Ponad setka pisarzy i pisarek przyjedzie do Wisły. Program Festiwalu Granatowe Góry

Na Festiwal Granatowe Góry do Wisły przyjedzie ponad setka pisarzy i pisarek. W programie są oczywiście spotkania autorskie, ale też spacery, warsztaty, koncerty i literacki stand-up. Jedna z nowości to specjalna scena dla dzieci i młodzieży - Granatowe Pagórki. - Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „pokolenia” - mówi Andrzej Drobik, dyrektor programowy Granatowych Gór.

Trzecia edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” odbędzie się w Wiśle od 1 do 4 czerwca 2023 roku.

- Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „pokolenia”. Mówimy o pokoleniach w różnych aspektach, patrzymy na literaturę ostatnich dekad, mówimy o następstwach pokoleniowych w pisaniu i czytaniu, zestawiamy ze sobą różne podejścia do literatury. Stąd też nowe wątki w Granatowych Górach: pojawi się literatura young adult, a także osobna scena przeznaczona dla dzieci. Nie zabraknie niezwykle ważnych dyskusji, spotkań z literaturą Jerzego Pilcha, będzie poezja, reportaż. To wszystko w cztery dni w samym sercu Wisły - mówi Andrzej Drobik, dyrektor programowy Granatowych Gór.

Nowością podczas festiwalu będzie literacki stand-up Michała Kempy, a także teatr improwizowany. Do tego sprawdzone punkty programu, które cieszyły się sporą popularnością, jak spacery śladami Jerzego Pilcha czy warsztaty rowerowo-fotograficzne z Filipem Springerem. Nie zabraknie okazji, aby spotkać się z ponad setką pisarzy i pisarek, wziąć udział w spotkaniach autorskich, dyskusjach, wykładach, spacerach, warsztatach czy koncertach, a zagrają: Pablopavo i Ludziki oraz Miuosh. Pełen program znajduje się w galerii zdjęć.

Festiwal Granatowe Góry

W tym roku Granatowe Góry potrwają o jeden dzień dłużej niż poprzednie i dzięki temu rozpoczną się w Międzynarodowy Dzień Dziecka, a atrakcji dla dzieci i młodzieży będzie sporo.

- Pierwszy weekend czerwca w Wiśle, to nie tylko Granatowe Góry - to równoległe wydarzenia dla młodszych czytelniczek i czytelników - Granatowe Pagórki! Czekają nas spotkania z twórcami ulubionych książkowych bohaterów i bohaterek, warsztaty przybliżające kulturę odległych zakątków świata, opowieści na dobranoc, które zapewnią najpiękniejsze sny - mówi Ilona Majewska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle. - Na spotkania autorskie zaprosiliśmy m.in. Agatę Romaniuk, Karolinę Lewestam, Michała Rusinka, Adama Wajraka, Przemka Staronia, Dionizosa Sturisa, a warsztaty poprowadzą Basia Sadurska, Magdalena Bloch, Joanna Godawa, Iwona Klimaszewska i Katarzyna Pruszkowska-Sokalla, Robb Maciąg - wymienia.

W tym roku zapewniono specjalne autobusy, które będą dowozić ludzi na festiwalowe wydarzenia, odbywające się w pobliżu pl. Bogumiła Hoffa w Wiśle.

Jerzy Pilch

Może Cię zainteresować:

Groń Jerzego Pilcha zamiast Czantorii? Andrzej Drobik opowiada o pisarzu, książce i „Granatowych Górach”

Autor: Patryk Osadnik

03/06/2022

Adam Bodnar

Może Cię zainteresować:

Adam Bodnar: Przyjdzie taki moment, kiedy ekipa rządząca będzie musiała uznać śląski za język regionalny

Autor: Patryk Osadnik

06/06/2022

Filip Springer

Może Cię zainteresować:

Filip Springer: Niezbędne są mieszkania. Czy niezbędny jest nowy stadion GKS-u Katowice?

Autor: Patryk Osadnik

10/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon