Policyjny śmigłowiec Bell 407GXi lata nad Katowicami. Ma zamontowane głowice optoelektroniczne i szperacze

W Katowicach i Gliwicach trwają Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022 organizowane przez Polskę i Słowenię. Nad bezpieczeństwem kibiców czuwają śląscy policjanci, wspierani przez kolegów z całej Polski. Patrolują miasta również z powietrza. Nad Spodkiem można wypatrzeć policyjny śmigłowiec Bell 407GXi.

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022 (odebrane Rosji), organizowane przez Polskę i Słowenię, odbywają się w Katowicach i Gliwicach. W katowickim Spodku rozgrywane są mecze m.in. reprezentacji Polski.

Więcej: Strefa kibica siatkarskich Mistrzostw Świata w Katowicach i mecze towarzyskie z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej

Policyjny helikopter nad Katowicami

Nad bezpieczeństwem kibiców i sportowców, ale również mieszkańców czuwają śląscy policjanci, wspierani przez swoich kolegów z całego kraju. Wśród nich są policjanci z sekcji pilotów Lotnictwa Policji, którzy patrolują przestrzeń powietrzną z pokładu śmigłowca Bell 407GXi. Dzięki zamontowanym głowicom optoelektronicznym i szperaczom załoga śmigłowca może prowadzić obserwację w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy.


Policyjne lotnictwo pełni ważną rolę podczas zabezpieczenia największych i najważniejszych wydarzeń w kraju, szczególnie tych o charakterze międzynarodowym. W minionych latach tak było m.in. podczas Szczytu Klimatycznego COP 24 w Katowicach, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Katowicach, Szczytu NATO, jak również imprez masowych, na przykład Przystanków Woodstock. Śmigłowce wykorzystywane są także podczas poszukiwań osób zaginionych, realizacji niektórych zadań kryminalnych, do niezwłocznego transportu służb na miejsce zdarzeń, zadań pościgowych, działania w sytuacjach kryzysowych, obserwacji, akcjach ratowniczych, w celu rejestracji foto-video oraz zadań szkoleniowych. Lotnictwo Policji współdziała również z lotnictwem MON, SG, LPR, TOPR oraz policji państw sąsiednich.

Tym wyróżnia się Bell 407GXi

Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022 na śląskim niebie możemy zobaczyć policyjny śmigłowiec Bell 407GXi. Jest to jeden z trzech egzemplarzy, które trafiły do służby w 2020 roku. Belle 407GXi zostały zakupione w ramach Programu Modernizacji Policji. W porównaniu do swoich poprzedników (Bell 207) maszyna wyróżnia się przede wszystkim większą kabiną i czterołopatowym śmigłem oraz nową jednostką napędową. Wyposażony jest w cyfrową awionikę G1000H NXi Integrated Flight Deck firmy Garmin i silnik Rolls-Royce M250-C47E/4 FADEC o mocy ponad 700 KM z systemem cyfrowego sterowania i kontroli (FADEC). Dwuosobowa załoga może zabrać na pokład pięciu pasażerów. Maszyna może osiągać prędkość 246 km/h. Na jednym tankowaniu jest w stanie pokonać dystans 624 km.

Dariusz stalmach gornik zabrze

Może Cię zainteresować:

Wielki śląski talent o krok od transferu do AC Milan. Włosi zapłacą za niego milion euro

Autor: Robert Czykiel

29/08/2022

Kadzior damian piast gliwice

Może Cię zainteresować:

Lech Poznań polował na gwiazdę Piasta Gliwice. Nic z tego nie wyszło

Autor: Robert Czykiel

28/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon