Poseł PiS: Gdzie leży Jaworzno? Jak to gdzie? W Górach Izerskich. No i tam, w tych górach produkują Izerę

Uwaga, będzie śmiesznie. Trochę śmiesznie, trochę strasznie. Polski samochód elektryczny Izera. Co z nim? Jak to co? "Jest produkowany. W Górach Izerskich". Wyjaśnia Radosław Fogiel, poseł PiS, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Jaworzno to Góry Izerskie, wiedzieliście o tym?

Jaworzno fogiel

Milion samochodów elektrycznych obiecany przez premiera Mateusza Morawieckiego to nieustająco ważne gospodarcze przyrzeczenie. Całego rządu PiS. Dlatego właśnie były rzecznik tego rządu, poseł Radosław Fogiel nie ma zielonego pojęcia ani gdzie ulokowano przyszłą (załóżmy) fabrykę tych właśnie samochodów elektrycznych, ani co dzieje się z tą inwestycją.

Fogiel gościł dziś w porannej rozmowie w RMF.

- Słyszał pan o polskim samochodzie elektrycznym Izera, wspieranym przez rząd - zapytał go Robert Mazurek.
- Tak, prace trwają - odparł Fogiel.
- Gdzie, przepraszam? - dopytywał Mazurek.
- No, w Górach Izerskich - stwierdził Fogiel.

Nie, Jaworzno nie leży w Górach Izerskich. W ogóle nie leży w żadnych górach i samochodu Izera wciąż nie ma, bo nie ruszyła nawet budowa fabryki. Już samo to brzmi jak zabójczy dowcip, ale poseł PiS brnął głębiej.

- Czyli samochód jest. Gdzie? W Górach Izerskich - Mazurek albo trollował Fogla, albo sam nie był pewien, czy Jaworzno i Góry Izerskie to to samo miejsce.
- Nazywa się Izera dlatego, że jest produkowany w Górach Izerskich - powtórzył Fogiel. Kurtyna.

Nie, Mazurek też nie wiedział, że Jaworzno nie leży w Górach Izerskich, ale to drugorzędna kwestia. Foglowi też można by wybaczyć, gdyby to był quiz geograficzny, a nie pytanie o sztandarową inwestycję rządu PiS. Już pomijając jej powodzenie (na razie ponad 2 lata spóźnienia), najkrótsza możliwa ściąga dla pana posła: Jaworzno to województwo śląskie, ale bardziej zachodnie krańce Małopolski niż Śląsk. Góry Izerskie to południowo-zachodnie rubieże Polski. Szklarska Poręba na przykład. Coś to panu mówi? Z tych gór to Jaworzna będzie ze 300 km. Izera i Góry Izerskie?

Informacja (przyszłego) producenta Izery: "Inspirowaliśmy się Górami Izerskimi. Zafascynowało nas bogactwo widocznych na niebie kolorów, zmieniających się w zależności od pory dnia i nocy oraz ciemne gwieździste niebo nad górskimi szczytami, które symbolizuje czystość i siłę natury. Inspirowała nas także ludzka odwaga – tak charakterystyczna dla podróżników. Daje ona siłę, by marzyć, odkrywać świat i podążać własną drogą". Poziom piękna poza skalą, ale przynajmniej wiadomo, gdzie Jaworzno, a gdzie Izerskie szczyty.

Na marginesie. Poseł Fogiel jest z Radomia. To tam, gdzie wydobywa się rad, prawda? A w Kołobrzegu wynaleziono koło. Proste?

Tadeusz Jelec

Może Cię zainteresować:

Tadeusz Jelec, który projektował samochody dla Jaguara: „Chciałem stworzyć specyficzne DNA Izery”. Teraz czas na dostosowanie projektu do chińskiej platformy

Autor: Grzegorz Lisiecki

29/01/2023

Fabryka w Jaworznie wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Jest platforma dla Izery, ale... wciąż nie ma umowy? „Uruchomienie fabryki zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jest nierealne”

Autor: Grzegorz Lisiecki

04/11/2022

Festiwal Moczki i Makówki

Może Cię zainteresować:

Festiwal moczki, makówki, Izabeli Kloc i innych polityków PiS. Na dodatek w lutym

Autor: Patryk Osadnik

07/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon