Coraz więcej cudzoziemców pracuje na Śląsku. Nawet sztygar w kopalni JSW jest Wietnamczykiem

Stale przybywa cudzoziemców pracujących w naszym regionie. Wedle ostatnich szacunków ZUS-u na kilka tygodni przed końcem roku 2022 było ich już ponad 90 tysięcy. Zdecydowaną większość z nich stanowili Ukraińcy, sporo pracuje u nas też Białorusinów i Gruzinów. Zdarza się, że cudzoziemców można spotkać nawet na śląskich „grubach”. Jak wietnamskiego sztygara z JSW.

pixabay.com
Budowa

Województwo śląskie należy do tych regionów kraju, gdzie liczba pracujących cudzoziemców stale rośnie (nie wszędzie tak jest, bo np. w opolskim, warmińsko-mazurskim, czy świętokrzyskim odnotowano niewielkie spadki). Od czerwca do listopada ich liczba wzrosła o 4,2 tys. sięgając 90,4 tys. zatrudnionych (a przynajmniej tylu pozostawało zarejestrowanych w ubezpieczeniu społecznym tzn. że od ich wynagrodzeń odprowadzane były składki do ZUS).

Tradycyjnie zdecydowaną większość z pracujących w woj. śląskim cudzoziemców stanowią Ukraińcy – na koniec listopada w naszym regionie ubezpieczeniom społecznym podlegało ich 71 tys. (w skali całego kraju - 753 tys.).

- Tym samym od czerwca do końca listopada ubiegłego roku przybyło ich 2,4 tys. – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. śląskiego.

Na kolejnych miejscach w zestawieniu plasują się Białorusini i Gruzini – tych pierwszych na koniec listopada legalnie pracowało blisko 4 tys. osób, tych drugich prawie 3,1 tysiąca osób.

Jak wynika z szacunków ZUS w naszym regionie na koniec listopada legalnie pracowało blisko 1350 obywateli Mołdawii, niespełna 800 Rosjan (tych jednak, w porównaniu do czerwca, ubyło niemal o 130), blisko 600 Hindusów, 400 obywateli Indonezji oraz niewiele mniej Rumunów i Włochów. W sumie, w województwie śląskim pracują przedstawiciele 120 państw z całego świata – są w tym gronie pracownicy m.in. z Angoli, Chile, Ekwadoru czy Ghany. Bywa, że można ich spotkać w miejscach, gdzie ich obecność jest naprawdę zaskakująca.

- Pracując na kopalni „Zofiówka” mieliśmy do czynienia z obywatelem Wietnamu, który pracował u nas, później był sztygarem – wyznał kilka dni temu jeden z przedstawicieli Jastrzębskiej Spółki Węglowej w trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy, która akurat poświęcona była kierunkom rozwoju zatrudnienia w sektorze górniczym.

W sumie, w skali całej Polski na koniec listopada zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS było 1 mln 67 tys. pracujących obcokrajowców (tj. 56 tys. więcej niż pięć miesięcy wcześniej). Od końca czerwca z 736 tys. do ponad 753 tys. wzrosła liczba Ukraińców, a z 87,7 tys. do 106 tys. liczba Białorusinów. Z 14,3 tys. do 13,6 tys. spadła zaś liczba Rosjan. Większość cudzoziemców to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Ponad 28 tys. osób założyło w Polsce własną firmę.

Prof. Rafał Muster

Może Cię zainteresować:

Prof. Rafał Muster: Pracy u nas nie brakuje, ale wysokie pensje to już historia. W innych miastach zarobi się więcej

Autor: Michał Wroński

28/11/2022

Portfel pieniądze

Może Cię zainteresować:

Młodych na rynku pracy jest za mało i są za drodzy. A roboty nas nie uratują. Gospodarczy ŚLĄZAG

Autor: Michał Wroński

12/12/2022

Praca w fabryce

Może Cię zainteresować:

Firmy już nie chcą zatrudniać, a pensje spadają. Najnowsze wieści z rynku pracy

Autor: Michał Wroński

22/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon