Premier Morawiecki na kongresie gospodarczym w Katowicach przedstawił pomysły na walkę z inflacją. Dużo o gospodarce, nic o górnictwie

Premier Mateusz Morawiecki swoim wystąpieniem otworzył tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Szef rządu w przemówieniu skupił się na sytuacji gospodarczej Polski i Europy. Przedstawił założenia tzw. tarczy antyputinowskiej. Mówił o pomocy dla kredytobiorców. Na śląskiej ziemi poseł ze Śląska nie wspomniał jednak nic o górnictwie i transformacji.

Morawiecki kongres

Swego czasu Bill Clinton mówił: gospodarka, głupcze. Ja myślę, że dzisiaj to za mało. Musimy mówić: geopolityka, głupcze - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w pierwszym dniu 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Szef rządu w czasie ponad półgodzinnego wystąpienia w sali wielofunkcyjnej katowickiego MCK mówił o nowym porządku geopolitycznym na świecie i związanym z nim wyzwaniem gospodarczym.

Te wyzwania to wzrost cen nośników energii, wysoka inflacja, a co za tym idzie rosnące ceny podstawowych produktów spożywczych. Premier zapowiedział, że są już gotowe rozwiązania, które pomogą przejść przez kryzys gospodarczy suchą stopą wszystkim grupom społecznym.

Szef rządu zapowiedział wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych. 1 rata kredytowa w kwartale zostanie przesunięta do spłaty bez odsetek. Premier mówił również o tym, że zostanie zlikwidowany WIBOR, a w jego miejsce zostanie wprowadzony nowy wskaźnik oprocentowania kredytu.

- Zmuszamy sektor bankowy do skonstruowania funduszu wsparcia kredytobiorców, którzy będą tego najbardziej potrzebowali - zapowiedział Morawiecki.

Inflacja to wina Putina i... opozycji.

O wysoką inflację premier oskarżył Putina. Stwierdził, że to jedna z metod działania Moskwy, czyli destabilizacja gospodarcza. Uderzył też w opozycję, stwierdzając że pomysły proponowane niedawno przez Platformę Obywatelską mogą doprowadzić do hiperinflacji.

Platforma Obywatelska konferencja w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Pakiet ratunkowy dla polskich rodzin. Platforma Obywatelska obiecuje na Śląsku podwyżki w budżetówce i zamrożenie rat kredytów

Autor: Maciej Poloczek

19/04/2022

- Ważne, żeby wszyscy politycy zrozumieli zakres tej wielkiej inflacji, która została tutaj zainstalowana przez Putina. Mamy też polskich twórców inflacji. To ci, którzy proponują, żeby podnieść wynagrodzenia o 20 procent - powiedział premier Morawiecki.

Co z górnictwem i transformacją na Śląsku?

Chociaż Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w Katowicach, to na śląskiej ziemi, poseł ze śląska jakim jest Mateusz Morawiecki, słowem nie wspomniał o transformacji energetycznej regionu. Nie było nic o przyszłości górnictwa. I to w momencie szczególnym, gdy w ostatnich dniach mamy do czynienia z dwiema ogromnymi tragediami w kopalniach - w „Pniówku" i „Zofiówce". W momencie, gdy obowiązuje embargo na węgiel z Rosji, gdy rosną ceny nośników energii.

Szef rządu skupił się na mówieniu o pomocy kredytobiorcom i przedsiębiorcom. Co dalej będzie z górnictwem? O tym na razie od premiera Morawieckiego na kongresie w Katowicach nie usłyszeliśmy.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Piotr kuczera

"PiS nie chce sobie popsuć notowań. Dlatego przesuwa wybory"

Kontrola PO dotycząca Funduszu Górnośląskiego

"Jaki będzie ostateczny wynik? Jestem optymistą"

Urząd miasta Ruda Śląska

Oto najważniejsze wyzwania dla prezydenta Rudy Śląskiej

Członkowie Fundacji Cross Borders z dowódcą batalionu Dnipro-1, Jurijem Berezą (trzeci od prawej)

"Ruscy boją się otwierać włazy czołgów". Relacja z Ukrainy

Tour de Mejer. Albo Ruda

Tour de Ruda w wykonaniu Mejera, czyli bieg o fotel

Maciej Mol spotkał się w Wirku z wyborcami

Już trzynaście komitetów zgłoszonych do walki o fotel