Pociąg Kolei Śląskich na testach w Czechach. Zaliczenie pozwoli na bezpośrednie kursy do Bohumina

Do końca tygodnia na torze w czeskim Velimiu będzie testowany „kosmiczny” pociąg Kolei Śląskich. Pomyślne zakończenie testów pozwoli wybranym Elfom marszałkowskiego przewoźnika dojeżdżać bezpośrednio do Bohumina. Obecnie transgraniczne połączenia z Polski obsługuje na tej relacji czeski tabor.

fot. UMWS
Kosmiczny pociąg Kolei Śląskich

W pierwszych dniach czerwca Koleje Śląskie wznowiły połączenia z Katowic do czeskiego Bohumina. Na razie nie jest to połączenie bezpośrednie – pasażerowie muszą w Chałupkach przesiadać się do czeskiego pociągu, gdyż tabor KŚ nie ma jeszcze dopuszczenia do ruchu na terenie Republiki Czeskiej. Od grudnia ma to się jednak zmienić.

W tym właśnie celu na torze testowym w czeskim Velimiu trwają obecnie testy „kosmicznego” pociągu Kolei Śląskich (przydomek zawdzięcza charakterystycznemu malowaniu, które zyskał w ubiegłym roku). Jak tłumaczy Maciej Zaremba, rzecznik Kolei Śląskich, testy te mają na celu potwierdzenie zgodności systemów pojazdowych z wymaganiami czeskich norm.

- Przeprowadzenie tych testów wynika z przepisów prawa oraz decyzji czeskiego odpowiednika UTK – wyjaśnia. Podkreśla, że poprzednie dojazdy do Bohumina były warunkowe i czasowe (w zakresie dopuszczeń).

- Obecne testy są wymagane w celu zapewnienia stałego dostępu – dodaje.

Pozytywne zakończenie testów „kosmicznego pociągu” oznacza „zaliczenie” testów dla wszystkich wyprodukowanych dla KŚ pojazdów typu Elf2 (21WEa).

Zaremba zastrzega, że pociągi KŚ testowane są obecnie tylko i wyłącznie pod kątem powrotu do Bohumina. Czytaj: na dalszą ekspansję naszego przewoźnika na czeskiej ziemi nie ma na razie co liczyć.

- Dopuszczenie na całą infrastrukturę czeską wymaga obecnie zabudowy czeskich urządzeń zabezpieczenia ruchu, których nie mamy w planach wprowadzać do pojazdów – stwierdza Maciej Zaremba.

Pociąg Leo Express

Może Cię zainteresować:

Koleje Śląskie odliczają przed odjazdem do Bohumina. Więcej połączeń uruchomi Leo Express

Autor: Michał Wroński

22/05/2023

Katowice tramwaj 01

Może Cię zainteresować:

Więcej tramwajów na koncerty Rammstein na Stadionie Śląskim. Bezpłatne autobusy na OFF Festiwal 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

26/07/2023

Pociag Kolei Śląskich

Może Cię zainteresować:

Wakacyjne pociągi z Katowic do Zakopanego jeździć będą do 31 sierpnia

Autor: Michał Wroński

23/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon