projektem ustawy

Jadwiga Baczynska

Dla radnej PiS in vitro to "eliminacja jednostek słabszych"

Maciej Jędrzejko nowym tyskim radnym

Nowy radny w tyskiej radzie miasta