Historia ulicy Wolności na starych fotografiach. Tak zmieniała się przez ponad 100 lat ikoniczna Wolka

Miejscowi nazywają ją Wolką. Ulica Wolności to serce Chorzowa, świadek jego najważniejszych przemian. Od czasów Königshütte po współczesność, jej architektura, historia i atmosfera przyciągały mieszkańców i turystów. Jak wyglądała na przestrzeni dekad? Oto wyjątkowe zdjęcia, które dokumentują jej historię.

Dzisiejsza ul. Wolności w Chorzowie w swoich początkach nosiła nazwę Actienchausse, a miasto wtedy zwało się Königshütte. Wytyczono ją w latach 1848-1856, a ulica połączyła dzielnice podmiejskie ze stacją kolejową Królewska Huta.

Wkrótce przemianowano ją na Kaiserstrasse, a w 1922 roku, po przejęciu miasta przez Polskę, wprowadzono nazwę Wolności. Krótka zmiana nastąpiła podczas II wojny światowej, kiedy była to Hitlerstrasse. Co ciekawe, Chorzów jest jednym z miast, w których "Wolność" na szyldzie ulicy przeszła pomyślną weryfikację podczas pierwszej dekomunizacji ulic po 1989. Dla porównania, w Bytomiu wolność źle się kojarzyła i zastąpiono ją... Józefem Piłsudskim.

Wolka ma prawie dwa kilometry długości

Wolka ma prawie dwa kilometry długości i przeważają tam kamienice z przełomu XIX i XX wieku. - Uwagę zwracają style historyczne, których najpiękniejszym reprezentantem jest neogotycki gmach Poczty Głównej. Najstarszym budynkiem jest neorenesansowa willa z 1871 roku, stojąca na rogu ulicy Żeromskiego. Prawie naprzeciw niej wznosi się pierwszy chorzowski drapacz chmur – modernistyczny budynek Komunalnej Kasy Oszczędności z 1937 roku – czytamy na stronie Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Współczesna ulica Wolności i ta ze starych zdjęć i pocztówek jest bardzo podobna. Jednak ma się wrażenie, że kiedyś to był prawdziwy miejski salon, a dziś straciła trochę ze swojego uroku. Większość budynków widocznych na zdjęciach w naszej galerii stoi do dziś. Po jednym pozostała wyrwa. Chodzi o monumentalną synagogę wyburzoną przez nazistów w 1940 r.

Od Königshütte do Chorzowa

Historia Chorzowa sięga XVIII wieku, kiedy to na terenie dzisiejszego miasta powstała Huta Królewska (Königshütte), założona przez hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena. Najstarszych korzeni Chorzowa można dopatrywać się w osadzie Chorzów Stary, której początki sięgają XIII wieku. Ale dynamiczny rozwój jego okolicy nastąpił dopiero w XVIII wieku, kiedy to na tych terenach odkryto bogate złoża węgla kamiennego. Königshütte była jedną z najważniejszych inwestycji przemysłowych w regionie. W 1868 roku uzyskała ona prawa miejskie, stając się jednym z najwazniejszych ośrodków przemysłowych Górnego Śląska.

Po zakończeniu I wojny światowej i plebiscycie na Górnym Śląsku, w 1922 roku Königshütte została przyłączona do Polski i stała się Królewską Hutą. W kolejnych latach miasto przechodziło liczne zmiany administracyjne, a w 1934 roku nastąpiło połączenie Królewskiej Huty z sąsiednimi gminami wiejskimi Chorzów (który przy okazji przemianowano na Chorzów Stary) i Maciejkowice. W wyniku tej reformy administracyjnej miasto otrzymało nową nazwę – Chorzów.

W kolejnych dekadach miasto przechodziło liczne przemiany, zarówno gospodarcze, jak i społeczne. Dziś Chorzów to dziś także dynamiczny ośrodek kulturalny i sportowy. Zaś jego przemysłowa przeszłość wciąż jest widoczna w architekturze i miejskim krajobrazie. Dawna Königshütte pozostaje ważnym punktem na mapie Górnego Śląska, łącząc swoje historyczne dziedzictwo z nowoczesnością.

Chorzów Rynek 1960

Może Cię zainteresować:

Chorzowski rynek był piękny, ale stał na drodze do dobrobytu Polski Ludowej. Transport ważniejszy niż miasto

Autor: Maciej Poloczek

15/04/2023

Zoo w Chorzowie w latach 70.

Może Cię zainteresować:

Początki zoo w Chorzowie. Najstarsze zdjęcia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego [GALERIA]

Autor: Tomasz Borówka

06/10/2023

Dawne Zakłady przemysłowe Chorzowa

Może Cię zainteresować:

Dawne zakłady przemysłowe Chorzowa, które zachowały się tylko na zdjęciach

Autor: Anna Sobkiewicz-Foremska

08/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama