Pokazać naukę jako przyjemność i pożytek: rektor UŚ o pomyśle na Europejskie Miasto Nauki

Chcielibyśmy być pożyteczni jako uczelnie i jako konkretni naukowcy. Chciałbym pokazywać naukę jako przyjemność i jako pożytek – taką strategię na zachęcenie mieszkańców Metropolii do zaangażowania się w obchody Europejskiego Miasta Nauki, którym w przyszłym roku staną się Katowice, przedstawia prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. Kampania reklamowa powinna ruszyć jeszcze latem i nabrać tempa wczesną jesienią.

mat. UŚ
Prof Ryszard Koziolek

Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki jako pierwsze miasto w tej części Europy (wcześniej uzyskały go Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza oraz Triest). Poza splendorem i dobrze brzmiącą nazwą zyskały też prawo do organizacji jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń o charakterze naukowym i technologicznym na świecie. Jak jednak sprawić, aby stały się one nie tylko okazją do świętowania przez naukowców, ale także przez zwykłych mieszkańców?

- Wypełnić kalendarz wydarzeniami naukowymi, które będą angażować mieszkańców. Takimi, które sprawią, że nauka i wiedza będzie postrzegana jako coś przydatnego do tego, żeby żyć mądrzej i świadomiej, unikać błędów, dokonywać dobrych wyborów. Chcielibyśmy być pożyteczni jako uczelnie i jako konkretni naukowcy. I tak będziemy starać się pokazywać naukę w roku 2024 – zapowiada prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego (tj. lidera konsorcjum siedmiu wyższych uczelni, które wraz z Katowicami zgłosiły wniosek o przyznanie stolicy regionu tytułu Europejskiego Miasta Nauki).

- Naukowiec, który koncentruje się wyłącznie na pracy laboratoryjnej, czy teoretycznej jest oczywiście niezbędny, ale potem przychodzi ten ważny moment kiedy próbujemy opowiedzieć, co zrobiliśmy i pokazać, że część z tego, czego się dowiedzieliśmy może ludziom przynosić pożytek i sprawiać radość. Ja bym chciał pokazywać naukę jako przyjemność i jako pożytek – dodaje prof. Koziołek.

Jak zapowiada rektor UŚ kampania reklamowa, która miałaby „wzbudzić ciekawość” i przygotować mieszkańców regionu do wydarzeń roku 2024, powinna się zacząć w okolicach wakacji i nabrać tempa wczesną jesienią.

- W pierwszy weekend grudnia odpalimy kolejną edycją Śląskiego Festiwalu Nauki, która jednocześnie będzie oficjalnym otwarciem Europejskiego Roku Nauki 2024 – mówi prof. Koziołek.

Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice będą Europejskim Miastem Nauki. I problem w tym, że... mieszkańcy nic o tym nie wiedzą

Autor: Michał Wroński

26/04/2023

Marcin Krupa Europejskie Miasto Nauki

Może Cię zainteresować:

Marcin Krupa otrzymał klucz do Europejskiego Miasta Nauki. Katowice zorganizują prestiżową konferencję

Autor: Patryk Osadnik

18/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice

Historyczny tytuł dla Katowic, a mieszkańcy o tym nie wiedzą

Jerzy Buzek

"Bez wiodącego ośrodka naukowego Śląsk będzie peryferiami"

Szkoła

Gdy dyplom to za mało, by pracować, bo jesteś... za młody

Katowice Miastem Nauki Ogłoszenie

Wyjdźcie poza mury uczelni! Ludzie chcą ekonomii w plenerze

Tomasz Ostafin i Papetura

Oto artysta światowego formatu, którego pewnie nie znacie

Slaski festiwal nauki

Śląski Festiwal Nauki on Tour 22 i 25 kwietnia

Andrzej Szpilman w Sosnowcu

Szpilman: Mojego ojca ukształtowała młodość tu, w Sosnowcu