Ponad 500 interwencji straży w związku z ulewnymi opadami. Najgorsza sytuacja w pow. raciborskim

W miniony weekend w związku z ulewnymi deszczami strażacy interweniowali ponad 500 razy. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w powiecie: gliwickim, raciborskim oraz pszczyńskim. W działania zaangażowanych było około 700 zastępów PSP.

Przez część województwa śląskiego od piątku, 19 sierpnia do niedzieli, 21 sierpnia przeszły intensywne opady deszcze wraz z towarzyszącymi im burzami z gradem. W Śląskiem strażacy interweniowali ponad 500 razy, z czego 160 w powiecie gliwicki, 173 w pow. raciborskim oraz 60 w pszczyńskim.

Ponad 170 interwencji w powiecie raciborskim

W powiecie raciborskim interwencje wpływały do komendy miejskiej już od piątku, 19 sierpnia. Tego dnia na terenie gminy Kuźnia Raciborska doszło do zerwania dachu z domku rodzinnego.

- W godzinach wieczornych doszło do całkowitego zerwania dachu z domu jednorodzinnego. Trzy osobowa rodzina została ewakuowana, nikt nie ucierpiał z powodu zdarzenia. Na miejscu działały dwa zastępy PSP oraz trzy OSP - wyjaśnia bryg. Roland Kotula, oficer prasowy KP PSP w Raciborzu.

Kolejna tura interwencji miała miejsce z w nocy z soboty na niedzielę. Tuż po północy nad powiatem rozpoczęły się ponowne intensywne opady deszczu. Najwięcej zgłoszeń do straży wpłynęło pomiędzy godziną 6 a 9 w niedzielę, 21 sierpnia. Interwencje dotyczyły przede wszystkim zalanych posesji, budynków, garaży, usuwania błota z posesji, połamanych konarów. Strażacy wezwani zostali także do pożaru drzewa, w który uderzył piorun.

Tego dnia strażacy wezwani zostali także do zalania budynku wielorodzinnego, z którego ewakuowanych zostało 12 domowników oraz zwierzęta domowe. Podczas zdarzenia nikt nie ucierpiał. Natomiast w poniedziałek, 22 sierpnia nadal wpływają pojedyncze zgłoszenia, z czego większość dotyczy zalanych posesji.

Powalone drzewa, zerwane poszycia dachów w pow. gliwickim

Jak informuje nas kpt. Damian Dudek, oficer prasowy KM PSP w Gliwicach od piątku, 19 sierpnia do poniedziałku, 22 sierpnia strażacy otrzymali 104 zgłoszenia odnośnie skutków przechodzącej ulewy.

W samych Gliwicach strażacy interweniowali 44 razy, natomiast na terenie powiau 60 - najwięcej zdarzeń miało miejsce w Knurowie, Wilkowicach, Rudzińcu i Sośniowicach. Działania służb polegały na wypompowywaniu wody z budynków i piwnic, usuwania powalonych drzew i konarów z jezdni oraz z linii energetycznych, a także udrożnianiu wody, której podwyższony poziom odnotowano w kilku rowach melioracyjnych.

Interwencje również w powiecie pszczyńskim

Silny wiatr oraz intensywne opady deszczu sprawiły, że strażacy z komendy powiatowej straży pożarnej w Pszczynie od 19 sierpnia do godzin porannych poniedziałku 22 sierpnia, wyjeżdżali prawie 60 razy.

Najwięcej interwencji odnotowano na terenie gminy Pszczyna oraz gminy Pawłowice. Jak informuje mł. bryg. Mateusz Caputa większość tych zdarzeń dotyczyła przewróconych drzew na szlaki komunikacyjne oraz różnego rodzaju obiektów. W trakcie weekendu siedem razy doszło do uszkodzenia poszyć dachowych na obiektach budowlanych. Intensywne opady deszczu najbardziej dały się we znaki w niedzielę, 21 sierpnia doprowadzając do licznych podtopień budynków oraz posesji.

To jeszcze nie koniec ulew

IMGW zapowiada ciąg dalszy intensywnych opadów deszczu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują od godz. 12:00 dnia 21.08.2022 r. do godz. 23:59 dnia 22.08.2022 r. na terenie powiatów: będziński, bieruńsko-lędziński, Bytom, Chorzów, Częstochowa, częstochowski, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Katowice, kłobucki, lubliniecki, Mysłowice, myszkowski, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, tarnogórski, Tychy, Zabrze i zawierciański.

Damian Dąbrowski w swoim gabinecie

Może Cię zainteresować:

Definitywny koniec lata na Śląsku? Dąbrowski: Przewidywanie pogody nigdy nie było tak trudne

Autor: Arkadiusz Nauka

22/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon