Po seksualnym skandalu w Dąbrowie Górniczej: jest raport kościelnej komisji. Diecezja wszczyna procedurę karną wobec ks. Tomasza Z.

Diecezja Sosnowiecka wszczyna procedurę karną wobec ks. Tomasza Z. po seksualnym skandalu w parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. – Ks. Tomasz Z. wraz z dwiema innymi osobami świeckimi dopuścił się bardzo poważnego złamania norm moralnych, na co Kościół nie wyraża zgody i co zdecydowanie potępia – podkreśla sosnowiecka Kuria Diecezjalna w oficjalnym komunikacie.

Fot. Diecezja Sosnowiecka
Kościół pw. NPM Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Przypomnijmy – w nocy z 30 na 31 sierpnia tego roku, w budynku należącym do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, w ściślej – w służbowym mieszkaniu jednego z księży doszło miało dojść do orgii z udziałem męskiej prostytutki. Jedna z osób zasłabła. Na miejsce wezwany został zespół ratownictwa medycznego, ale ratownicy nie zostali wpuszczeni do środka. Wezwano policję i w końcu nieprzytomny mężczyzna trafił na szpitalny oddział ratunkowy.

Raport kościelnej komisji

Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej – śledztwo prowadzone jest pod kątem nieudzielenia pomocy osobie, której zagrażało bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 12 września, po wpłynięciu do Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu pisemnego zawiadomienia od proboszcza parafii NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej o „interwencji pogotowia i policji” w mieszkaniu ks. Tomasza Z., komisję do zbadania tej sprawy powołała Diecezja Sosnowiecka.

W piątek, 6 października, komisja przedstawiła biskupowi Grzegorzowi Kaszakowi raport. „Biskup Sosnowiecki podjął decyzję o wszczęciu procedury karnej i zdecydował, dla podkreślenia bezstronności procesu, że zostanie on przeprowadzony przez kościelny wymiar sprawiedliwości spoza Diecezji Sosnowieckiej” – czytamy w oficjalnym komunikacie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. I dalej:

„Fakty ustalone przez Komisję w oparciu o świadectwa przesłuchanych osób pozwoliły stwierdzić, że ks. Tomasz Z. wraz z dwiema innymi osobami świeckimi dopuścił się bardzo poważnego złamania norm moralnych, na co Kościół nie wyraża zgody i co zdecydowanie potępia”.

Decyzja o wszczęciu procesu karnego

Kuria podkreśla, że „zdarzenie stało się powodem wielkiego zgorszenia dla wiernych i słusznego oburzenia opinii publicznej. Ks. Tomasz Z. swoim postępowaniem poważnie naruszył zobowiązania wynikające ze stanu duchownego, co może być uznane za przestępstwo w rozumieniu prawa kanonicznego. Biorąc pod uwagę wielkie zgorszenie wśród wiernych, Biskup Sosnowiecki zdecydował o wszczęciu procesu karnego, na mocy którego można zastosować wobec duchownego najcięższe kary kościelne, w tym wydalenie ze stanu duchownego”.

Sosnowiecka kuria podkreśla ponadto, że sprawa zostanie przekazana prawnikom spoza sosnowieckiej diecezji, aby zapewnić bezstronność procesu. – Po zakończeniu działań procesowych prawnicy przekażą wszystkie akta sprawy do Stolicy Apostolskiej, która podejmie ostateczną decyzję wobec ks. Tomasza Z. – informuje kuria.

Czas na pokutę?

Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu ksiądz Tomasz Z. „został pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych do czasu wyjaśnienia sprawy i skierowany do zamieszkania poza parafią”.

– Zgodnie z prawem kościelnym Biskup Sosnowiecki upomniał go kanonicznie. Ponadto na obecnym etapie nakazał ks. Tomaszowi Z. podjęcie pokuty aż do ostatecznej decyzji Stolicy Apostolskiej. Komisja wyjaśniająca zdarzenie, które miało miejsce w mieszkaniu ks. Tomasza Z., będzie dalej ze szczególną uwagą śledzić postępowanie prokuratorskie w tej sprawie. Wyniki tego dochodzenia zostaną włączone do materiału dowodowego strony kościelnej i będą uwzględnione w dalszych pracach Komisji – dodaje kuria w oświadczeniu.
Ksiądz pedofil

Może Cię zainteresować:

Orgia księży na parafii w Dąbrowie Górniczej? Prokuratura prowadzi śledztwo. Biskup powołał komisję

Autor: Redakcja

20/09/2023

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie1 Górniczej

Może Cię zainteresować:

Płonęły drzwi bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. To w tej parafii miało dojść do seksualnego skandalu

Autor: Redakcja

22/09/2023

Biskup Grzegorz Kaszak 01

Może Cię zainteresować:

Po skandalu w diecezji sosnowieckiej Tomasz Terlikowski wzywa do odwołania biskupa Kaszaka

Autor: Michał Wroński

22/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Arkadiusz Chęciński jpg

Chęciński: Sosnowiec zawiesza współpracę z diecezją

Pożar Tychy

Mama Marcina zginęła w płonącym mieszkaniu. Apel o pomoc

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców