Po wyborach parlamentarnych znikną kartonowe czeki dla samorządów? "Mam taką nadzieję"

Trzeba pilnie zreformować ustawę o finansach publicznych, aby dała ona samorządom stabilny rozwój finansowy (…) Przede wszystkim musimy zadbać o stronę dochodową. Polski Ład spowodował olbrzymie uszczerbki w budżetach samorządów. Tylko w Wodzisławiu Śląskim straciliśmy w latach 2019-2023 ponad 43 mln złotych. Dostaliśmy tekturowe czeki, ale i tak wzięto mieszkańcom więcej, niż zwrócono. Saldo jest ujemne o ponad 20 mln złotych - powiedział Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego, w Radiu Piekary.

FB: Mieczysław Kieca
Mieczyslaw kieca

Mieczysław Kieca jest prezydentem Wodzisławia Śląskiego od 17 lat. Jak podkreślił w Radiu Piekary, nie pamięta, aby w tym czasie był rząd, na który jako samorządowiec by nie narzekał. - Dlatego chcę uczestniczyć w sprawowaniu władzy centralnej i pokazać, że można to zrobić inaczej - wyjaśnił. Do Sejmu RP kandyduje z listy Koalicji Obywatelskiej. Ma szóste miejsce w okręgu 30. (Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory, pow. mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski).

- Po pierwsze, trzeba rozpocząć dialog, który powinien być prowadzony na komisji wspólnej rządu i samorządu (…) to miejsce, gdzie przygotowuje się ustawy, gdzie powinniśmy ścierać się merytorycznie, a tego nie ma - wyjaśnił Mieczysław Kieca.

- Po drugie, trzeba pilnie zreformować ustawę o finansach publicznych, aby dała ona samorządom stabilny rozwój finansowy (…) Przede wszystkim musimy zadbać o stronę dochodową. Polski Ład spowodował olbrzymie uszczerbki w budżetach samorządów. Tylko w Wodzisławiu Śląskim straciliśmy w latach 2019-2023 ponad 43 mln złotych. Dostaliśmy tekturowe czeki, ale i tak wzięto mieszkańcom więcej, niż zwrócono. Saldo jest ujemne o ponad 20 mln złotych. Poza tym, to pieniądze na inwestycje, a te zabrane można było przeznaczyć na dowolny cel, np. zajęcia dodatkowe w szkołach, kulturę etc. - powiedział Mieczysław Kieca.

Jeśli tzw. opozycja wygra wybory parlamentarne, to kartonowe czeki, przywożone do miast przez polityków obozu władzy, znikną?

- Mam taką nadzieję - podkreślił Mieczysław Kieca.

Jego zdaniem najlepsze rozwiązanie to zwiększenie wpływów podatkowych. Koalicja Obywatelska postuluje, aby w samorządach zostawało 100 proc. podatku PIT, a także część podatku VAT.

- Po trzecie, potrzebujemy natychmiastowych zmian w systemie finansowania i nadzoru merytorycznego nad oświatą - ocenił Mieczysław Kieca.

Wodzisław Śląski jest pierwszym miastem w Polsce, które przeprowadziło "rewolucję" w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych wprowadzono tzw. czterodniowy tydzień nauki, gdzie piątek to dzień projektowy. Zrezygnowano z klasycznych ocen. Więcej o tym przeczytacie KLIKAJAC TUTAJ.

Andrzej Dziuba Zygmunt Frankiewicz

Może Cię zainteresować:

Prezydenci śląskich i zagłębiowskich miast idą do Sejmu i Senatu. Chodzi im głównie o... pieniądze

Autor: Michał Wroński

03/10/2023

Tvp

Może Cię zainteresować:

Co zrobić z TVP, jeśli opozycja wygra wybory? Tomasz Głogowski: "Wyłączyć prąd"

Autor: Patryk Osadnik

02/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Poseł Pi S poparłby ustawę o języku śląskim Choć uważa że to taki Święty Graal

Poseł PiS poparłby ustawę o języku śląskim

Ilona Kanclerz

A co ty robiłeś, gdy reanimowano Śląską Partię Regionalną?

Tarnowskie Góry szpital

PiS uchwaliło złą ustawę, ale winna jest PO

Wyborywirek

Jak głosowali rudzianie - dzielnica Wirek

Michał Pierończyk Krzysztof Mejer

W II turze dwaj byli wiceprezydenci. Wesoły przegrał o włos

Kopalnia Ruda Bielszowice

Co dalej z górnictwem w Rudzie Śląskiej? Pytamy kandydatów

Arkadiusz Chęciński

„Takiej kumulacji problemów w oświacie jeszcze nie było”