Ponad 400 tys. zł na billboardy z byłą prezydent Zabrza. Tuż przed wyborami, a zapłaciło miasto

Przed wyborami samorządowymi na ulicach Zabrza pojawiły się billboardy i plakaty z wizerunkiem Małgorzaty Mańki-Szulik, ówczesnej prezydent miasta i kandydatki w wyborach. Nie były to jednak materiały wyborcze, a... kampania informacyjno-promocyjna miasta. Według nieoficjalnych informacji, z budżetu miasta miano na nią wydać ponad 400 tys. zł. Co istotne, przed wyborami była już prezydent Zabrza odmawiała udzielenia informacji na ten temat.

Szulik bilboard

Przez kilka miesięcy poprzedzających tegoroczne wybory samorządowe na ulicach Zabrza można było oglądać billboardy i plakaty z uśmiechniętą prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik i hasłami „Razem usprawniamy komunikację publiczną” oraz „Pozyskujemy fundusze unijne dla Zabrzan”. Pierwsze plakaty pojawiły się już w styczniu 2024 r., a billboardy z wizerunkiem prezydent wisiały od lutego 2024 r.

Kampania wyborcza z budżetu miasta?

Pierwsze skojarzenie, które się nasuwało, to oczywiście kampania wyborcza przed wyborami, które odbyły się 7 (I tura) i 21 (II tura) kwietnia 2024 r. Nie były to jednak materiały wyborcze Małgorzaty Mańki-Szulik, a kampania informacyjno-promocyjna miasta i to z budżetu miasta była finansowana. Choć trudno się było w tym doszukać wartości informacyjnej, a promocyjna jest oczywista i nie chodziło tu bynajmniej o promowanie Zabrza.

O koszty tej kampanii, w ramach dostępu do informacji publicznej, pytali lokalni dziennikarze, ale prezydent Małgorzata Mańka-Szulik konsekwentnie odmawiała odpowiedzi. Miejska kampania prezydent jednak nie pomogła i po 18 latach „Caryca” musiała oddać władzę w Zabrzu. W drugiej turze wyborów pokonała ją Agnieszka Rupniewska, którą poparło 57,85 proc. głosujących.

Miejska kampania z Małgorzatą Mańką-Szulik kosztowała ponad 400 tys. zł

Nowe władze Zabrza uzyskały dostęp m.in. do dokumentów dotyczących tej miejskiej kampanii. Jak nieoficjalnie dowiedziała się redakcja ŚLĄZAGA, jej koszt miał wynieść 414 314 zł. Od lutego do kwietnia 2024 r. miało zostać wykupionych w sumie ponad 100 billboardów z wizerunkiem Małgorzaty Mańki-Szulik i hasłami „Razem usprawniamy komunikację publiczną” oraz „Pozyskujemy fundusze unijne dla Zabrzan”. Z kolei w okresie styczeń-luty 2024 r. - blisko 20 tożsamych plakatów.

Malgorzata Manka Szulik

Może Cię zainteresować:

Małgorzata Mańka-Szulik odejdzie z ratusza. Po prawie 18 latach prezydentury

Autor: Michał Wroński

23/04/2024

Malgorzata manka szulik kandyduje do pe

Może Cię zainteresować:

Z Zabrza do Brukseli? Mańka-Szulik na liście PiS do Parlamentu Europejskiego. Górnik Zabrze? ,,Lukas Podolski często nie rozumie co mówi"

Autor: Szymon Karpe

23/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon