Potencjał dziedzictwa przemysłowego wielką szansą dla miast i regionów. Wkrótce II Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej

Jeszcze w tym miesiącu, w Katowicach i Ostrawie, Instytut im. Wojciecha Korfantego zorganizuje II Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej. – Chcemy ponownie zwrócić uwagę na to, jak wielki potencjał kryje się w dziedzictwie przemysłowym, które nie musi być zawadą, lecz wielką szansą dla miast i regionów – mówi Dorota Pociask-Frącek, dyrektor Instytutu im. Wojciecha Korfantego i pomysłodawczyni projektu.

M. Wroński
Zabytkowa kopalnia Ignacy Rybnik

II Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej zaplanowano na 17 i 18 maja 2024. Wydarzenie odbywać się będzie w godzinach 10-16 w Katowicach i czeskiej Ostrawie. To interdyscyplinarny projekt związany z upowszechnianiem nowoczesnych form przekazu kulturowego z obszaru przemysłu kreatywnego, w tym ochrony i promowania dziedzictwa kultury przemysłowej jako elementu budowania marki miasta, regionu, państwa oraz kształtowania polskiej i europejskiej polityki turystki kulturowej.

– Konieczna jest ciągła dyskusja na temat rewitalizacji obiektów poprzemysłowych i zaproponowania im nowych funkcji publiczno-kulturowo-handlowych, które nie tylko urozmaicą krajobraz, ale wzbogacą infrastrukturę kulturową, co bezpośrednio przełoży się na działalność gospodarczą – podkreślają organizatorzy.

Program II edycji Forum:

17 maja, konferencja w Instytucie im. Wojciecha Korfantego (Katowice, ul. Teatralna 4): „Piękno ocalone. Współczesna architektura w zabytku postindustrialnym”.

  • 10 – Irma Kozina: Architektura współczesna w zabytku postindustrialnym,
  • 10.45 – Robert Konieczny: Dziedzictwo szansą na rozwój i innowacyjność na przykładzie Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie,
  • 11.15 – Krzysztof Mycielski i Rafał Zelent: Zmiana standardu, przeznaczenia i odziaływania budynku jako szansa na ocalenie genius locci,
  • 11.45 – przerwa,
  • 12.15 – Jacek Friedrich: NOMUS – sztuka na terenach postoczniowych,
  • 12.45 – Jacek Kurek: W Królestwie Żelaza ogień wciąż płonie,
  • 13.15 – Dyskusja końcowa i podsumowanie obrad. Wstęp jest wolny.

18 maja, wizyta studyjna w Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie. Wyjazd o godzinie 10, a powrót o 16.

Sprzedaż biletów na wycieczkę w siedzibie Instytutu im. Wojciecha Korfantego (ul. Teatralna 4, Katowice) prowadzona jest od środy, 8 maja, w godz. 9-15.30. Cena biletu: 55 zł. Warto pamiętać o tym, że ilość miejsc jest ograniczona.

Organizatorem Forum jest Instytut im. Wojciecha Korfantego, zaś partnerami wydarzenia są Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz PLATO městská galerie současného umění w Ostrawie. Patronat medialny nad Forum objęły TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice i Ślązag.

Plakat II FDKP

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon