Popiór łoi jak Kat & Roman Kostrzewski. "Romek przesłuchał, niestety nie zdążył zaśpiewać"

Na polskiej scenie metalowej pojawił się Popiór. Zespół powstał z inicjatywy Jacka Hiro i Jacka Nowaka – muzyków zespołu Kat & Roman Kostrzewski i w pewnym sensie jest jego kontynuacją, choć muzycy podkreślają, że to nowa jakość i odrębny byt. W sieci pojawił się już pierwszy premierowy numer pt. „Międzyświat”.

fot. Popiór
Popiór łoi jak Kat Roman Kostrzewski Nowy zespół na metalowej scenie

Nazwa Popiór jest oczywiście nieprzypadkowa. Właśnie tak nazywała się ostatnia studyjna płyta zespołu Kat & Roman Kostrzewski. Co więcej pierwsza płyta nowej kapeli została skomponowana przez Jacka Hiro dla starego zespołu.

- Chcieliśmy pokazać jakąś kontynuację tego, co było rozpoczęte jeszcze jako Kat & Roman Kostrzewski i w co to się teraz przeradza. Nasza płyta to pewien pomost, to naturalnie z siebie wynika – mówi Jacek Hiro w rozmowie ze ŚLĄZAGIEM.

Zespół podkreśla jednak, że to zupełnie nowa jakość i odrębny byt. Poza Jackiem Hiro (gitara) i Jackiem Nowakiem (perkusja) Popiór tworzą - Grzegorz Feliks (bas), który grał m.in. z zespołami Sceptic i Atrophia Red Sun oraz Chris Hofler (wokal), lider formacji Deathyard. Ten ostatni jest także autorem tekstów na ich debiutancką płytę.

- Oprócz tego, że Romek materiał przesłuchał i zaakceptował, to niestety nie zdążył nic od siebie do niego dodać – zaznacza Jacek Hiro.

Czuć ducha Romana Kostrzewskiego

W sieci ukazał się już klip do singla „Międzyświat” i – jak komentują fani – czuć ducha Romana Kostrzewskiego. Cała płyta jest już nagrana i ma się ukazać na początku października 2023 r. Wcześniej Popiór planuje zaprezentować w internecie inne utwory.

W październiku i listopadzie nowa kapela rusza także na koncerty. Na razie zaplanowano siedem występów – m.in. w pubie Underground w Tychach (4 listopada) i klubie Rudeboy w Bielsku-Białej (11 listopada). - Na pewno będziemy grać „Popiór”, stary i nowy. Co do starszych kawałków Kata to jeszcze się nie zastanawialiśmy, ale może jakiś cover zagramy – mówi Hiro.

Roman Kostrzewski był ikoną polskiego metalu

Roman Kostrzewski nazywany był ojcem polskiego metalu. Był wieloletnim wokalistą zespołu Kat (w latach 1981–2004), współzałożycielem grup Alkatraz (2000–2002) oraz Kat & Roman Kostrzewski (2004–2022). Zmarł po długie chorobie 10 lutego 2022 roku.

Adam "Nergal" Darski, lider metalowego zespołu Behemoth, mówił w rozmowie ze ŚLĄZAGIEM, że Roman Kostrzewski i Kat to były najważniejsze postacie w jego edukacji artystyczno-ideologicznej.

- Kat był jednym z pierwszych tzw. klasyków, z którymi się zetknąłem i ta „miłość od pierwszego wejrzenia” trwa cały czas. To jest absolutnie jeden z niekwestionowanych kamieni milowych w muzyce metalowej – zaznaczył i dodał, że Roman Kostrzewski był ikoną polskiego metalu.

Roman Kostrzewski urodził się w Piekarach Śląskich, ale przez większość życia związany był z Bytomiem. W tym mieście został pochowany na cmentarzu komunalnym, a w październiku 2022 r. bytomscy radni radni podjęli uchwałę o nadaniu skwerowi przy ul. Parkowej imienia Romana Kostrzewskiego. W rocznicę śmierci została tam odsłonięta poświęcona mu tablica.

Nergal i Roman Kostrzewski

Może Cię zainteresować:

"Kat i Roman jak Black Sabbath". Gwiazdy polskiego metalu wspominają Romana Kostrzewskiego

Autor: Maciej Poloczek

10/02/2023

Roman Kostrzewski

Może Cię zainteresować:

Roman Kostrzewski (1960-2022). Lider grupy Kat, najważniejsza postać polskiego metalu

Autor: Redakcja

01/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon