Posłanka Nowoczesnej: Śląski powinien być językiem regionalnym, ale to nie oficjalny postulat Koalicji Obywatelskiej

Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej, mówi, że język śląski powinien być uznany za język regionalny. Dodaje jednak, że... nie jest to oficjalny postulat Koalicji Obywatelskiej. Jaki będzie więc los kolejnego projektu w tej sprawie, gdyby to opozycja wygrała kolejne wybory?

Marsz Autonomii

Status języka regionalnego ma obecnie w Polsce jedynie język kaszubski. I jest to bardziej kategoria polityczna, niż lingwistyczna. W przypadku śląskiego było już wiele prób uznania go za język regionalny. Jednak żaden z projektów ustaw w tej sprawie nie był nawet głosowany na forum polskiego parlamentu. Nieważne kto był u władzy. Czy po ewentualnej zmianie przy warszawskich sterach to się zmieni?

- Język śląski powinien być językiem regionalnym. Po to, żeby dbać o jego kultywowanie, piękno i edukację – podkreśla Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej.

Czy język regionalny to oficjalny postulat KO?

Kto jednak miałby poprzeć takie zmiany w ustawie? - Posłów śląskich jest całkiem sporo. Zaraźmy większość. Na pewno cała Nowoczesna poparłaby taki projekt – zaznacza posłanka. Kolejny już projekt w sprawie uznania śląskiego za język regionalny złożyła inna parlamentarzystka Nowoczesnej, Monika Rosa. I – jak dodaje Katarzyna Lubnauer – odbyło się to za zgodą klubu Koalicji Obywatelskiej, w związku z tym jest to projekt KO.

Czy jest to oficjalny postulat całej Koalicji Obywatelskiej? Okazuje się, że nie do końca. - Nie podpisywaliśmy w tej sprawie jakiegoś kontraktu – mówi Lubnauer. Zaznacza jednak, że będzie chciała do tego przekonać całą opozycję. - Myślę, że nie będzie z tym problemu w przyszłej kadencji – dodaje.

- Trzeba walczyć o różnorodność. To nas wzbogaca. Jeżeli kultura jest oparta na różnorodności, to jest ciekawsza – mówi posłanka.

A koncepcja Tuska?

Pamiętajmy przy tym zeszłoroczne wystąpienie Donalda Tuska, szefa PO, który pytany o język regionalny, stwierdził, że to... Ślązacy powinni się w tej sprawie zjednoczyć i starać.

- Proszę zorganizować akcję na całym Śląsku, że wybierać będziecie tylko tych, którzy podpiszą swoją krwią zobowiązanie, że przeprowadzą tę ustawę. Ja Pani powiem coś i proszę to potraktować serio: Jeśli śląskie parlamentarzystki i śląscy parlamentarzyści w tej sprawie będą chociaż raz będą zjednoczeni, to nikt im nie "zafika", nikt, bo to jest taka siła - stwierdził Tusk podczas imprezy Campus Polska.

Ostatni projekt w sprawie uznania śląskiego za język regionalny został złożony na początku obecnej kadencji polskiego parlamentu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oceniło, że takie zmiany... zagroziłyby językowi polskiemu. Projekt utknął w sejmowej zamrażarce i tam już pewnie zostanie do końca kadencji.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon