Pół miliona za średniej wielkości mieszkanie w familoku. To możliwe tylko na Nikiszowcu w Katowicach

Ponad 100-letni familok to, wydawałoby się, niezbyt prestiżowe miejsce do zamieszkania. Ale nie w Katowicach, nie na Nikiszowcu, osiedlu perełce, turystycznym magnesie na przyjezdnych. Nikisz staje się coraz bardziej modny, to i ceny mieszkań rosną. Zobaczcie to mieszkanie, wystawione za ponad pół miliona złotych.

8 425 zł za metr kwadratowy mieszkania w familoku. To jest możliwe tylko na Nikiszowcu. Osiedle wybudowane w latach 1908-1920 dla pracowników koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben w latach 90. i na początku XXI wieku nie cieszyło się dobrą sławą. Sporo tu było lokali socjalnych.

Nikiszowiec coraz bardziej modny wśród katowickiej bohemy

Jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Dziś Nikiszowiec to jedna z turystycznych pereł Katowic; miejsce, gdzie zaczęli się sprowadzać artyści, naukowcy, przedstawiciele wolnych zawodów.

To wpływa oczywiście na ceny mieszkań na Nikiszu, które ostatnimi laty poszły ostro w górę. Mimo że nikiszowieckie familoki mają już ponad 100 lat, mieszkania w nich cieszą się sporym powodzeniem. Niektórzy kupują je z pomysłem wynajmowania, powstały tu też różnorakie apartamenty w śląskim klimacie.

Nie dziwi już na Nikiszowcu cena pół miliona złotych za mieszkanie w kamienicy z 1920 roku przy ul. Odrowążów. Przykładem 3-pokojowe lokum o powierzchni 63,74 m2, które prywatna osoba chce sprzedać za 537 tysięcy złotych. Wg portalu otodom.pl, widełki cenowe m2 mieszkania na Nikiszu wynoszą od 6997 do nawet 8552 zł.

Właściciel reklamuje je jako eleganckie i stylowe, kompleksowo wyremontowane pod koniec 2021 roku dla własnych potrzeb. Remont mieszkania wykonano z wyeksponowaniem fragmentów muru ceglanego, fragmentów oryginalnych 100-letnich nadproży, zachowano lub odtworzono elementy oryginalnej stolarki okiennej.

- Na Nikiszowcu nie znajdziecie Państwo mieszkania wyremontowanego do tak wysokiego, współczesnego standardu. Mieszkanie było remontowane "dla siebie" na potrzeby własne, nie była wcześniej zakładana jego sprzedaż. Sprzedaję je, bo zmieniła się moja sytuacja rodzinna, przeprowadzam się do domu - dodaje Mariusz, właściciel mieszkania.

Mieszkanie na Nikiszu za pół miliona złotych

Jak czytamy w ogłoszeniu, "mieszkanie znajduje się na I piętrze typowej dla Nikiszowca kamienicy w jednej z bocznych uliczek zabytkowego kompleksu. Taka lokalizacja jest idealna ze względu na możliwość bezpośredniego korzystania z uroków miejsca i infrastruktury, a jednocześnie nie jesteśmy narażeni na intensywny ruch turystów".

Mieszkanie składa się z 4 pomieszczeń:

  • 1. kuchni z salonem,
  • 2. pokoju do pracy (* to pomieszczenie jest obecnie wydzielone regałem od p.1)
  • 3. łazienki
  • 4. sypialni
  • oraz ciekawie zaaranżowanego przedpokoju.

Dodatkowo: słoneczny oszklony balkon z ekspozycją południową i widokiem na zielone podwórko, dostęp do pomieszczenia na półpiętrze przerobionego na pralnię, wyremontowana duża piwnica (izolacja przeciwwilgociowa od gruntu, wykafelkowana podłoga, stalowe drzwi), dostęp ogólny do strychu pełniącego rolę suszarni.

Ogłoszenie zostało zamieszczone w popularnym serwisie ogłoszeniowym jako oferta prywatna.

Nikiszowiec

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak: Które miejsca na Śląsku możemy wypromować turystycznie tak jak Nikiszowiec?

Autor: Marcin Nowak

21/05/2022

Nikiszowiec

Może Cię zainteresować:

Wycieczka na Nikiszowiec. Gdzie warto się zatrzymać, żeby zrobić zdjęcie?

Autor: Redakcja

28/07/2022

Nikiszowiec na dawnych fotografiach

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Nikiszowca przed II wojny światowej. Śląskie osiedle uwiecznił na kliszy znany fotograf z Warszawy

Autor: Patryk Osadnik

12/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon