Poparłem człowieka, którego znam, a nie partię – Henryk Mercik o wyborach w Rudzie Śląskiej

– Marek Wesoły jest Ślązakiem z krwi i kości. Godo się z nim zowdy po ślonsku. Jest człowiekiem, który rozumie Śląsk – mówi Henryk Mercik, przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej. W ten sposób tłumaczy wyborcze poparcie dla posła PiS. Posła partii, która nazywała śląskich regionalistów „zakamuflowaną opcją niemiecką”.

Ruda Śląska debata kandydatów na prezydenta

Przedterminowe wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej już w najbliższą niedzielę, 11 września 2022 r. Staruje w nich m.in. poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Wesoły. Trzy tygodnie temu udzielił mu poparcia Henryk Mercik - wieloletni działacz Ruchu Autonomii Śląska, a obecnie także przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej. To był szok dla wielu śląskich regionalistów.

Henryk Mercik: Ruda Śląska nie jest drugim Rzeszowem czy Warszawą

W czwartek (8 września 2022 r.) w Rozmowie Dnia Radia Piekary tłumaczył swoje poparcie dla posła PiS. Partii, która – mówiąc delikatnie – nie jest przyjazna śląskim regionalistom. Tłumaczył, że chodzi o wybory w mieście, w którym mieszka i poparł człowieka, którego zna, a nie partię. Dodał, że Ruda Śląska nie jest drugim Rzeszowem, Warszawą, Sejmem czy Senatem i nie chodzi tu o żaden plebiscyt.

– Poparłem konkretnego człowieka, którego znam i wiem, że ten człowiek w Rudzie Śląskiej dokona zmian. A zmiany w mieście są konieczne. Tak naprawdę to jest jedyny poważny kandydat, który proponuje zmiany. To jest tak trochę komiczna sytuacja, że kandyduje dwóch byłych zastępców zmarłej prezydent, którzy nie proponują nic. Proponują kontynuację. Nie przyznają się do żadnych błędów – upadku szpitala miejskiego. I podobno między sobą konkurują – mówił Mercik.

„Marek Wesoły jest człowiekiem, który rozumie Śląsk”

Prowadzący rozmowę, red. Marcin Zasada, podkreślił, że konsternacja w ruchu regionalnym, którą spowodowało to poparcie, wynika z tego co ludzie ze środowiska Marka Wesołego mówili m.in. o takich ludziach jak sam Henryk Mercik: Zakamuflowana opcja niemiecka, separatyści, zdelegalizować, wsadzić do więzienia – wyliczał.

– Niech pan nie przesadza – odparł Henryk Mercik. – Marek Wesoły jest Ślązakiem z krwi i kości. Godo się z nim zowdy po ślonsku. Jest człowiekiem, który rozumie Śląsk. Zadeklarował też narodowość śląską. Nie wrzucajmy wszystkich ludzi do jednego wora – zaznaczył.

Przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej podkreślał, że Marek Wesoły jest kandydatem niezależnym, a nie partyjnym. Dodał, że gdy rządziła Platforma Obywatelska i miała wszystko – prezydenta, premiera, marszałka – też nie udało się załatwić żadnych śląskich spraw, chociażby uznania śląskiego za język regionalny.

Henryk Mercik

Może Cię zainteresować:

Henryk Mercik został Miejskim Konserwatorem Zabytków w Rybniku. Ma tam utworzyć park kulturowy

Autor: Maciej Poloczek

07/09/2022

Henryk Mercik

Może Cię zainteresować:

Henryk Mercik: "Marek Wesoły dostał poparcie na kredyt, to nie jest polityczna umowa"

Autor: Michał Wroński

17/08/2022

Slaska partia regionalna pis2

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: PiS zjednoczyło skłóconych ze sobą śląskich regionalistów. Cud w Rudzie Śląskiej

Autor: Marcin Zasada

18/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon