Podsumowanie inwestycji drogowych w Raciborzu i okolicach w latach 2019-2024

O zrealizowanych, oraz zaplanowanych inwestycjach drogowych w subregionie zachodnim, wartych ponad 877 mln zł, dyskutowali podczas poniedziałkowego (8 sierpnia 2023r.) spotkania przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele, wspólnie ze starostą raciborskim Grzegorzem Swobodą, dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniewem Toborem oraz zaproszonymi parlamentarzystami.

Zawsze tak się śmieję, że tutaj jest daleko, bo dojazd zajmuje dużo czasu… To pokazuje, że realizowane tutaj inwestycje są bardzo istotne i bardzo potrzebne. ­­– podkreślił na początku spotkania marszałek Jakub Chełstowski.

Największą drogową inwestycją zrealizowaną na terenie subregionu zachodniego była oczywiście budowa obwodnicy Raciborza w ramach Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna. Mowa o odcinku od włączenia do DK45 w gminie Rudnik do skrzyżowania z DW935 i ul. Piaskową w Raciborzu. Z niespełna 8-kilometrowego odcinka wartego 274,7 mln zł, od ponad roku z powodzeniem korzystają już kierowcy. Wspomniane zadanie to największa w historii realizacja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Oprócz powstałej obwodnicy, istotną inwestycją była także przebudowa DW935 na odcinku od skrzyżowania z DW919 w Raciborzu do skrzyżowania z DW933 w Rzuchowie. Zadanie pochłonęło łącznie 101,7 mln zł.

Nowopowstałe, z powodzeniem przebudowywane fragmenty dróg, czy planowane inwestycje w stopniu znaczącym finansowane są ze środków unijnych, jednak ich fundamentem są skuteczne działania samorządowców współpracujących z marszałkiem. Użytkownicy dróg subregionu zachodniego, spragnieni infrastruktury drogowej na poziomie przynajmniej zadawalającym – czekają na więcej.

Nowe inwestycje drogowe w woj. śląskim

I tak, zgodnie z deklaracjami, planowana jest m.in. budowa niespełna 3-kilometrowego mostu nad Odrą w ciągu DW421 (zgodnie z założeniem ma kosztować ponad 350 mln zł i powstać w niespełna 4 lata) oraz budowa obwodnicy północno-zachodniej Raciborza. Ta, ma połączyć Rudnik na DK45 i Żerdziny na DW416.

Na razie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach zamówił dokumentację przedprojektową. Kilkukilometrowy odcinek ma powstać w latach 2025-2027. Początkowo, wartość projektu szacowana była na 120 mln zł, jednak marszałek Jakub Chełstowski podkreślił, że na taką inwestycję potrzeba przynajmniej 200 mln zł.

Skrzyzowanie akacjowa ustron

Może Cię zainteresować:

Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie zgadza się na fotoradar na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Ustroniu. Na razie będzie tam sygnalizacja świetlna dla pieszych

Autor: Katarzyna Pachelska

03/08/2023

Skrzyzowanie dw941 akacjowa ustron

Może Cię zainteresować:

Na tym przejściu zginął 15-latek. Przy niebezpiecznym fragmencie DW 941 w Ustroniu stanie fotoradar? Docelowo ma być przebudowa tego odcinka

Autor: Katarzyna Pachelska

27/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Autobus wodorowy w Koninie

Orlen zniechęcił Metropolię do autobusów na wodór

Przy ulicy 21 Listopada w Czeladzi powstaną mieszkania społeczne

Mieszkania społeczne w Czeladzi: kto może zostać najemcą?

Megrez inwestycje maj 2023 2

Remont pogotowia i sporo nowego sprzętu w tyskim szpitalu

Droga rowerowa, Katowice

Wybrano wykonawcę nowej drogi rowerowej w Katowicach

Dom Wojciecha Kilara

Ogłoszono przetarg na budowę "Domu Kilara"

Wysypisko kamienska

13000 paneli fotowoltaicznych na hałdzie w Bytomiu