Przebudowa 3 Maja jest już przeszłością. Jedna z kluczowych arterii Chorzowa na zdjęciach sprzed stu lat

Po ponad trzech długich latach w Chorzowie skończyła się przebudowa ul. 3 Maja (choć miała trwać rok krócej). Kierowcy, pasażerowie tramwajów oraz piesi odetchnęli z ulgą, ale nie brak narzekań na jakość wykonania i obecny wygląd ulicy. Zapraszamy więc w podróż do przeszłości. W naszej galerii prezentujemy jak dzisiejsza ul. 3 Maja wyglądała mniej więcej sto lat temu.

Ulica 3 Maja w Chorzowie to jedna z najważniejszych arterii miasta. Ma ponad 2,2 km długości i ciągnie się do skrzyżowania z ul. Katowicką do granicy ze Świętochłowicami (gdzie przechodzi w ul. Chorzowską). W swojej historii nosiła różne nazwy: Gleiwitzerstrasse, Kronprinzenstrasse, 3 Maja, Hindeburgstrasse, Józefa Wieczorka i znów 3 Maja.

Przy ulicy znajduje się wiele ciekawych i historycznych obiektów. To przede wszystkim kościół pw. św. Barbary (ul. 3 Maja 18) wzniesiony w 1852 r. i przebudowany w latach 1894-1895 i wpisany do rejestru zabytków w 1978 r. oraz probostwo kościoła wybudowane w 1892 r. W zamknięciu ulicy (już przy dzisiejszej ul. Katowickiej 92) jest także kościół ewangelicki im. Elżbiety, wybudowany w latach 1840−1844 według projektu architekta Augusta Sollera i wpisany do rejestru zabytków w 1972 r.

Do ciekawszych należy także funkcjonalistyczny budynek byłej Szkoły Powszechnej im. Juliusza Ligonia (ul. 3 Maja 22), zbudowany w latach 1929-1932. Dziś mieści się w nim Zespół Szkół Ogólnokształcących. Jest też budynek, w którym mieszkał Karol Miarka (ul. 3 Maja 29/31), o czym przypomina tablica umieszczona na jego fasadzie oraz grób Juliusza Ligonia (na cmentarzu parafialnym)

Chorzów Staw Hutniczy

Może Cię zainteresować:

Wodnym taxi na chorzowski Rynek. Staw w centrum miasta wyglądał malowniczo, ale był ekologiczną bombą

Autor: Maciej Poloczek

24/06/2023

Chorzów Wolności 1918 poczta

Może Cię zainteresować:

Mówią o niej "Wolka". Ulicę, bez której nie byłoby Chorzowa mamy na starych dobrych zdjęciach z Königshütte

Autor: Maciej Poloczek

05/07/2023

Wojciech Dinges

Może Cię zainteresować:

Chorzów to moje centrum wszechświata. Wojciech Dinges o swojej książce "Sekrety Chorzowa"

Autor: Katarzyna Pachelska

09/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon