Premier Morawiecki na kongresie gospodarczym w Katowicach przedstawił pomysły na walkę z inflacją. Dużo o gospodarce, nic o górnictwie

Premier Mateusz Morawiecki swoim wystąpieniem otworzył tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Szef rządu w przemówieniu skupił się na sytuacji gospodarczej Polski i Europy. Przedstawił założenia tzw. tarczy antyputinowskiej. Mówił o pomocy dla kredytobiorców. Na śląskiej ziemi poseł ze Śląska nie wspomniał jednak nic o górnictwie i transformacji.

Morawiecki kongres

Swego czasu Bill Clinton mówił: gospodarka, głupcze. Ja myślę, że dzisiaj to za mało. Musimy mówić: geopolityka, głupcze - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w pierwszym dniu 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Szef rządu w czasie ponad półgodzinnego wystąpienia w sali wielofunkcyjnej katowickiego MCK mówił o nowym porządku geopolitycznym na świecie i związanym z nim wyzwaniem gospodarczym.

Te wyzwania to wzrost cen nośników energii, wysoka inflacja, a co za tym idzie rosnące ceny podstawowych produktów spożywczych. Premier zapowiedział, że są już gotowe rozwiązania, które pomogą przejść przez kryzys gospodarczy suchą stopą wszystkim grupom społecznym.

Szef rządu zapowiedział wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych. 1 rata kredytowa w kwartale zostanie przesunięta do spłaty bez odsetek. Premier mówił również o tym, że zostanie zlikwidowany WIBOR, a w jego miejsce zostanie wprowadzony nowy wskaźnik oprocentowania kredytu.

- Zmuszamy sektor bankowy do skonstruowania funduszu wsparcia kredytobiorców, którzy będą tego najbardziej potrzebowali - zapowiedział Morawiecki.

Inflacja to wina Putina i... opozycji.

O wysoką inflację premier oskarżył Putina. Stwierdził, że to jedna z metod działania Moskwy, czyli destabilizacja gospodarcza. Uderzył też w opozycję, stwierdzając że pomysły proponowane niedawno przez Platformę Obywatelską mogą doprowadzić do hiperinflacji.

Platforma Obywatelska konferencja w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Pakiet ratunkowy dla polskich rodzin. Platforma Obywatelska obiecuje na Śląsku podwyżki w budżetówce i zamrożenie rat kredytów

Autor: Maciej Poloczek

19/04/2022

- Ważne, żeby wszyscy politycy zrozumieli zakres tej wielkiej inflacji, która została tutaj zainstalowana przez Putina. Mamy też polskich twórców inflacji. To ci, którzy proponują, żeby podnieść wynagrodzenia o 20 procent - powiedział premier Morawiecki.

Co z górnictwem i transformacją na Śląsku?

Chociaż Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w Katowicach, to na śląskiej ziemi, poseł ze śląska jakim jest Mateusz Morawiecki, słowem nie wspomniał o transformacji energetycznej regionu. Nie było nic o przyszłości górnictwa. I to w momencie szczególnym, gdy w ostatnich dniach mamy do czynienia z dwiema ogromnymi tragediami w kopalniach - w „Pniówku" i „Zofiówce". W momencie, gdy obowiązuje embargo na węgiel z Rosji, gdy rosną ceny nośników energii.

Szef rządu skupił się na mówieniu o pomocy kredytobiorcom i przedsiębiorcom. Co dalej będzie z górnictwem? O tym na razie od premiera Morawieckiego na kongresie w Katowicach nie usłyszeliśmy.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Mateusz morawiecki stadion slaski

Morawiecki interweniuje ws. meczu Ruch-Wisła na Śląskim

Slazaq piechula mikolow wywiad wideo

Piechula w ŚLĄZAQ: Miastu zależy na kolei podmiejskiej

Plac Wolnosci Katowice

Trafalgar Square na Wolności w Katowicach? Jest interpelacja

Marek Plura 2

Pogrzeb Marka Plury odbędzie się 24 stycznia

Monika Rosa

"Wystarczy rok na uznanie śląskiego za język regionalny"

Katowice

Metropolia do poprawki. Eksperci wskazują metody