Premier Morawiecki dostał prztyczka w nos od Katowic. Miasto nie czekało na wizytę szefa rządu, wcześniej poinformowało o wykupieniu prywatnego Szpitala GeoMedical

Dzisiaj (w piątek 18 sierpnia) rano do Katowic zawitał premier Mateusz Morawiecki. Chciał zapewne w blasku reflektorów ogłosić, że Skarb Państwa wykupił prywatny Szpital GeoMedical, gdzie z centrum miasta będzie przeniesiony Szpital MSWiA. Jednak miasto Katowice ubiegło go. Wczoraj (17 sierpnia) wieczorem Biuro Prasowe Urzędu Miasta Katowice wysłało informację z tytułem: "Miasto Katowice kupuje Szpital GeoMedical. Przeniesie się tam szpital MSWiA".

Niecodziennie Biuro Prasowe Urzędu Miasta Katowice wysyła do dziennikarzy informacje prasowe o godz. 18.50, zwłaszcza jeśli nie dotyczą nagłych sytuacji. Jednak 17 sierpnia Sandra Hajduk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta podzieliła się wiadomością pt. "Miasto Katowice kupuje Szpital GeoMedical. Przeniesie się tam szpital MSWiA".

Więcej na ten temat: Miasto Katowice kupuje prywatny Szpital GeoMedical, od kilku lat nieczynny. Przeniesie się tam szpital MSWiA

Prywatny Szpital GeoMedical, położony na pograniczu śródmieścia i dzielnicy Brynów, od 2019 roku nie przyjmuje pacjentów. Ten w miarę nowy, wyposażony obiekt, działał przez kilka lat. W czasie pandemii były prowadzone rozmowy między wojewodą śląskim a właścicielami szpitala o utworzeniu tu COVID-owego szpitala tymczasowego. Jednak do tego nie doszło, a szpital powstał w Międzynarodowym Centrum Kultury.

To w końcu Katowice czy Skarb Państwa kupiły prywatny Szpital GeoMedical?

W informacji prasowej Urzędu Miasta czytamy, że "17 sierpnia 2023 roku w budynku Urzędu Miasta Katowice, w towarzystwie notariusza, podpisano umowę sprzedaży budynku po dawnym Szpitalu GeoMedical. Prezydent Miasta, wykonujący zadania administracji rządowej, zakupił na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość od dwóch spółek – CMC „GEO PROJEKT 2” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie oraz CM GEO PROJEKT 3 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie. Jednocześnie nieruchomość została oddana w użyczenie na rzecz SP ZOZ MSWiA – z przeznaczeniem na cele statutowe szpitala".

- Zależało nam na tym, by budynek szpitala ponownie mógł obsługiwać pacjentów. Jednocześnie Szpital MSWiA zyskuje nowoczesną siedzibą, w której profesjonalna kadra będzie miała możliwość świadczenia usług medycznych na jeszcze wyższym poziomie – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Tytuł informacji prasowej UM Katowice był więc na wyrost, bo to nie Katowice kupiły Szpital GeoMedical, tylko Skarb Państwa rękami prezydenta Katowic. "Strona rządowa przeznaczyła środki finansowe na ten cel" - wspomina Biuro Prasowe w jednym zdaniu.

Urząd Miasta Katowice wyprzedził więc premiera. Kancelaria Premiera 17 sierpnia dopiero o godz. 21.00 zapowiedziała przyjazd Mateusza Morawieckiego do Katowic.

Premier: "Podjąłem decyzję o zakupie nowoczesnego budynku"

Premier pojawił się w piątkowy poranek przed budynkiem Szpitala GeoMedical w towarzystwie dr n. med. Piotra Grazdy – dyrektora SP ZOZ MSWiA w Katowicach im. Sierżanta Grzegorza Załogi.

Szpital MSWiA, czyli Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach, znajduje się przy ul. Głowackiego 10. Prowadzi też przychodnie w Katowicach (ul. Jana Kilińskiego 23), Częstochowie (ul. Mikołaja Kopernika 38) i Bielsku-Białej (ul. bp. Ignacego Krasickiego 12a).

Premier w Katowicach powiedział wprost:

- Szpital MSWiA w Katowicach to wizytówka jakości leczenia mieszkańców Śląska, ale nie można było tego powiedzieć o ich budynkach, dlatego podjąłem decyzję o zakupie nowego, nowoczesnego budynku, który zwiększy komfort pacjentów i lekarzy pracujących w tej placówce. Jest wdrożony już proces, który pozwoli jak najszybciej oddać do użytku nowy budynek szpitala MSWiA w Katowicach - może nawet na początku października będą tu przyjmowani pierwsi pacjenci.

Według Mateusza Morawieckiego dla mieszkańców całego Śląska (ale już nie Zagłębia czy Podbeskidzia? - przyp. red.) ważne jest aby ten szpital znalazł nową lokalizację. - Podjąłem decyzję o zakupie tego budynku, który jest ulokowany blisko autostrady - aby mogli korzystać z niego wszyscy bez przeszkód. Szpital MSWiA to wizytówka jakości leczenia, ale nie można było tego powiedzieć o ich budynkach. Wielkie serce, którym kadra medyczna obdarzała pacjentów, nie mogło być całkowicie wykorzystane ze względu na jakość pomieszczeń - przekonywał premier w Katowicach.

Mateusz Morawiecki wraz z dyrektorem szpitala MSWiA udał się też na tour po szpitalu GeoMedical. Towarzyszyli mu m.in. posłowie i europosłowie PiS z woj. śląskiego, m.in. Jadwiga Wiśniewska i Jerzy Polaczek oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Swoją drogą ci dwaj panowie wzięli udział również we wczorajszym podpisaniu umowy notarialnej na zakup Szpitala w Urzędzie Miasta Katowice, ale ani Polaczek ani Wieczorek nie pochwalili się tym wczoraj.

Andrzej Gawron

Może Cię zainteresować:

14 miliardów złotych dla samorządów? Samorządy: „To tylko częściowa rekompensata utraconych dochodów”. Poseł PiS: „Ich sytuacja nie jest aż taka zła”

Autor: Redakcja

08/08/2023

Briefing szpitale powiatowe

Może Cię zainteresować:

NFZ: Woj. śląskie otrzyma dodatkowo ponad miliard zł m.in. na szpitale. Dyrektorzy szpitali powiatowych: Wyceny dalej są za niskie. Podwyżka o 10 groszy?!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/07/2023

KO sejm

Może Cię zainteresować:

Budka, Rosa, Król na czele katowickiej listy KO do Sejmu. Potem samorządowcy, były szef SLD i znany politolog

Autor: Katarzyna Pachelska

16/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Rząd rozdał pieniędze na zabytki. Województwo śląskie: 0 zł

CPK Protest przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach

Kolej do CPK bez protestów? Rządowy knebel może zamknąć usta

Autostrada A1 Ministrowie i premier

Minister: "Całą A1 z pełną prędkością". A na Śląsku był?

CPK Protest w Katowicach

Skarga konstytucyjna pokrzyżuje budowę kolei do CPK?

Slazaq bazylak

Bazylak w ŚLĄZAQ: W zbiorkomie "więcej" tylko za "lepiej"

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Park międzyosiedlowy na Osiedlu Wieczorka

Na Osiedlu Wieczorka Powstanie park międzyosiedlowy