Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło swoje listy wyborcze. Zgodnie z przewidywaniami są niespodzianki

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło listy kandydatów do Sejmu i Senatu w poszczególnych okręgach wyborczych. W okręgu rybnickim „jedynką” jest Bolesław Piecha, częstochowskim – Lidia Burzyńska, gliwickim – Bożena Borys-Szopa, a sosnowieckim – Ewa Malik. W okręgu katowickim ponownie z pierwszego miejsca na liście wystartuje premier Mateusz Morawiecki, ale – tak jak oczekiwano – zaskoczeń nie brakuje.

Fot. X/ Prawo i Sprawiedliwość
Mateusz Morawiecki

Zgodnie z przewidywaniami, na listach Prawa i Sprawiedliwości nie brakuje niespodzianek. W Rybniku wysokie drugie miejsce dostał wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński. 4 lata temu był dopiero 10. na liście w Katowicach (zdobył zaledwie 1,3 tys. głosów). W ogóle na liście nie ma Adama Gawędy, obecnego posła i byłego wiceministra energii. Nominacji do Senatu w okręgu nr 72 nie dostała też jego żona, obecna senator Ewa Gawęda. Szef rybnickiego PiS stwierdził, że „musiały istnieć wobec nich zastrzeżenia komitetu politycznego”.

W Gliwicach zaskoczeniem była jedynka dla Bożeny Borys-Szopy, która kieruje strukturami PiS, ale... w Tychach. Na drugie miejsce spadł wojewoda Jarosław Wieczorek, dopiero trzeci jest wieloletni poseł PiS, Wojciech Szarama. Kolejni posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Barbara Dziuk i Jarosław Gonciarz zostali natomiast wyprzedzeni przez polityków bez doświadczenia parlamentarnego lub mandatu: byłą wicemarszałek województwa Izabelę Domogałę oraz wiceministra aktywów, Piotra Pyzika.

Kulminacją kampanijnej soboty PiS była natomiast lista w Katowicach, gdzie za plecami lidera, Mateusza Morawieckiego mamy prawdziwą serię szarad i roszad. Na czwartym miejscu wylądowała Dorota Tobiszowska, senatorka z Rudy Śląskiej, co może tylko potwierdzać tezę, że Prawo i Sprawiedliwość stawia na Sejm, kosztem swoich szans w izbie wyższej.

Katowice

W sobotę w Muzeum Śląskim PiS ogłosił swoją listę w okręgu nr 31. Wiadomo, że „jedynką” ponownie będzie premier Mateusz Morawiecki, natomiast „dwójką” został Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Wcześniej, nieoficjalnie, mówiło się, że numer drugi otrzyma Dorota Tobiszowska. Ostatecznie senatorka z Rudy Śląskiej wystartuje z „czwórką”. Przed nią na liście znalazł się jeszcze sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, odpowiedzialny za górnictwo Marek Wesoły. Kolejne miejsca zajęli Jerzy Polaczek, były minister transportu, w Sejmie od 1997 roku i Andrzej Sośnierz, między innymi były NFZ. Na liście PiS w okręgu katowickim znaleźli się ponadto Piotr Trząski (wojewódzki komendant OHP), Bernadeta Biskup (radna z Chorzowa), Marek Gołosz (radny z Tychów), Mateusz Targoś (wiceprezydent Mysłowic), Mariusz Skiba (wiceprezydent Katowic), Piotr Langfort (muzyk), Piotr Pietrasz (radny z Katowic), Anna Kozłowska (radna dzielnicy w Mysłowicach), Krystyna Cuber (radna powiatu będzińsko-lędzińskiego), Jacek Nowak (radny z Chorzowa), Grzegorz Krzak (kolejny radny z Chorzowa), Tomasz Papaj (przewodniczący Rady Miasta Mysłowic), Krystyna Panek (wiceprzewodnicząca RM w Katowicach), Barbara Patyk-Płuciennik (radna ze Świętochłowic), Janina Zięba (przedsiębiorca), Janusz Wielkopolan (radny Mysłowic, prezes JSW Nowe Projekty), Andrzej Baron (radny powiatu bieruńsko-lędzińskiego), Aleksandra Wysocka-Siembiga (radna z Tychów).

Gliwice

W okręgu nr 29 (Gliwice) – ministrowie, posłowie, wojewoda… Listę otwiera Bożena Borys-Szopa, była minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Drugi na liście jest wojewoda śląski i szef okręgu PiS w Gliwicach – Jarosław Wieczorek, a dopiero trzeci – poseł Wojciech Szarama. Czwarta jest była członkini zarządu województwa śląskiego Izabela Domogała. Kolejne miejsca na liście zajmują wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, posłanka Barbara Dziuk i poseł Jarosław Gonciarz. Na liście z numerem 10 jest dyrektor Lasów Państwowych Józef Kubica – reprezentant Suwerennej Polski. Inni kandydaci PiS z tego okręgu to Anna Borówka, Tomasz Olszewski, Adam Michczyński, Ewa Waliczek, Piotr Patoń, Dominika Sobczak, Martyna Francikowska, Danuta Kostek, Grzegorz Turek oraz Elżbieta Kogowska-Piasecka.

Kandydatem PiS do Senatu w okręgu nr 70 jest Łukasz Chmielewski.

Rybnik

W okręgu nr 30 – rybnickim, „jedynką” jest Bolesław Piecha. Kolejne miejsca na liście zajmuje wiceminister sprawiedliwości Paweł Jabłoński, zaś trzecie – przedstawiciel Suwerennej Polski, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Na kolejnych miejscach są posłanka Teresa Glenc i poseł Grzegorz Matusiak. Kto jeszcze trafił na listę PiS w okręgu nr 30? To Agnieszka Bochenek (radna gminy Lyski), Małgorzata Celińska (radna z Żor), Mariusz Chmielewski (samorządowiec z Jastrzębia-Zdroju), Henryk Czich (wokalista i współzałożyciel zespołu Universe, a ostatnio radny powiatu mikołowskiego), Bartosz Hetmaniok (Forum Młodych PiS), Julia Kloc-Kondracka (radna sejmiku woj. Śląskiego), Grzegorz Piechaczek (przedsiębiorca z Rybnika), Izabela Rajca (radna z Czerwionki-Leszczyn), Elżbieta Słoń (pracownica biur poselskich), Mirela Szutka oraz Karol Szymura (radni z Rybnika), a także Daniel Wawrzyczek (wiceprezydent Żor).

W okręgach nr 73 i 72 kandydatami PiS do Senatu zostali Wojciech Piecha (senator od dwóch kadencji) i Dariusz Domański (śląski wicekurator oświaty i radny Żor).

Sosnowiec

Okręg nr 32 obejmuje powiaty będziński, zawierciański, a także Dąbrowę Górniczą, Jaworzno i Sosnowiec. Listę PiS w tym okręgu otwiera posłanka i doradczyni polityczna premiera Mateusza Morawieckiego Ewa Malik. Drugi na liście jest poseł Waldemar Andzel wieloletni szef struktur PiS w powiecie będzińskim, zaś trzeci – poseł Robert Warwas, współzałożyciel lokalnych struktur PiS. Kolejne miejsca zajmują Dariusz Starzycki (w latach 2018-2022 wicemarszałek województwa śląskiego), Danuta Nowicka (wieloletnia przewodnicząca NSZZ Solidarność w Hucie Zawiercie, potem CMC Zawiercie), Jadwiga Baczyńska (działaczka społeczna, członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich i Klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu).

Na liście PiS w okręgu nr 32 są ponadto: Gabriel Dors (starosta zawierciański), Grażyna Welon (radna z Sosnowca), Zbigniew Piątek (radny z Dąbrowy Górniczej), Renata Gacek (radna z Jaworzna), Ewa Trawczyńska (lekarka weterynarii ze Sławkowa), Piotr Ociepka (radny z Sosnowca), Barbara Laskowska i Barbara Kozioł (radne powiatu zawierciańskiego), Jerzy Reszke (radny z Dąbrowy Górniczej), Elżbieta Chłopek (członkini PiS z Jaworzna), Tadeusz Sokołowski (radny z Sosnowca) oraz Zbigniew Panek (radny z Czeladzi).

Kandydatami do Senatu są Jacek Dudek (okręg nr 77) i Arkadiusz Grabowski (okręg nr 76).

Częstochowa

Liderką listy PiS w okręgu częstochowskim została posłanka Lidia Burzyńska. Drugi na liście jest Szymon Giżyński (poseł, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego), a trzeci – Andrzej Gawron (poseł). Kolejne miejsca zajmują: Mariusz Trepka (poseł), Artur Warzocha (senator), Beata Kocik (radna sejmiku), Dariusz Wojnowski (radny powiatu kłobuckiego), Ewelina Mikulska (adwokat), Edyta Wierzbińska (radna powiatu częstochowskiego), Wojciech Oczkowski (radny powiatu kłobuckiego), Karolina Agnieszka Dorosz (działaczka społeczna), Urszula Zalewska (pedagog), Piotr Derejczyk (wójt gminy Miedźno) oraz Piotr Wrona (radny z Częstochowy).

W wyborach do Senatu kandydować będą senator Ryszard Majer (okręg nr 68) i częstochowska radna Monika Pohorecka (okręg nr 69).

Bielsko-Biała

Zaskoczenie? Ostatnie miejsce na liście Beaty Białowąs, która miała być w czołówce listy. W okręgu nr 27 „jedynką” został Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, „dwójką” – Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, a z „trójką” – Przemysław Drabek, poseł. Kolejne miejsca: Kazimierz Matuszny (poseł), Łucja Michałek -Chudecka (wójt gminy Istebna), Marcela Kanafek-Lewandowska (radna z Pszczyny), Grzegorz Gaża (poseł), Andrzej Kamiński (senator), Janusz Król (wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego), Agnieszka Biegun (radna sejmiku), Krzysztof Sitarski (poseł), Łukasz Czupil (przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych KWK Borynia), Renata Michnik (radna powiatu cieszyńskiego), Marzena Pietraszewska (radna powiatu żywieckiego), Justyna Rzepecka (radna z Czechowic-Dziedzic), Małgorzata Pindel (nauczycielka), Magdalena Szczerba (przedsiębiorczyni), Beata Białowąs (były członek Zarządu Województwa Śląskiego).

Kandydaci do Senatu? W okręgu nr 78 Jan Chrząszcz (wicewojewoda śląski), a z okręgu nr 79 – Andrzej Kalata (starosta powiatu żywieckiego).

Kaczynski jedynki pis wojewodztwo slaskie

Może Cię zainteresować:

Jarosław Kaczyński ujawnił w końcu jedynki PiS do Sejmu. Niespodzianka w Gliwicach. Kolejne, gdy zobaczymy listy

Autor: Marcin Zasada

31/08/2023

Konferencja Trzeciej Drogi w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Były marszałek na liście Trzeciej Drogi do Sejmu RP. "Nie ma ludzi, którzy nie zmieniają poglądów"

Autor: Patryk Osadnik

23/08/2023

KO sejm

Może Cię zainteresować:

Budka, Rosa, Król na czele katowickiej listy KO do Sejmu. Potem samorządowcy, były szef SLD i znany politolog

Autor: Katarzyna Pachelska

16/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon