Policja na tropie gangu złodziei aut. Ukradli w Niemczech wozy za ponad milion złotych

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z konterrorystami z Poznania i Bydgoszczy zatrzymali pięć osób podejrzanych o kradzieże luksusowych aut i paserstwo. Ich łupem miało paść m.in. 8 samochodów wartych prawie 1,4 miliona złotych. W sumie, do tej pory, w sprawie tej zatrzymanych zostało 26 osób.

Policjanci z Katowic kontynuują działania przeciwko grupie złodziei luksusowych aut. Właśnie poinformowali, że dzięki współpracy z funkcjonariuszami z Samodzielnego Pododdziału Konterrorystycznego Policji z Poznania i Bydgoszczy zatrzymali na terenie Śląska i województwa kujawsko-pomorskiego pięciu mężczyzn podejrzanych o kradzieże aut i i paserstwa. Kolejnych dwóch podejrzanych doprowadzono na czynności z aresztów śledczych, gdzie przebywają w związku z popełnianiem innych przestępstw. Mężczyznom w wieku od 31 do 46 lat przedstawiono łącznie 116 zarzutów.

Jak podaje policja zatrzymani mają na koncie m.in. kradzież w Niemczech 8 samochodów marki BMW o wartości prawie 1,4 mln zł. Funkcjonariusze zabezpieczyli dwa samochody o wartości ponad 200 tys. zł z uwagi na podejrzenie przerobienia ich znaków identyfikacyjnych, a także sprzęt służący do kradzieży pojazdów. Na czas trwającego postępowania podejrzanych objęto policyjnym dozorem. Docelowo grozi im kara do 15 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli gotówkę w kwocie 76 tys. zł.

W sumie, w ramach prowadzonego śledztwa do tej pory ustalonych zostało 26 osób związanych z tym procederem. Już w lutym tego roku katowicka policja informowała, że przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Katowicach ustaliła, iż w okresie od 2012 do 2019 roku trzynaście osób dokonało ok. 500 „przestępstw przeciwko mieniu”, głównie kradzieży z włamaniami pojazdów i paserstw samochodów. Wówczas policjanci mogli pochwalić się odzyskaniem 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tys. zł. , a także zabezpieczeniem specjalistycznych narzędzi i urządzeń elektronicznych służących do kradzieży pojazdów. Były to m.in. trzy „walizki” służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów o łącznej wartości około 100 tysięcy zł. Wobec czterech z ośmiu zatrzymanych wtedy podejrzanych Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował areszt tymczasowy.

Od tamtego czasu śledztwo zatacza jednak coraz szersze kręgi. Na chwilę obecną wobec ośmiu podejrzanych prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował cztery akty oskarżenia. W stosunku do trzech osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące na kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

Pieniądze

Może Cię zainteresować:

Austriacy dziękują śląskim policjantom. Odzyskali rowery za 10 tys. euro

Autor: Michał Wroński

22/10/2022

Wizja lokalna w Gruszewni

Może Cię zainteresować:

Policja zatrzymała podejrzanego o podwójne zabójstwo w Gruszewni pod Kłobuckiem

Autor: Michał Wroński

30/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon